התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

עדכון אמריקני למנהיגים יהודיים: אל תבהלו מהסכם המסגרת המוצע
מאת: רון ניב | פורסם: 31.01.2014 22:52
בשיחת ועידה עם 10 מנהיגים יהודים, הם שמעו מה הולך להיות בהסכם המסגרת האמריקני למו"מ הישראלי-פלשתיני, וחלקם לא אהבו את הדברים

השליח האמריקני למשא ומתן הישראלי-פלשתיני, מרטין אינדיק
מפת ישראל

 

 

בשיחת ועידה טלפונית עם 10 מנהיגים יהודיים, ראשי ארגונים מובילים ופדרציות יהודיות, הכין אותם השליח האמריקני למשא ומתן הישראלי-פלשתיני, מרטין אינדיק (בתצלום למעלה), לקראת "הסכם המסגרת" שמתכוונת ארה"ב להניח בשבועות הקרובים על שולחן המשא ומתן.

אין צורך להבהל - היה המסר בשיחה שאינדיק ביקש שתהיה 'לא לציטוט'. מדובר בהצעה אמריקנית, שישראל יכולה לקבל במלואה ולהסתייג מחלקים ממנה שאינם נראים לה.

מנהיג יהודי מניו יורק שהיה שותף לשיחה ונסער מתוכנה, הדליף חלק מפרטיה. לדבריו, האמריקנים מנסים ללכת על קו דק, שמסוכן לדעתו למדינת ישראל.

בתכנית קרי, כפי ששמעו המנהיגים היהודים, המדינה הפלשתינית תוקם על בסיס קווי 67 וחילופי שטחים בין ישראל לרשות הפלשתינית. היא תותיר מחוץ לגבולות ישראל לאחר הסכם הקבע כ-25% מהמתנחלים. לדברי אינדיק, הפלשתינים אינם שוללים השארת מתנחלים אלו בבתיהם כתושבי המדינה הפלשתינית.

"זוהי גלולה מרה שקשה יהיה לנו לבלוע", אמר המנהיג היהודי. "הרי אף ישראלי לא יחיה במדינה הפלשתינית, כך שמדובר על פינוי גדול יותר מאשר ההתנתקות מגוש קטיף".

הגלולות המתוקות יותר בהסכם המסגרת יהיו מחוייבות של הרשות הפלשתינית להפסיק את ההסתה נגד ישראל, והקמת "איזור ביטחוני" בבקעת הירדן.

המסמך יתייחס לצורך לפצות הן את הפליטים הפלשתינים והן את הפליטים היהודים שגורשו ממדינות ערב אחרי הקמת מדינת ישראל. לדבריו, הכוונה היא ששני הצדדים יוותרו במהלך המו"מ על הפיצויים לפליטים זכאים משני הצדדים.

אינדיק הדגיש באוזני המנהיגים היהודים, שממשל אובמה נחוש להגיע להסכם קבע בין ישראל לפלשתינים עד סוף שנת 2014. ושהסכם המסגרת, שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עובד על פרטיו האחרונים, יכלול עקרונות ומחוייבויות להמשך המשא ומתן עד השגת הסכם קבע, שבסיסו יהיה הכרת הפלשתינים בישראל, הכרת הישראלים במדינה הפלשתינית, והכרזה משותפת על סיום הסכסוך.

לדברי אינדיק, העובדה שהסכם המסגרת יהיה אמריקני יאפשר הן לנתניהו והן לאבו מאזן להתמודד עם לחצים פוליטיים מבית. "יהיו בהסכם דברים שהמנהיגים עדיין לא יכולים להגיד אותם בפומבי", אמר אינדיק.  

נושא ירושלים גם הוא עלה בתדרוך, אבל אינדיק היה עמום ואמר בכלליות שתכנית קרי תכלול "מספר עקרונות ושאיפות" בנושא זה.

וגם התבטאויותיו המעליבות של שר הביטחון בוגי יעלון נגד קרי ונגד הגנרל ג'ון אלן (שעבד על סעיפי הביטחון בהסכם המסגרת המתבשל) אוזכרו בשיחת הוועידה, ואינדיק אמר שקרי והוא חשו "עלבון עמוק" מהתנהלות המיניסטר הישראלי.

 

"לא נאפשר לאויבי ישראל והעם היהודי להתקדם אפילו באינץ' אחד בניו יורק"... מחמם לב: הסנאט של ניו יורק במה שנתפס כהצהרת תמיכה חסרת תקדים בישראל קבע בחוק שמוסדות אקדמיים שיטילו חרם על ישראל לא יקבלו כסף מהמדינה

ג'ון קרי, היזהר ממוקש המדינה הפלשתינית!... השגריר (בדימוס) יורם אטינגר מראה כיצד תמיכת ארה"ב בהקמת מדינה פלשתינית מהווה עוד חוליה בשרשרת מחדלי מדיניות ארה"ב במזה"ת, הנמשכת מאז הקמת המדינה

הציבור האמריקני איבד את הקשב
... פרשנות: הנשיא אובמה הכריז שהאג'נדה המרכזית שלו עד סיום כהונתו השנייה תהיה עזרה לאוכלוסיות נצרכות. הצעד הראשון: העלאת שכר המינימום

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילומים ומפה: ‪Brookings Institution ; Justin McIntosh / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה