התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

מי מפחד מחרם כלכלי על ישראל?
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 03.02.2014 10:58
האם יתכן שהירידה (6%) בייצוא הישראלי לארה"ב ב-2013 - יותר מהירידה ביצוא לכל מדינה אחרת - נובעת מהתרבות הקולות הקוראים להחרים מוצרים ישראלים?

יצוא ישראלי

מכל רחבי העולם, כולל מארה"ב, נשמעים קריאות להטלת חרמות מסוגים שונים על ישראל, שמטרתן בסופו של דבר היא אחת - לפגוע כלכלית בישראל. אל המודאגים מהשפעות חרם כלכלי על ישראל הצטרף אפילו מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שנפנף במקל שאם ישראל לא תתקדם בתהליך השלום עם הפלשתינים - סופה שתמצא עצמה מוחרמת.

היצוא הישראלי חובק עולם. מלבד מדינות ערב, אין הרבה מדינות בעולם שהיצוא הישראלי אינו מגיע אליהן. אבל למציאות כמה פנים גם ע"פ הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל.

חצי הכוס המלאה: בין השנים 2010 ל-2013 עלה הייצוא הישראלי ב-30 מיליארד דולר - מ-60 ל-90 מיליארד (כ-45%).

חצי הכוס הריקה: בהשוואה ל-2012 חלה אשתקד ירידה בייצוא הישראלי בסך 2.9 מיליארד (1.2%); האם בהשפעת הדיבורים הרבים על חרמות נגד ישראל?

חצי הכוס המלאה: ארצות הברית אמנם ייבאה מישראל ב-2013 יותר מכל מדינה אחרת בעולם, למעלה מ-20% מסך היצוא; מדובר בסכום של 18.8 מיליארד דולר.

חצי הכוס הריקה: מצד שני, השמחה מוקדמת, כי מדובר בירידה של 6% ביצוא הישראלי לארה"ב - יותר מהירידה ביצוא לכל מדינה אחרת.

יחסי המסחר ישראל-ארה"ב סבלו גם מירידת יבוא הסחורות מארה"ב לישראל, שרשם ירידה חדה של כמעט 19% ב-2013,

דווקא מדינות אירופה - קן הנחשים שמוביל את החרמות נגד ישראל - היא היבשת המייבאת הכי הרבה מישראל, כמעט שליש מכלל הייצוא מגיע לשם, כשבריטניה מובילה עם ייבוא בישראל של 3.9 מיליארד דולר ב-2013. סה"כ הייצוא למדינות האיחוד האירופי אף רשם אפילו עלייה קלה אשתקד.

המדינה האסיאתית שמייבאת הכי הרבה מישראל היא הונג קונג, לשם ייצאו ב-2013 מהארץ ב-5.7 מיליארד דולר.

אבן קיסר: משדות ים לריצ'מונד היל... חברת "אבן קיסר" משדות ים הצטרפה ליותר מ-40 חברות ישראליות שבחרו להתמקם בג'ורג'יה שבדרום-מזרח ארה"ב, ויקימו שם מפעל חדש בהשקעה של כ-100 מיליון דולר

יהלומים לא לנצח... שני ישראלים-אמריקנים - חגית סופייב לבייב, בתו הצעירה של איש העסקים לב לבייב, ושותפה לשעבר, ירון תורג'מן, פצחו בסכסוך משפטי מתוקשר על רקע פירוק חברה

מה הכי-כדאי ללמוד בארה"ב?
כמה אפשר להרוויח באיזה מקצוע? תוך כמה זמן מוצאים בוגרי האוניברסיטאות עבודה קבועה לאחר סיום הלימודים האקדמיים? חינוך ושכר

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למדור העסקים והנדל"ן

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה