התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

העבריין אברג'ל התחרט: רוצה לחזור לכלא באמריקה
מאת: אמיר זוהר / פוסטה | פורסם: 13.02.2014 02:34
שבועיים אחרי שחזר מהכלא האמריקני לכלא נפחה כדי לרצות בארץ את יתרת עונשו - על פי בקשתו, יצחק אברג'ל מתחרט ורוצה לחזור. נפחא זה כלא?...

יצחק אברג'ל: הולך ושב, בין ישראל לארה"ב, בין הכלא לבית המשפטיצחק אברג'ל: הולך ושב, בין ישראל לארה"ב, בין הכלא לבית המשפט

מבוסס על כתבתו של אמיר זוהר ב"פוסטה" - בלוג החוק והפשע בישראל

אחרי שנתיים וחצי בכלא האמריקאי אתמול יצחק אברג'ל לבית משפט המחוזי בירושלים, שבו הוא ניהל מאבק משפטי ארוך נגד הסגרתו לארצות הברית. עיתונאים וצלמים תיעדו אותו יורד מהפוסטה במדי אסיר כתומים ונכנס למרתף בית המשפט, ומי מהם שציפה לראות סימני משבר על אברג'ל הופתע לראות אותו שופע חיוכים שהופרכו לעבר אחיו אייבי, האחיין נואל, ועוד כ-10 חברים צעירים, את חלקם הוא לא הכיר כלל ובני משפחתו הם אלה שנקבו בשמותיהם עבורו.

באולם התקיים דיון, ביוזמת המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, שנועד להיות דיון רשמי בלבד אשר בו תאושרר עובדת חזרתו לישראל, ותקבע רשמית תקופת המאסר שלו בישראל.

אלא שבפתיחת הדיון הפתיע הסנגור הראשי של אברג'ל, עו"ד שרון נהרי, בהודעה כי לאברג'ל יש השגות על תנאי הכליאה שלו. מדינת ישראל, טען הפרקליט, מפרה את הסכם ההסגרה עם ארה"ב, שכן תנאי הכליאה של אברג'ל בתא הפרדה בכלא נפחה המיועד לאסירים בטחוניים בעיקר.

נהרי הסביר, כי אברג'ל חזר לארץ כדי להיות קרוב יותר לבני משפחתו, וכי התנאים שהושם לתוכם מהווים הרעה משמעותית יחסית לתנאי הכליאה שלו בארה"ב. "התנאים בכלא הישראלי - לא מתאימים לאברג'יל", אמר נהרי. "אברג'יל הודיע לרשויות בארה"ב שהוא מסכים לרצות את העונש בישראל בהבנה שלאחר שהוא יחזור לישראל לא ישבצו אותו לכלא נפחה כשהוא רחוק ממשפחתו, אלא יאפשרו ביקורי ילדים ומשפחה בצורה נורמלית.

 

"הוא שינה את דעתו"

"אם תנאי הכליאה של אברג'ל לא יושוו לאלה שהיו לו בארה"ב, לא מן הנמנע שהוא יבקש לחזור לארה"ב". הוא גם ציין בהקשר זה מכתב שכבר נשלח לשרת המשפטים, ציפי לבני, ובו הודעה ברוח זו.

"בהתחלה אברג'ל סירב לריצוי העונש בישראל, ולאחר דין דברים הוא הסכים לחזור לישראל", הסביר עורך הדין בבית המשפט, "בסופו של דבר (אחרי שחזר לארץ) הוא שקל את הכל וראה את התנאים שהוא מקבל בישראל, להבדיל מהתנאים שהיו לו בארה"ב, והוא שינה את דעתו. שם הוא היה חופשי, ללא הפרדות וברמה הבטיחותית הכי נמוכה שיכולה להיות. זו זכותו לסרב להסכים לרצות את העונש בישראל ואנחנו מבקשים שהוא יחזור לריצוי העונש בארצות הברית.

"מעבר לטיעונים המשפטיים היבשים", הוסיף הפרקליט, "צריך לזכור שבאיזון הכולל לא יגרם שום נזק למדינת ישראל ולאינטרס הציבורי אם אברג'ל יחזור לרצות את העונש בארה"ב נגד הנזק העצום שייגרם לו ולמשפחתו. אני לא חושב שמדינת ישראל צריכה להתנגד לזה".

בעקבות 'פצצת' נהרי התפתח פולמוס בנושא, והשופט יורם נועם אשר הבין כי דרושה כאן מחשבה נוספת טרם קבלת החלטה, מיהר לומר לאברג'ל שעד לקבלת ההחלטה הוא נחשב עציר ולא אסיר.

נציגת הפרקליטות, עו"ד אביטל ריבנר-אורון, הופתעה מההודעה על המכתב. היא ציינה, כי אברג'יל חתם על בקשת ההסגרה שלו בפני קונסול ישראל בלוס אנג'לס, בפני שירותי בתי הסוהר בארה"ב ובפני השופטת המקומית בסנטה ברברה. לטענתה, אחד הסעיפים בבקשת ההסגרה שהוא חתום עליה קובע במפורש, כי מהרגע בו הוא הוחזר לישראל הוא לו יוכל לחזור בו מהבקשה ולבקש לשוב לכלא בלומפוק שבקליפורניה.

השופט ביקש מהצדדים להשלים את הטיעונים גם בכתב, כדי שהוא יקבל החלטה בשלב מאוחר יותר אחרי שיבחון את הדברים.

 

מסוכסך ומעורב

כזכור, אברג'יל הגיע לישראל לאחר הסכם בין השלטונות בארצות הברית ובישראל, לפיו אברג'יל ירצה את שנות המאסר האחרונות שלו, 3.5 וחצי, בכלא רמלה. אברג'ל מוערך מאוד בקרב ראשי ארגוני הפשע, וה-FBI מגדיר אותו כאחד היעדים שלהם במלחמתם בקרטלי הפשע. בישראל, אברג'ל מסוכסך עם 2 ראשי ארגוני פשע בולטים: שלום דומרני ועמיר מולנר.

אברג'יל נעצר באוגוסט 2008, בחשד למעורבות בשורה על מעשי רצח, עבירות סמים והלבנות הון, והוחזק בכלא הישראלי עד ינואר 2011. אז הוגש נגדו כתב אישום בבית משפט פדראלי בלוס אנג'לס, באשמת רצח, סחר בסמים, ניהול ארגון פשיעה ועבירות מס, ויצחק אברג'ל הוסגר יחד עם אחיו מאיר לארה"ב, והועמד למשפט.  

לאחר משא ומתן שניהלו סנגוריו עם התביעה האמריקנית נמחקו חלק מהאישומים במסגרת עסקת טיעון, ונגזרו עליו 10 שנות מאסר, כשתקופת מעצרו בישראל במהלך הליך ההסגרה נחשבת במניין ימי המאסר. סך הכל שהה אברג'יל 3 שנים בכלא בארה"ב. לפני שנה פנו סנגוריו לפרקליטות המדינה וביקשו להחזירו להמשך ריצוי עונשו בישראל.

הפושע אברג'יל חוזר מארה"ב לישראל... ישר לכלא. לאחר 5 שנים בכלא צפונית ללוס אנג'לס, האסיר יצחק אברג'ל חזר לישראל לרצות את יתרת עונשו בפרשת סמים בארה"ב בקרב מעריציו בכלא בישראל. חוזר הביתה

כלא "לוקסוס"? לא תודה. איציק אברג'יל מעדיף כלא ישראלי... העבריין הישראלי-אמריקני, שנשפט ל-10 שנות מאסר, הועבר מלוס אנג'לס לכלא פרטי ומרווח בנבאדה, אבל רוצה לרצות את 3.5 השנים שנותרו לו בישראל

משפט אברג'יל בלוס אנג'לס: הסיפור המלא איך יצא העבריין הישראלי הנודע בזול?... "יצחק אברג'ל 'הגדול' הודה בלוס אנג'לס בעבירות של קשירת קשר לרצח, סחר בסמים, סחיטה ואיומים, אבל הפרקליטות עשתה איתו בתמורה עסקת טיעון מצחיקה"

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

לכל הסיפורים החמים מאמריקה


לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: שב"ס - ישראל

הוסף תגובה חדשה