התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

מנהיגים יהודים-אמריקנים: מותר לבקר את מדיניות ישראל
מאת: דוד חריש | פורסם: 16.03.2014 20:43
הטאבו מוסר. 252 מנהיגים ופעילים יהודים פרסמו הצהרה המתירה ואף מעודדת להשמיע ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל, כולל בשאלת הפלסטינים. למי זה טוב?

יהודי ארצות הברית ומדינת ישראל: יחסים חדשיםיהודי ארצות הברית ומדינת ישראל: יחסים חדשים

הטאבו מוסר. 252 מנהיגים ופעילים יהודים פרסמו הצהרה המתירה ואף מעודדת לבקר את מדיניות ממשלת ישראל, כולל בשאלת הפלסטינים
המסר החדש של יהודי ארה"ב:

* מותר להתווכח על צדקת דרכה של מדינת ישראל. דיון פעיל וויכוח בנוגע לישראל הוא בריא ורצוי.

* מותר לבקר את מדיניות ממשלת ישראל.

* מותר להביע ספקות לגבי התנהלותה של ממשלת ישראל בזירה הבינלאומית, כולל בשאלת הפלסטינים.

ה'אישור' החדש יוצא מהצהרה שנושא את הכותרת The Israel Talks מופץ בימים האחרונים בעיקר בקרב דמוקרטים-יהודים. חתמו על ההצהרה עד כה 252 מנהיגים ופעילים יהודים-אמריקנים, בתוכם כמה עשרות אישי ציבור ידועים ומובילים ביהדות ארה"ב, ראשי ארגונים יהודים מרכזיים ורבנים. (לרשימה המלאה)

"זהו מפגן מרשים של אחדות נדירה של גורמים וארגונים שמייצגים כמעט כל ציבור, מחנה ושייכות דתית בממסד היהודי בארה"ב", הסביר מייקל מילר, ראש ה"המועצה היהודית ליחסים קהילתיים" (Jewish Community Relations Council), שיזם את גילוי הדעת. "קהל היעד העיקרי הם חוגים שפועלים כיום מחוץ למסגרות המאורגנות המסורתיות ביהדות אמריקה, שבשל פעילותם הביקורתית נגד ישראל מרגישים 'מחוץ לגדר'. והכוונה לכלול גם אותם במסגרות הקהילה"; ובמילים אחרות, לתת לגיטימציה לדעות שונות בנוגע לישראל, גם אם אינן משקפות ומנוגדות לתמיכה המסורתית של יהדות ארה"ב בישראל בכל אשר תפנה.

"המועצה היהודית ליחסים קהילתיים" (JCRC) היא ארגון יהודי-אמריקני יהודי ותיק, הנתמך ע"י הפדרציה היהודית בניו יורק. בין השותפים לניסוח: רבנים אורתודוקסים - כמו ריצ'ארד  יואל, נשיא "ישיבה-יוניברסיטי", ואבי שפרן, מראשי "אגודת ישראל" בארה"ב, לצד רבנים רפורמים - בראשם ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בארה"ב.

גורם יהודי בכיר בניו יורק רואה בהצהרה התמודדות עם תופעה גוברת בקהילה היהודית בארה"ב של 'התמרדויות' נגד הטאבו האוסר להשמיע ביקורת על ישראל. התופעה, לדבריו, מקיפה גם חוגים שנחשבים כמעוזי תמיכה בישראל.

דוגמאות בולטות לכך היו לאחרונה מרד של סטודנטים יהודים בקמפוס של אוניברסיטת הרווארד ארגון "הלל" שאסר עליהם קיום אירוע שאליו הזמינו מרצה הידוע בדעותיו הביקורתיות נגד ישראל; ומקרה דומה שאירע באוניברסיטת Swarthmore, שבו קבוצת סטודנטים יהודים הכריזה על עצמה כ"הלל פתוח" והודיעה כי לא תציית להוראות של ראשי "הלל" שלא לארח נואמים שעלולים לעורר דה-לגיטימציה של ישראל.

 

שר החוץ ליברמן: "חינוך יהודי בר-השגה חשוב יותר מתהליך השלום ומהגרעין האיראני"... "אסור שיהיה ילד יהודי אחד בארה"ב שלא יוכל לקבל חינוך יהודי טוב בגלל שיקולים כלכליים" - קרא שר החוץ הישראלי למנהיגי ארגונים יהודיים בארה"ב. מה הוא מציע

בכירים ביהדות ארה"ב לנתניהו: "עשה ויתורים למען השלום"... אישים בכירים מהשמאל הדמוקרטי המתון ביהדות ארה"ב, בראשות המיליארדרים צ'ארלס ברונפמן ודניאל אברמס, מאיצים בר"מ ישראל לעשות "הקרבות טריטוריאליות כואבות"

כמה מרוויחים ראשי הארגונים היהודים-אמריקנים ללא מטרות רווח?
... בראש הפירמידה נמצאים ראשי "ישיבה יוניברסיטי" בניו יורק ו"מרכז שמעון ויזנטל" בלוס אנג'לס וכמה ראשי פדרציות יהודיות, עם שכר של 700,000 דולר לשנה ומעלה
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה


למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה