התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

יום זכרון של דור מאושר
מאת: פרופסור ידידיה שטרן | פורסם: 11.05.2016 19:45
בין יום הזכרון לחללי צה"ל ליום העצמאות ה-66, פרופסור ידידיה שטרן מסביר מדוע דורנו הוא המאושר באלפיים שנות היסטוריה יהודית

בין יום הזכרון ליום העצמאות

יום העצמאות ה-66 לישראל

מדינה יהודית איננה רק סמלים, או שמות של אתרים – אלא גם, ובעיקר, מימוש של אורח חיים יהודי כקולקטיב שנושא באחריות לעצמו ולזולתו.

רק במדינה יהודית יכול להתנהל דיאלוג, בעל אופי ציבורי, בין ערכים דמוקרטיים-ליבראליים לבין ערכים יהודיים-מסורתיים.
מדינה יהודית היא מכשיר הכרחי לשם תיקון עם, כלפי פנים; ותיקון עולם, כלפי חוץ.

מדינת ישראל חוגגת 66 שנות עצמאות. העצמאות הזו נקנתה בדם של אלפי צעירים וצעירות שמסרו את נפשם למען הכלל בשירותם בצבא ובכוחות הביטחון.

לפיכך, הישראלים מצמידים זה לזה את יום הזיכרון לחללי צה"ל ואת יום העצמאות – שני ימים מרגשים במיוחד, כך שמידי שנה הכאב והשמחה מתערבבים זה בזה ללא הכר.

בביתי שלי, הפרטי, במשך 15 שנה רצופות, אחד או יותר מ-8 ילדיי ישרת בצבא ההגנה לישראל ויסכן את גופו וקיומו למען המדינה.

מדוע אנו מוכנים לעקוד את ילדינו על מזבח האומה ולצפות, בלב קרוע, למלאך גואל שיזמן תחתיהם, כקורבן, איל נאחז בסבך בקרניו?

התשובה הסטנדרטית, שמירה על הביטחון הפיזי של אזרחי המדינה, איננה מספקת.

ניתוח רציונאלי של הסיכון והסיכוי מצביע על העדפה ברורה של אופציית ההגירה אל כל מדינה מערבית אחרת. אם המעשה הציוני נועד ליצור מדינה דמוקרטית נורמאלית, שערכיה אוניברסאליים למשעי, מה חפץ בה? בעולם גלובאלי, דמוקרטי וליבראלי – ישנם תחליפים מעולים לשלולית הים תיכונית הרת הסכנות.

נטילת הסיכון האישי והקיבוצי ראויה ומוצדקת רק משום שבלעדיה לא תתכן חווית היסוד של דורנו – מימוש החלום של מדינת הלאום היהודי.

דורנו הוא המאושר באלפיים שנות היסטוריה יהודית משום שבניגוד לדורות הגלות, עבורנו היהדות היא לא רק רוחנית אלא גם פיסית. לא רק פרטית, משפחתית וקהילתית, אלא גם לאומית ופוליטית. יהדות נעדרת מדינה מותירה את הלאום חסר, את הציביליזציה מרוטת נוצות ואת הדת מוגבלת בתחולתה. עלינו, דור המדינה, הוטלה משימת התחייה היהודית.

מדינה יהודית איננה רק סמלים – דגל, המנון, לוח שנה, או שמות של אתרים – אלא גם, ובעיקר, מימוש של אורח חיים יהודי כקולקטיב שנושא באחריות לעצמו ולזולתו.

רק במדינה היהודית מתקיימת רשות רבים יהודית שבה ניתן לדון – בשפת ערכים יהודיים – במגילת זכויות האדם וחובותיו, בדרכי השימוש בכוח הלאומי האלים (צבא יהודי), במדיניות רווחה וסעד בהיקף על-קהילתי, ביחס אל המיעוט הלאומי שבתוכנו, במדיניות חוץ ובטחון ובכל נושא ציבורי.

רק במדינה יהודית יכול להתנהל דיאלוג, בעל אופי ציבורי, בין ערכים דמוקרטיים-ליבראליים לבין ערכים יהודיים-מסורתיים. מדינה יהודית היא מכשיר הכרחי לשם תיקון עם, כלפי פנים; ותיקון עולם, כלפי חוץ.

איננו יכולים להסתפק במולדת רוחנית, המתקיימת בתודעה; נדרשת לנו מציאות חיה שבה היהודים יעמדו בפני תהליכי קבלת החלטות לאומיות תוך התמודדות רציפה עם תוצאותיהם. יש לקיים מדינה יהודית משום שבאמצעותה הלאום היהודי יפרח במדינת לאום, התרבות היהודית תשגשג במרחב השפעה ציבורי והדת היהודית תצמח כתורה ארץ-ישראלית. ללא מדינה משלנו, ההצעה היהודית ל"חיים טובים" תיוותר מוגבלת עד כאב.

למדינה דמוקרטית אוניברסאלית אין ערך יהודי מוסף יחסית לערכה היהודי של קהילה גלותית חזקה ובטוחה בעצמה.

לכן, אם מדינת ישראל תבחר להסתפק בקיום דמוקרטי "נורמאלי" ותוותר על ייחודה היהודי, הדרישה מהאזרחים לוותר על רווחתם למענה – תאבד מכוחה. עוצמתנו וחוסננו תלויים ביכולת שלנו לטעון את מדינת ישראל בתכנים מהותיים ועשירים של הלאום, התרבות והדת היהודיים.

האם לשם כך יש לחוקק את חוק היסוד שמציע בימים אלו ראש הממשלה, בעניין הכרזתה של המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי?

התשובה שלי היא שלילית.

חיזוק חוקתי של ההיבט היהודי-פרטיקולארי של המדינה, בהיעדר מגילת זכויות אדם שלמה בספר החוקים הישראלי, עלול להפר את האיזון ולהקטין את הממד הליבראלי-אוניברסאלי, החיוני כל כך עבורנו.

הנוסחה החוקתית הקיימת, המגדירה את ישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית" היא נוסחה טובה ויש להמשיך ולדבוק בה.

פרופסור ידידיה שטרןפרופסור ידידיה שטרן מכהן כסגן נשיא למחקר  ב"מכון הישראלי לדמוקרטיה". הוא פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן והיה הדיקן בה (1994–1998).

 

 

לכל הכתבות החדשות

פילוג ביהדות ארה"ב: הרפורמים, בראש 16 ארגונים, מאיימים לפרוש מוועידת הנשיאים... התנועה היהודית-רפורמית מאיימת לפרוש מוועידת הנשיאים, ארגון הגג היהודי-אמריקני שאיחודו מעניק ליהודים את כוחם בפוליטיקה ובחברה האמריקנים. על מה המהומה?

בברוקלין לא מסתפקים ביום עצמאות אחד, ומקדימים שבוע עצמאות... ברוקלין מקדימה השנה לחגוג את יום העצמאות בשבוע של אירועים, ששיאם תהיה הופעתו של עידן רייכל, שימשיך משם לפסטיבל העצמאות הישראלי בלוס אנג'לס ב-18 לחודש

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - כל מה שצריך לדעת כשחיים בארה"ב: בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום מסך: ‫מדעים ואומנויות / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה