התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

40 יום להסכם הגרעין עם איראן: ישראל תקבל מארה"ב "פיצוי ביטחוני ענק"
מאת: עודד כרמלי, פרשננו לענייני המזה"ת | פורסם: 20.05.2015 17:24
במידה וייחתם הסכם הקבע מתכוון ממשל אובמה להרגיע את ישראל באמצעות עשרות-מיליארדי דולר, שיהפכו אותה לאחד ממאגרי הנשק והחימוש הכבדים בעולם. דיווח מיוחד

במידה וייחתם הסכם הגרעין עם איראן ישייטו הרבה מטוסי F-35 בשמי המדינה

F-35במידה וייחתם הסכם הגרעין עם איראן ישייטו בשנים הבאות הרבה מטוסי F-35 בשמי המדינה (ומדינות שכנות בעת הצורך)

בעוד 40 יום צפוי להיחתם הסכם הגרעין הסופי בין איראן והמעצמות - ולא נראה שאיזשהו כוח בעולם יעצור אותו, בוודאי לא ממשלת נתניהו ה-34, הנתפסת בבית הלבן בוושינגטון כממשלה צרה-מדי וזמנית-מדי.

ישראל אמנם לא מצליחה לטרפד את ההסכם, אולם במידה וייחתם היא תזכה לפיצוי נדיב, ביטחוני, שיכלול מערך של כלי נשק מהחדישים ביותר שברשות ארצות הברית.

בדיון בפנטגון השבוע דובר חבילת פיצוי ענקית לישראל, שתבטיח באופן מוחלט את היתרון הצבאי האיכותי של ישראל על פני כל שכנותיה - לרבות מדינות ערביות שאינן בהכרח עויינות לישראל, ותבטיח שאף אחת מהן לא תקבל מערכות נשק מתקדמות יותר בטרם יוצעו לישראל.

חבילת הפיצוי הצבאית תכלול, בין היתר:

* מטוסים: הגדלת יכולות חיל האוויר הישראלי באמצעות הוספת מטוסי קרב מדגם F-35, שיאפשרו לה במקרה חירום לתקוף באיראן ויבטיחו לה, למשך ההסכם, לפחות עליונות צבאית מוחלטת על חיל האוויר האיראני. 

כפי שפורסם, ישראל חתמה עוד באוקטובר 2010 על עסקת רכישה של 19 מטוסי F-35 תמורת 2.75 מיליארד דולר (מכספי הסיוע הצבאי האמריקני) ובפברואר השנה נחתמה עסקת השלמה נוספת הכוללת 14 מטוסים. כחלק מהפיצוי הביטחוני במידה וייחתם הסכם הגרעין, תאפשר ארה"ב לישראל לבנות צי של לפחות 88 מטוסים!

בנוסף, במימון תקציבים מיוחדים שיוקצו ע"י משרד ההגנה האמריקני, ישולבו בכל המטוסים שייוצרו עבור ישראל מערכות ישראליות בלעדיות, החל מקסדת הטייס ועד מערכות לוחמה אלקטרונית מתוחכמות.

מרבית צי מטוסי ה-F-35 הישראלי החדש יורכב ממטוסי דגם B, המאפשרים המראה קצרה ונחיתה אנכית.

* הגנה אווירית: ישראל תצוייד במערכות ההגנה החדישות ביותר שברשות ארה"ב ליירוט רקטות וטילים ותקבל אותם בכמויות שיאפשרו "הגנה כמעט מוחלטת" על שמי ישראל.

המשמעות היא עוד מערכות טילי "חץ 3" המשופר ליירוט איומים ארוכי טווח, עוד מערכות "שרביט קסמים" ליירוט טילים מטווח בינוני, והוספת סוללות "כיפת ברזל" ליירוט איומים קצרי טווח.

* חימוש: ישראל תצוייד במערכות החימוש המדוייקות והמתקדמות ביותר שברשות ארצות הברית, ומטוסי חיל האוויר יישאו בגחונותיהם את מיטב מיטב פצצות האוויר-אוויר והאוויר-קרקע הקיימות.

בין היתר, ישראל תקבל אלפי טילי אוויר-קרקע מונחות GPS ולייזר מסוג "הלפייר" לצי מסוקי הקרב של חיל האוויר, ומאות רבות של פצצות BLU חודרות בונקרים ומנהרות, בעלות יכולת להשמדת מתקנים גרעיניים תת-קרקעיים באיראן.

* מודיעין: ישראל תצוייד במערכות מודיעיניות ייחודיות, שיאפשרו לה ריגול ומעקב שוטפים אחר תכנית הגרעין האיראנית.

ישראל אינה היחידה שתקבל פיצוי ביטחוני במידה וייחתם הסכם הגרעין עם איראן. גם למדינות המפרץ, לאיחוד האמירויות ולערב הסעודית - המתנגדות אף הן להסכם, מובטחים בימים אלה עסקאות נשק בהיקפים חסרי תקדים, שנועדו להרגיע אותן ולהרתיע את איראן מכוונות זדון. גם הן יקבלו מטוסי קרב נוספים, סוללות טילים, מערכות מעקב.

"המזרח התיכון הולך 'להתפוצץ' מכמויות נשק", העריך אנאליסט ביטחוני בוושינגטון הבירה. "מדובר במערכות נשק חדשות בשווי של עשרות רבות, אם לא כמה מאות, מיליארדי דולר. והכל במימון אמריקני... מאגרי נשק שלא נשמע כמותם, אשר יכוונו לאיראן. וזה מה שיבטיח בסופו של דבר את קיום ההסכם".

לכל הכתבות החדשות

צילומים: הצי האמריקני Mark Schierbecker / Soerfm פליקר / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה