התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

איך להגן על חוות הבקר הישראליות? להביא שוורים ופרות מטקסס שיוכלו להגן על עצמם מהתקפות של ערבים
שרות ILUSA | פורסם: 15.09.2015 04:43
את הרעיון הנועז מקדם מדען בעלי החיים רובין רוזנבלט, ישראלי-אמריקני, תושב קליפורניה, שהקים עמותה המבקשת לייבא לישראל זן בקר קשוח מטקסס

נראה את הגנבים הערבים מתמודדים עם השור הטקסני הזה?נראה את הגנבים הערבים מתמודדים עם השור הטקסני הזה?

ראובן (רובין) רוזנבלט

 

כמו שראובן (רובין) רוזנבלט (בתצלום משמאל) מספר על עצמו, הוא עבד במהלך חייו כקאובוי, מאמן סוסים, מוביל עדרים, מתקין פרסות ובכל מה שקשור בסיוע בגידול סוסים ובקר. תושב קליפורניה, רוזנבלט סיים לימודי Animal Science באוניברסיטת פרזנו ותואר שני בפקולטה לחקלאות בישראל. הוא גם עשה צבא בישראל.

אבל התשוקה האמיתית שלו עכשיו הוא The Israel Longhorn Project - פרויקט הלונג-הורן הישראלי, שהוא רואה בו פרויקט ציוני.

הרעיון בקצרה: לייבא מטקסס עוּברים (במחיר של 750 דולר לאחד) של שוורים ופרות מסוג LongHorn - בעלי קרניים ארוכות, ליילד אותם ולגדל אותם בארץ, כדי שבחלוף השנים יחליפו את הבקר הישראלי, שמקורו באירופה.

בשביל מה זה טוב?

רוזנבלט, שמחלק את זמנו בין Redwood City שבקליפורניה וחוות בקר בישראל ובטקסס, מסביר שקודם כל החיות ארוכות וחדות הקרניים יכולות להגן על עצמם מפני... התקפות של פולשים, בעיקר בדווים וערבים, שהיא המכה הקשה המכלה בשנים האחרונות את חוות גידול הבקר בישראל.

"השוורים והפרות שיש בארץ הם מזן אירופאי-פאסיבי. אפשר לגנוב אותם וחיות כמו תנים יכולים לטרוף אותם", מסביר מדען החיות הישראלי-אמריקני. "הזן הטקסני הוא אקטיבי, מהיר... תנים (ואפילו זאבים) לא יוכלו לטרוף אותו וערבים לא יוכלו לגנוב אותו, כי הוא יתנגד להם בכוח רב. מצד שני, הם צייתנים לפקודות קוליות והתנהגויות של בעליהם וניתנים לאימון, כך שאפילו ילדים יכולים לעבוד איתם בשלום".

מחירי הבשר בישראל יירדו

לשוורים ולפרות הטקסניים יש עוד המון יתרונות שרוזנבלט מפרט, בין היתר: הם מתרבים מהר יותר מהזן האירופאי שנמצא בישראל... צורכים פחות מים... יכולים לאכול גבעולים קשים, שיחים וקקטוסים ולא רק עשב רך (מה שיוריד את עלות ההזנה שלהם)... וחסינים יותר לסביבה הטבעית הישראלית המדברית באופיה.

"הגזעים השמנמנים האירופאים מותאמים למישורי עשב ממוזגים, שאינם קיימים בישראל", מסביר רוזנבלט. "ובגלל שהם חיים בסביבה הישראלית שאינה מתאימה להם, הם פגיעים יותר למחלות".

זמן קצר לאחר שהלונג-הורן יחלו לרעות בשדות ישראל צופה רוזנבלט שמחירי הבשר בארץ ירדו. לדבריו, הבשר יהיה גם טעים יותר, כי "הבשר האמריקני טעים יותר". וכל המהלך יעשה מהפכה קטנה למען איכות ושימור הסביבה.

לא בכדי רוזנבלט מכנה את פרויקט הלונג-הורן הישראלי "הוליסטי", משום שהוא מאמין בכל לבו שבעלי הקרניים ישפרו את החיים בישראל - לא רק בהוצאה המשפחתית לבשר, אלא גם ביצירת הרמוניה סביבתית שלמה יותר.

הפרויקט שלו זוכה כבר לתמיכה גדולה בקרב מגדלי הבקר בישראל, בין ארגוני השמירה על עדרים וחוות שקמו בשנים האחרונות כדי להתמודד עם בעיית גניבות העדרים, ברשות שמירת הסביבה בישראל. ועשרות בני אדם כבר הבינו ותרמו לרעיון.

החזון של רוזנבלט כולל גם הכשרה בטקסס של צעירים יהודים-אמריקנים בגידול הלונג-הורן והעלאתם לישראל לעבוד בחוות הבקר.

The Israel Longhorn Projectמה אנחנו יכולים לעשות בעניין?

לתרום לארגון שהקים ללא-מטרות-רווח ששם לעצמו מטרה לשנות את ענף הבקר בישראל, חווה אחר חווה, עדר אחרי עדר.

לפרטים נוספים, התקשרו לרובין: 650.339.0269 - או 650-631-9270; או כיתבו אליו: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה