התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

על הכוונת: למה נתניהו העלה את המופתי הפלסטיני חאג' אמין אל-חוסייני מקברו
מאת: מאיר דורון ועודד כרמלי | פורסם: 21.10.2015 17:31
האם מוצדק העליהום הבינלאומי על נתניהו, לאחר שטען שהמנהיג הראשי של ערביי פלסטין בשנות ה-30 הוא זה שדחק בהיטלר להשמיד את יהודי אירופה ולא 'רק' לגרש אותם

שת"פ אנטישמי: אל-חוסייני בפגישה עם היטלר, 28 נובמבר1941שת"פ אנטישמי: אל-חוסייני בפגישה עם היטלר, 28 נובמבר1941. מתוך הארכיון הפדראלי של גרמניה

נתניהו

סערת "היטלר והמופתי" שחולל ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מכה גלים בעולם היהודי, לאחר שבנאום בפני מליאת הקונגרס הציוני העולמי שנערכת בירושלים (בתצלום מימין, וראו וידאו בסוף הכתבה) טען ביבי, כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים, אלא רק לגרש אותם", אלא שחאג' אמין אל-חוסייני, מנהיג הפלסטינים אותו זמן, היה זה ששיכנע אותו לשרוף את היהודים.

כל היסטוריון שואה יגיד מייד שזה לא נכון, וכי הפגישה בין היטלר והמופתי התקיימה בכלל בנובמבר 1941, אחרי שהפתרון הסופי להשמדת יהדות אירופה כבר נחתם ויצא לדרך.

מה גרם לביבי להעלות מקברו את המופתי למעלה מ-40 שנה לאחר שהלך לעולמו?

לטענתו, אבו מאזן והרשות הפלסטינית מהללים את המופתי הפרו-נאצי והופכים פושע מלחמה שהורשע והיה מבוקש בעוון פשעי מלחמה לאייקון פלסטיני, גיבור רשמי ונערץ, המהולל בספרי הלימוד של מערכות החינוך ברשות הפלסטינית.

הגרמנים דחו את 'גירסת נתניהו' ודובר הממשלה פירסם הודעה רשמית: "האחריות לשואה היא שלנו! זה גם מה שנלמד בכל בתי הספר הגרמנים. אסור לנו לשכוח את זה או להעביר את האשמה למישהו אחר".

ואילו אבו מאזן טען, שההאשמת המופתי האגדי באחריות לרצח יהודי אירופה במלחמת העולם השנייה - היא סילוף ההיסטוריה, שנועד להצדיק את התנערות הישראלים מזכויותיהם של הפלסטינים. לטענת ראש הרשות הפלסטינית, אלפי פלסטינים לחמו לצד בעלות הברית ונהרגו במלחמה בנאצים.

האמריקנים לא נכנסו לעובי הקורה, ורק נזפו בנתניהו על עוד התבטאות מתסיסה, שלדעת הממשל בוושינגטון מזינה את האלימות.

האם העליהום הבינלאומי על נתניהו היה מוצדק?

כן ולא.

אכן, המנהיג הראשי של ערביי פלסטין בשנות ה-30, נפגש עם היטלר ב-28 בנובמבר 1941 ועיקר שיחתם נסובה על היהודים. אל-חוסייני קיבל הבטחה שלאחר כיבוש המזרח התיכון, גרמניה תתפנה "להשמיד את היסוד היהודי המתגורר במרחב הערבי בחסות הבריטים".

נתניהו טען עוד, כי במשפט אייכמן הושמעה עדות מפורטת על חלקו של המופתי, שביקש מהנאצים למנוע את מנוסת היהודים מאירופה מחשש שיגיעו לפלסטין, דחק בהנהגה הנאצית להשמיד אותם ויעץ ביישום 'הפתרון הסופי' לאייכמן ולהימלר.

במשפט אייכמן אכן הושמעה טענה כאילו חוסייני ליווה את אייכמן באופן אישי ב"סיור בקרה ומעקב" אחר תהליך ההשמדה בתאי הגזים באושוויץ, אך היא נסתרה ואייכמן הכחיש אותה גם כשידע כי מותו ודאי.

אל-חוסייני בביקור רשמי בדיוויזיית אס-אס מס' 13, בליווי מפקדים בכירים, בנובמבר 1943אל-חוסייני בביקור רשמי בדיוויזיית אס-אס מס' 13, בליווי מפקדים בכירים, בנובמבר 1943

משכורת חודשית של שר מהנאצים

ידועה פעילותו של המנהיג הפלסטיני בגיוס מתנדבים מוסלמים שסופחו לשורות ה-SS הנאציים שפעלו במזרח אירופה, ואף ביקר ביחידותיהם.

אין גם לאיש ספק גם שמוחמד אמין אל-חוסייני, היה אנטישמי, והשפיע יותר מכל מנהיג ערבי אחר על עיצובה של האידאולוגיה השוללת את זכותה של המדינה היהודית להתקיים. ואין ספק שהוא היה המפקד העליון בפרעות ומתקפות על היישוב היהודי. וגם שיתוף הפעולה שלו עם גרמניה הנאצית‏ הוא עובדה קיימת. במהלך מלחמת העולם השנייה פנה אל-חוסייני שוב ושוב לממשלות איטליה, בולגריה והונגריה בבקשה שיבטלו היתרי עלייה שנתנו ליהודים, תוך שהוא מאיץ בהן לגרש את היהודים לפולין ולמסור אותם לידי הנאצים

למעשה, בין השנים 1945-1941 קיבל אל-חוסייני משכורת חודשית גבוהה מהנאצים, שהשתוותה כמעט למשכורת שר בממשלת היטלר. בספר זכרונותיו הוא התפאר, כי אחד התנאים שלו לשיתוף פעולה עם גרמניה היה מתן יד חופשית לחיסול היהודים בפלסטין ובמדינות ערב אחרות. באיגרת ששלח להיטלר הוא דרש מהקנצלר הגרמני להכיר בזכותן של המדינות הערביות לפתור את בעיית המיעוטים היהודים "בהתאם לשיטות המדעיות בהן נקטה גרמניה כלפי היהודים שלה".

עיקר דבריו של נתניהו מבוססים על עדות שנתן לאחר המלחמה עוזר של אדולף אייכמן, שטען כי אל-חוסייני מילא "תפקיד המכריע בהחלטות הממשלה הגרמנית להשמיד את יהודי אירופה". אותו עוזר העיד כיצד בהנהגה הגרמנית התמוגגו משידוריו של החאג' הפלסטיני ברדיו ברלין: "הוא עלה אפילו עלינו בהתקפותיו האנטישמיות".

בסיום המלחמה נלכד אל-חוסייני על אדמת גרמניה, נכלא בפריז, נשפט ביוגוסלביה והורשע כפושע מלחמה. אלא שאז הוא "נחטף" כביכול מהכלא הצרפתי, צץ אחרי המלחמה בשווייץ, נמלט למצרים וגורש משם ללבנון בשל קשריו עם "האחים המוסלמים".

המופתי מת בשנת 1974 בביירות. למרות שביקש שגופתו תיקבר בירושלים, ישראל סירבה לאפשר זאת.

צפו בדברי ביבי על היטלר והמופתי הפלסטיני:

 

PM Netanyahu: "Al-Husseini to Hitler: Burn the Jews"


 

לכל הכתבות החדשות

צילומים: Bundesarchiv, Bild 146-1987-004-09A / Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA 3.0 / Bundesarchiv, Bild 146-1980-036-05 / CC-BY-SA 3.0 / ויקיפדיה; וידאו: Arutz Sheva TV / יו טיוב

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה