התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

סיוע החוץ האמריקני לישראל אינו נדבה אלא השקעה נושאת רווח
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 18.01.2016 19:02
דיעה: ההשקעה השנתית של ארה"ב בישראל, איננה עזרה או נדבה, והיא מניבה תשואה גבוהה מאוד למשקיע בהשוואה להשקעות אחרות של ארה"ב בעולם

שיתוף הפעולה בין חילות האוויר של ישראל וארה"ב מרקיע שחקים

ההשקעה השנתית של ארה"ב בישראל, המוגדרת בטעות כ"סיוע חוץ", מניבה תשואה גבוהה מאוד למשקיע, בהשוואה להשקעות אחרות של ארה"ב בעולם.

זה מכבר ישראל הפכה מצרכנית ליצרנית של ביטחון לאומי וכלכלה, המעניקה למשקיע המוביל בה – ארה"ב – דיוידנדה נדיבה.

זה מכבר שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב חורג באופן דרמטי מהעניין הפלשתיני, והפך מכביש חד-סיטרי לדו-סיטרי, לתועלת הדדית בתחומי ביטחון לאומי, ביטחון פנים ומסחר, למרות המתיחות ואי-ההסכמה בין מנהיגי המדינות (מאז 1948) בהקשר הסכסוך הערבי-ישראלי והעניין הפלשתיני.

לדוגמא, שיתוף הפעולה בין חילות האוויר של ישראל וארה"ב מרקיע שחקים ואושרר בהסכם ייחודי ביוני 2015 הממנף את היכולות הייחודיות של ישראל בתחומי תורות לחימה, אימונים משותפים, תחזוקה, רפואה, בטיחות וכו'.

טייסי קרב אמריקאים טוענים שתמרונים משותפים עם טייסים ישראלים מפיקים תועלת מירבית: "כל טייס ישראל טס בתחושת 'להיות או לחדול', הגורמת לביצועים נועזים ויצירתיים יותר מטייס אמריקאי".

לאחרונה פיתח חיל האוויר הישראלי שיטה לאיתור בקיעים בכנף מטוסי אפ-16 המקצרת קרקוע מטוסים פגומים מ-6 חודשים, לפי הוראות היצרן האמריקאי, לשבועיים.

ב-1989, 1969 ו-1966 העבירה ישראל לארה"ב דגמי מיג-23, מערכת ראדאר מתקדמת סובייטית פי-12 ומיג-21 שהיו בשירות צבאות סוריה, מצרים ועיראק. המידע המבצעי והטכנולוגי שהגיע לידי ארה"ב שידרג את תורות הלחימה, את הבסיס הטכנולוגי ואת כושרה התעשייתי של ארה"ב - והיטה את מאזן הכוחות הבינלאומי לטובתה.טייסי קרב אמריקאים טוענים שתמרונים משותפים עם טייסים ישראלים מפיקים תועלת מירבית

טייסי קרב אמריקאים טוענים שתמרונים משותפים עם טייסים ישראלים מפיקים תועלת מירבית

מעבדה בתנאי-קרב החסכונית ביותר

ב-1982 ישראל הוכיחה, לראשונה בעולם, שאפשר לשבש ולהשמיד (20) סוללות טילי קרקע-אוויר מתוחכמות סובייטיות מדגם "סאם" שהיו בבקעת הלבנון. שיטות הלחימה והטכנולוגיות החדישות הועברו לארה"ב, ושיפרו את כוח ההרתעה שלה מול בריה"מ.

מלחמות 1967 ו-1973 שפכו אור על ישראל כ"מוצב קדמי" ו"מעבדה בתנאי קרב" המקדמים אינטרסים אמריקאיים. ריסוק צבאות מצרים וסוריה הפרו-סובייטיות חילצו משטרים ערביים פרו-אמריקאיים (סעודיה ומדינות המפרץ) מאיום קטלני.

50 מומחים אמריקאים הפיקו 8 כרכים עבי-כרס ב-6 חודשי שהייה בישראל במהלכם סקרו ובדקו את נשק השלל הסובייטי ולמדו את לקחי מלחמת יום הכיפורים - מידע ששיפר את הגנת מערב אירופה בזמן "המלחמה הקרה" ויושם במלחמת המפרץ ב-1991.

לדברי הגנרל צ'אק קרולאק, מפקד המארינס לשעבר: "תורות הלחימה של ארה"ב מגובשות לפי הספר הישראלי. ב-1991 יישמתי בעיראק את לקחי לוחמת השריון של ישראל בסיני".

ואילו הגנרל ג'ורג' קיגן, שהיה ראש המודיעין של חיל האוויר האמריקאי, אמר בגלוי שתרומת המודיעין הישראלי לביטחון ארה"ב שקולה לחמישה CIA!

לדברי הסנטור המנוח מהוואי דניאל אינוייה, שהיה יו"ר וועדת המודיעין ווועדת ההקצבות: "ישראל מעבירה לארה"ב מודיעין יותר מכל מדינות נאט"ו גם יחד".

ב-2016 ישראל היא מעבדה בתנאי-קרב החסכונית ביותר, המעבירה לצבא ולתעשייה הביטחונית בארה"ב לקחי פעולה ותחזוקה של מאות מערכות נשק אמריקאיות, המשדרגים את הביטחון הלאומי, המחקר והפיתוח, היצור, היצוא והתעסוקה בארה"ב בשווי של מיליארדי דולר בשנה.

על כן - על רקע התגברות איום הטרור האסלאמי, קריסת אירופה, הכרסום בתדמית ההרתעה של ארה"ב והתגברות הצונאמי הערבי, ישראל בולטת כ"מוצב קדמי" יחודי של ארה"ב שהוא יציב, אמין, יעיל אזרחית וביטחונית, דמוקרטי וללא-תנאי, המאריך את הזרוע האסטרטגית של ארה"ב, בתקופה של קיצוץ דרקוני בתקציב הביטחון שלה עצמה.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

עוד מיורם אטינגר: איך הפכה אירופה מדגרה לטרור אסלאמי?... נחישות המערב לרדוף אחר "יתושים", במקום לייבש את ביצת ההסתה והחינוך לשנאה, דנים את העולם כולו לטרור אכזרי יותר


לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: VSB defense / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה