התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

יום העצמאות ה-68: האם מדינת ישראל מבודדת? 

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 12.05.2016 14:59
בניגוד לרושם שיוצרים גינויים ולחצים בינלאומיים, ב-2016 מדינת ישראל נהנית מהצבעת אמון חסרת-תקדים בזירה הבינלאומית הביטחונית והאזרחית

גורמים לא מעטים בצמרת הפוליטית, האקדמאית והתקשורתית בישראל טוענים ש"ישראל מבודדת בזירה הבינלאומית", והבידוד מחמיר עקב הסירוב לסגת מרכסי יהודה ושומרון, שהם "רמת הגולן" של ירושלים, תל אביב, נתב"ג ו-80% מהתשתיות במדינה.

אכן, מ-1948 מהווה לחץ בינלאומי לוויתורים מכאיבים ואיום בבידוד אתגר מרכזי לישראל. אבל בחינה של מעמדה הכלכלי, צבאי וטכנולוגי של המדינה מבהירה שהלחץ ואיומי הבידוד מתנפצים על צוקי מציאות של השתלבות חסרת-תקדים בזירה הבינלאומית.

וכך, במקביל להשתלחות מילולית נגד ישראל, מתרחבת השתלבותה הגיאו-אסטרטגית בזירה העולמית, המכירה ביכולות הייחודיות של ישראל בתחומי ביטחון, מדע, מחשבים, רפואה, תרופות, חקלאות, מים, סייבר ועוד.

לדוגמא, על אף תמיכת אירופה ברשות הפלשתינית, המלווה בגינוי שיטתי של ישראל, ארגון נאט"ו מכיר בתרומה הייחודית של ישראל ליעדיו האסטרטגים, ולכן אינו מבודד – אלא משלב – את ישראל.

מ-3 למאי 2016 משודרג הקשר עם ישראל על ידי נציגות ישראלית קבועה במפקדת נאט"ו בבריסל, שתעמיק את שיתופי הפעולה בתחומי הלוחמה בטרור, מודיעין, לוחמה בלתי-קונבנציונלית, תורות לחימה, חלל, סייבר, תעשיות ביטחוניות וכו'. 

במקביל למשבר המדיני החריף בין תורכיה לישראל - בתקופת ארדואן! – עקב חיוניות הקשרים עם ישראל, לא הפעילה תורכיה את יכולתה לבלום את שדרוג הקשר עם נאט"ו, והמאזן המסחרי ישראל-תורכיה זינק מ-2.5 מיליארד דולר ב-2009 אל למעלה מ-5 מיליארד דולר ב-2015.

ירח דבש עם הודו וסין

הכלכלה השביעית בעולם – הודו – הפכה לבעלת ברית קרובה של ישראל, שנייה רק לארה"ב. הודו היא היבואנית המובילה של מערכות נשק מישראל.  במרץ 2016 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין רפא"ל ל"רלאיינס דפנס סיסטמס" ההודית, הצפוי להניב לישראל מכירות בסך 10 מיליארד דולר.

קודם לכן, לפני שנה וחצי, זכתה רפא"ל במכרז בהיקף 500 מיליארד דולרים לאספקת טילים להודו.

בהמשך להעמקה דרמטית של קשרי ישראל-סין, הקים ענק הטכנולוגיה הסיני "קואנג-צ'י", קרן הון סיכון המתמקדת בסטארטאפים סינים וישראלים. השקעות סיניות בישראל זינקו מ-70 מיליון דולרים ב-2010 ל-2.7 מיליארד דולרים ב-2015, והמאזן המסחרי מ-30 מיליון ב-1992 ל-11 מיליארד ב-2015.

סין מאמצת את דרכו של הטייקון מהונג קונג, לי קה-שינג, המושקע ב-30 חברות ישראליות המהוות כמעט מחצית מתיק השקעותיו השמן.

250 ענקי היי-טק בינלאומיים, המפעילים מרכזי מחקר ופיתוח בישראל, חושפים את "מיתוס הבידוד הישראלי" בערוותו.

בפברואר 2016 רכשה "אוראקל" (136,000 עובדים), המפעילה ארבעה מרכזי מו"פ, את "ראוולו" הישראלית תמורת 500 מיליון דולרים.

במרץ 2016 ביצעו "סיסקו" (72,000 עובדים) ו"אינטל" (100,000 עובדים) את הרכישות ה-12 וה-9 שלהן בישראל תמורת 350 ו-175 מיליון דולרים.

ב-2015 השקיעו ענקיות תרופות כמו "באייר", "מרק", "פייזר", ו"נוברטיס" 150 מיליון דולרים במחקרים פורצי-דרך של בתי חולים בישראל.

בניגוד לחברי "אסכולת הבידוד", למרות הדיפת הלחצים ל"ויתורים כואבים", ועקב פיתוח יכולות ישראליות חריגות, ב-2016 ישראל נהנית מהצבעת אמון חסרת-תקדים בזירה הבינלאומית הביטחונית והאזרחית.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: ישלה - רעיונות מה לעשות עם ילדים / ערוץ מאיר לילדים / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה