התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

ישראל קוראת תיגר על הכלכלה העולמית
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 12.07.2016 20:02
בדיקת מגמת ההשקעות הזרות בישראל חושפת שהיקפן גדל פי 3 מאז התחלת פעילות חרם ה-BDS על ישראל ב-2005

האם ישראל מבודדת בזירה הבינלאומית?  האם יש האטה בהשקעות זרות בישראל? לא לפי התנהלות חברות ומשקיעים זרים בתקופה האחרונה.

לדוגמא, ענק המחשבים והמדפסות "היולט-פאקארד" (HP) מפעיל 8 מרכזי מחקר ופיתוח בישראל, והקים לאחרונה את קרן הון הסיכון "עמק הסיליקון-ישראל היולט פאקארד", המשקיעה  בחברות ישראליות ואמריקאיות שמפתחות טכנולוגיות חדשניות.

ענק ההשקעות והניהול בתחומי הבריאות והרפואה, "אורבימד", גייס 300 מיליון דולר לקרן שנייה המשקיעה בישראל, בעקבות הצלחת הקרן הראשונה שגייסה 222 מיליון דולרים.

"וולקסוואגן" הגרמנית השקיעה 300 מיליון דולרים ב"גט טקסי" הישראלית.

ואילו ענקית הרכב האמריקנית "ג'נרל מוטורס" מגדילה את מספר העובדים במרכז הפיתוח בהרצליה מ-100 ל-300 כדי לשדרג את כושר התחרותיות שלה בשוק הבינלאומי.

זאת בשעה שגיוסי הון על ידי חברות ישראליות נסקו לשיא של כל הזמנים ברבעון השני של 2016: 1.4 מיליארד דולרים.

משקיעי חוץ מכירים ביתרון התחרותי של ישראל – מקום שני בעולם לאחר עמק הסיליקון - בכל הקשור לפיתוח חסכוני של טכנולוגיות משנות-משחק.

וכידוע, ישראל אף משמשת כמעבדה בתנאי קרב עבור התעשיות הביטחוניות של ארה"ב, ומקור ייחודי לתשובות לאיומים מתגברים על ארה"ב והמערב.

מה הפלא לכן, שלא פחות מ-100 סטארטאפים ישראליים הציגו את הפיתוחים שלהם בתחומי הסייבר ב"ועידה השנתית לטכנולוגיות לוחמה בטרור" שאורגנה לאחרונה ע"י הפנטגון, משרד הביטחון הישראלי ו"פורום היזמות של אוניברסיטת MIT.

הריכוז הגדול בעולם לנפש של מקצועני מחקר ופיתוח

האם ישראל מבודדת בכלכלה העולמית?

לפי יחידת המודיעין הכלכלי של העיתון "האקונומיסט" הלונדוני מ-2 ליוני 2016: "ישראל קוראת תיגר על מגמות הכלכלה הגלובלית.... גיוסי הון של סטארטאפים ברחבי בעולם כורסמו בשליש ברבע הראשון של 2016 בהשוואה לרבע הראשון של 2015.... אבל גיוסי הון ע"י חברות ישראליות גדלו ברבע האחרון של השנה שעברה וגיוסי ההון ברבע השני של 2016 יהיו כנראה גבוהים מהרבע הראשון של השנה, שעמד על מיליארד דולר... אחת הסיבות לגידול הוא עוצמת טכנולוגיות הסייבר בישראל [המהוות 10%-15% מהשוק העולמי]... סיבה נוספת היא היקף ההשקעות הסיניות בישראל המיועדות למנף את הישגי הטכנולגיות הישראליות..."

ולפי מחקר של סוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג: "בדיקת מגמת ההשקעות הזרות בישראל חושפת שהיקפן גדל פי 3 מאז התחלת פעילות חרם ה-BDS על ישראל ב-2005.... ב-2016 צפוייה כלכלת ישראל להתרחב ב-2.8% בהשוואה להתרחבות של 1.8% בלבד בארה"ב ובאיחוד האירופאי.  ב-2015 הגיע היצוא התעשייתי-טכנולוגי של ישראל ל-23.7 מיליארד דולרים – גידול של13% בהשוואה ל-2014... הסטארטאפים הישראלים גייסו ממשקיעים זרים 3.76 מיליארד דולרים ב-2015 – שיא של עשר השנים האחרונות. 5.89 מיליארד דולרים נוספים הושקעו ע"י גורמים זרים ברכישת סטארטאפים בישראל. לדוגמא, קבוצת XIO הסינית שרכשה את 'לומניס' ומשקיעים אמריקנים שרכשו את 'קליק סופטווייר' תמורת 438 מיליון דולרים..."

רכישת מרכזי מחקר ופיתוח בישראל על ידי כ-250 ענקיות טכנולוגיה בעולם (רובן מארה"ב) מהווה עדות חותכת להשתלבות העמוקה וארוכת-הטווח של ישראל בזירה הגלובלית, כתוצאה מהריכוז הגדול בעולם (לנפש) של אנשי מחקר ופיתוח בישראל, המוביל לריכוז הגבוה בעולם (לנפש) של השקעות בטכנולוגיה.

ישראל הפכה לצינור פורה ביותר של חידושים טכנולוגיים תעשייתיים פורצי-דרך הזורמים לתעשיות בארה"ב, אירופה, סין ודרום קוריאה. וקהילת המשקיעים הגלובלית מעניקה מענה מהדהד – בגיבוי מעשי –לאלו התוהים האם ישראל משולבת או מבודדת בזירה הבינלאומית.

וכמו שכתב המגזין הכלכלי הנחשב "פורצ'ן": "לישראל השפעה בלתי-פרופורציונלית (לגודלה) בזירת החדשנות העולמית".

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]


לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה