התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

מותה של אגדה: נפרדים משמעון פרס
מערכת ILUSA | פורסם: 28.09.2016 14:13
מנהיגי כל העולם צפויים לעבור מול ארונו של פרס, מארה"ב יגיעו ברק אובמה וביל קלינטון- צפו בתיעוד מצולם של פרס עם כל נשיאי ארה"ב בארבעים השנים האחרונות

באיזה שהוא מקום לא באמת האמנו שזה יקרה. נראה היה ששמעון פרס ז"ל יחזיק מעמד עוד קצת. יצא מבית החולים ויחזור לסמל את תהליך השלום בכל כנס ואירוע בהם השתתף. הוא לא היה זקוק לשום תואר, לא תואר ראש ממשלה, ולא לתואר נשיא המדינה כדי להיות הדמות שהיה עבור רבים. הוא היה פשוט צריך להיות שמעון פרס.

פגישת שמעון פרס עם הנשיא אובמה, מרץ 2008 (מתוך אתר הנשיא)

למרות ההודעה המוקדמת של הילרי קלינטון, המועמדת לנשיאות בבחירות שיערכו בנובמבר הקרוב, כי תקח הפסקה מהקמפיין ותצא ביחד עם הנשיא המכהן ברק אובמה  בטיסה דחופה לישראל על מנת להשתתף בהלוויתו של פרס, תאלץ להחמיץ את האירוע. בעלה ביל קלינטון, לשעבר נשיא ארה"ב ששתף פעולה רבות עם פרס בתקופת כהונתו כראש ממשלת ישראל, ישתתף ביום שישי באירוע לזכרו, בו יעברו מול הארון בכנסת ישראל.

 

אובמה פרסם באתר הנשיא (האמריקאי) מכתב אישי ובו כינה את שמעון פרס "אחד מהאבות המייסדים של מדינת ישראל" וסיפר שפגש את פרס עוד כשהיה סנאטור, הוא מצטט מהפגישה את דבריו של פרס - "אומרים שהעתיד שייך לצעירים, אני אומר שהווה שייך לצעירים, את העתיד תשאיר לי יש לי עוד זמן". במכתב הרשמי הוא אף משתמש בדבריו של בוש כאשר אריאל שרון נפטר - "היה לי הכבוד לקרוא לו חבר".

 

פרסים ועיטורים רבים למפעלו

 

נראה שבכל העולם פועלו של פרס הוערך רבות, אולי אף יותר מההערכה לה זכה בישראל. הוא זכה בפרס נובל לשלום בשנת 1994 על המאמצים בהם המשיך לאחר מכן כל חייו להביא לשלום במזרח התיכון, ולאחר חתימת הסכמי אוסלו. הוא אף הוכתר כאביר בסוף שנת 2008 על ידי המלכה אליזבט השנייה בארמון באקינגהאם בלונדון. וזכה בשני עיטורי הכבוד היוקרתיים ביותר בארה"ב - ב-2002 הייתה זו מדליית החירות הנשיאותית שקיבל מנשיא ארה"ב אז והיום  ברק אובמה, ומדלית הזהב של הקונגרס שקיבל שנתיים מאוחר יותר.

 

וידיאו של פרס בקבלת מדלית החירות

 

President Obama Awards Shimon Peres the Presidential Medal of Freedom


מתוך ערוץ היו-טיוב של הבית הלבן


 

לסיכום, אספנו עבורכם את התיעודים השונים של פרס שנפגש עם נשיאי ארה"ב לאורך השנים.

 

 

פגישת פרס והנשיא קלינטון (ויקיפדיה)

 

וגם עם אשתו של קלינטון שעשויה להיות הנשיאה הבאה לאחר הבחירות בנובמבר -

 

(רויטרס)

 

עם הנשיא גורג' וו. בוש (ויקיפדיה)

 

גם סגן הנשיא ביידן העלה תמונה משותפת עם פרס בחשבון הטוויטר שלו

 

כבר ב-1984 - שמעון פרס ורולנד רייגן (מתוך הפייננשיאל טיימס)

 

 

וגם בשנת 1987 עם ג'ימי קארטר

 

צילום - AP

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה