התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

איך לקבל סיוע ממדינת ישראל ביצוא לחו"ל?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 17.05.2017 09:17
תכניות סיוע של משרד הכלכלה וסיוע ממשלתי מטעם מנהל סחר חוץ במשרד התעשייה והמסחר בישראל מעניקים שורה ארוכה של יתרונות עבור היצואן.מהן?

 

תכניות סיוע של משרד הכלכלה וסיוע ממשלתי מטעם מנהל סחר חוץ במשרד התעשייה והמסחר בישראל מעניקים שורה ארוכה של יתרונות עבור היצואן. מהם עיקרי התכניות ונבין למה כדאי להגיש מועמדות לסיוע מסוג זה?

סיוע מהמדינה ביצוא לחו"ל בא לידי ביטוי במתן עזרה כלכלית. את הסיוע ניתן להפנות לשווקים שונים ברחבי העולם תוך יצוא של סחורות, מוצרים, שירותים ועוד. הדרך לקבל את הסיוע עוברת בדרך כלל בהגשת מועמדות. ניתן להיחשף לתכניות סיוע ייעודיות של גופים ציבוריים וממשלתיים באמצעות קול קורא. דרך אחרת היא להתעדכן מול נציגים רלוונטיים של המוסדות השונים וכך לברר על תכניות סיוע חדשות.

בשנת 2016 לדוגמא הגישו 240 חברות מייצאות בקשה לקבלת סיוע ממנהל סחר חוץ. מתוך כלל הבקשות אושרו 129 ו-111 נדחו, בעוד 39 לקבלת תמיכה מהמדינה נדחו גם בגלל היעדר תקציב. ההערכה במספר הכלכלה היא שבאמצעות הגדלת התקציב ניתן יהיה לעזור גם לחברות האלה וגם לחברות נוספות.

למה המדינה מעניקה סיוע ליצואן?

מטרת הסיוע מהמדינה היא להקל על חברות ישראליות שמבקשות להרחיב את הפעילות שלהן בשווקי יעד מסוימים ברחבי העולם. הניסיון העיקרי הוא לאפשר לאותן חברות להתבסס גם מעבר לים, אך מבלי שזה יפגע בפעילות המקומית. האינטרס של הממשלה והמדינה הוא כמובן להרחיב את היקפי הפעילות משיקולי מס והעסקת עובדים.

יצואן שמצליח להרחיב את הפעילות שלו בשווקי יעד מסביב לעולם מגדיל לעצמו את ההכנסות, מגייס עובדים ומזניק את המשק קדימה. כתוצאה מכך, משרד הכלכלה והתעשייה למשל קבע יעד של 100 מיליארד דולר לסך יצוא השירותים והסחורות מישראל עד שנת 2020. גורמים רלוונטיים במדינה מבינים שהדרך היחידה לעמוד ביעד הזה היא להעניק סיוע ליצואנים. השאלה העיקרית מבחינת היצואן היא האם לבקש את הסיוע של מנהל סחר חוץ במשרד התעשייה והמסחר, או את הסיוע של משרד הכלכלה כמו במסגרת תכנית "כסף חכם".

תכניות סיוע של משרד הכלכלה

הדרך הכי נוחה לקבל סיוע מהמדינה ביצוא לחו"ל היא באמצעות תכניות ייעודיות של משרד הכלכלה. המשרד הוקם כבר בשנת 1949 בשם "משרד התעשייה", אך מאז הוא עבר לא מעט תהפוכות. תכנית הסיוע העיקרית של המשרד נקראת "כסף חכם" ומטרתה המוצהרת היא להגדיל את היצוא לחו"ל. התכנית החדשה מתמקדת במימון הוצאות שיווק לחו"ל ומשרד הכלכלה פותח אותה להרשמה עבור יצואנים.

עם זאת, יש לקחת בחשבון שתקציב התמיכה של משרד הכלכלה מוגבל בהיקפו. נציגי משרד הכלכלה בוחנים בקשות לקבלת הסיוע לפי פרמטרים מסוימים. הם בודקים גם את סדר ההגעה של הבקשות, את דירוג החשיבות שלהן ואת האופן שבו הן ראויות או לא ראויות לתמיכה על פי אמות מידה.

התכניות של משרד הכלכלה מיועדות לתאגידים המשווקים לחו"ל וכל מי שזכאי להשתתף בתכנית מקבל סיוע בהוצאות כספיות הכרוכות במימושה. מלבד הוצאות בסיסיות, הסיוע של משרד הכלכלה כולל מתן עזרה לקידום השיווק והמכירות בשוק היעד, ההוצאות המוכרות וליווי של יועצים שיווקיים ומערך הנספחים המסחריים לאורך תקופת התכנית. מקבלי הסיוע מחויבים לשלם תמלוגים רק אם הם מגדילים את המכירות בשוק היעד. בכל מקרה אחר לא נדרש היצואן לשלם תגמולים למשרד הכלכלה. בנוסף, במשרד הכלכלה מציינים שהסיוע ניתן בדרך של הקצאה תחרותית ולכן כל בקשה שמוגשת מקבלת ניגוד לעומת בקשות אחרות ולא במנותק מהן.

שוק היעד שעבורו ניתן לקבל את תכנית הסיוע של משרד הכלכלה הוא כל שוק גיאוגרפי שאינו מדינת ישראל. מכאן שמדובר על השוק אליו מכוונת תכנית הפעולה והסיוע, למרות שהתכנית עצמה מתמקדת כאמור רק בשיווק ובפרסום. במקביל מצוין במסגרת תכניות הסיוע של משרד הכלכלה מהו "שוק חכם": שוק יעד שבו האינטרס העליון הוא לקדם את הייצוא. כיום ברשימת השווקים החכמים נכללים סין, הודו ויפן. אזור הסחר של הונג קונג נחשב על ידי משרד הכלכלה כשוק מועדף רק אם תכנית הפעולה המוגשת לסיוע מקדמת את היקף המכירות והמוצרים של התאגיד בסין.

חשוב להכיר את ההבדלים בין סוגי השווקים על מנת להבין באיזה אופן ניתן הסיוע של משרד הכלכלה. לפי תכנית "כסף חכם" למשל, יצואן שמגיע לשוק היעד יקבל מימון של 50% מסך התכנית המאושרת ועד 1 מיליון ש"ח, לעומת שוק יעד מועדף שבו אפשר לקבל מימון של 50% מהתכנית אבל עד 2 מיליון ש"ח. הסיוע ניתן לתקופה של 24 חודשים לפחות ותאגידים שפועלים בשוק יעד מועדף נהנים ממנו למשך 36 חודשים. יצואן שמעוניין להגיש את הבקשה צריך לעמוד בכל התנאים במצטבר ואסור שהוא יהיה בעל חשבון מוגבל או בתהליך כינוס נכסים, הקפאת הליכים או פירוק.

למה כדאי לקבל סיוע מהמדינה ביצוא לחו"ל?

מבחינת היצואן, הסיוע למדינה הוא תמיד בתנאים טובים יותר מאשר כל עזרה כלכלית אחרת. משתלם יותר לקבל את הסיוע של משרד הכלכלה או מנהל סחר חוץ מאשר לקחת הלוואה מהבנק. הסיוע ניתן לא רק במימון של המדינה אלא גם בגיבוי גופים ציבוריים. המשמעות היא שניתן להשתמש בסיוע כדי לייצא סחורות ושירותים, להזניק פעילות עסקית במדינות מסוימות מעבר לים ובסופו של דבר להחזיר את הכסף למשק.

עוד סיבה לקבל סיוע מהמדינה ביצוא לחו"ל הוא שכך ניתן לזהות שווקים מתעוררים. היצואן לא תמיד מחזיק בכלים מתאימים לעקוב אחר המתרחש בכל רחבי העולם, אך למדינה יש משאבים משמעותיים יותר. המדינה מפנה את היצואן להשקעות בסין, הודו, יפן ובמדינות מערביות אחרות משום שהיא מזהה בהן הזדמנות אסטרטגית. תפקידו של היצואן בהקשר זה הוא לממש את מדיניות הממשלה וכך כל הצדדים מרוויחים.

הוסף תגובה חדשה