התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

ביטוח סיעודי: מה לעשות כשחברות הביטוח לא מוכנות לשלם את הביטוח הסיעודי בארץ?
בשיתוף משרד עו"ד ונוטריון סיגל רייך הלל | פורסם: 26.11.2020 14:21
ההורים שלנו בישראל בחרו לפני שנים לבטח את עצמם בביטוח סיעודי. כל זאת כדי לוודא שלא יצטרכו להשקיע סכומים אסטרונומיים בטיפול בעת זקנתם. האם זה עוזר?

 

(קרדיט: Pixabay)

מ.ש., קשישה בשנות ה-90 לחייה קיבלה לאחרונה מכתב סירוב מאחת מחברות הביטוח הגדולות למימון עובדת זרה. היא אינה היחידה, רבבות קשישים נידחים על ידי חברות הביטוח בישראל בהגישם את המסמכים הרפואיים הדרושים לקבלת הקצבה. למרות ששילמו במשך זמן רב את הפרמיות הגבוהות שחברות הביטוח דורשות, וכן מתקשים מאד בפעילות היומיומית.

דווקא היום, בעידן הקורונה הקצבה הזו משמעותית הרבה יותר, כאשר בני המשפחה אינם מסוגלים לבקר את ההורים המבוגרים, הנכדים אינם מסוגלים לעזור לסבא וסבתא והדור השלישי נותר לבדו. גם בתוך דיור מוגן או בית אבות, עדיין מבוגרים רבים מדווחים על בדידות.

מהי קצבת סיעוד?

קצבת סיעוד מטעם ביטוח לאומי ניתנת לאנשים שהגיעו לגיל פרישה, הגרים בביתם או בדיור מוגן וזקוקים לעזרת אדם אחר כדי לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות, וכן לאנשים הזקוקים להשגחה בבית לצורך שמירה על ביטחונם. הקצבה נועדה לסייע לקשיש ולבני משפחתו בטיפול בו.

גובה קצבת הסיעוד נקבע בהתאם לרמת הזכאות של הקשיש, כאשר ניתן לבחור האם לקבל את הקצבה בכסף או בשירותי סיעוד. במקרה שיוחלט כי לא ניתן לקבוע את כושר תפקודו של המבקש על פי המסמכים הרפואיים שהגיש, יגיע לביתו מעריך מטעם המוסד לביטוח לאומי כדי לבדוק את רמת התפקוד שלו במסגרת ביצוע פעולות בסיסיות ויומיומיות.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין ונוטריון סיגל רייך-הלל, לחץ כאן

ביצוע מבחן תלות לצורך הערכת מצבו של מבקש קצבת הסיעוד

המעריך יערוך למבקש מבחן תלות, שנקרא גם מבחן ADL (Activities of Daily Living) שמתבצע לפי טופס הערכה שכולל ניקוד ספציפי עבור יכולת הביצוע של כל אחת מהפעולות הבאות: ניידות, הלבשה, רחצה, אכילה ושליטה בסוגרים. נוסף על כך ייבחן גם הצורך של המבקש בהשגחה של אדם אחר.

ככל שהאדם הסיעודי יצבור יותר נקודות במבחן התלות כך יקבל יותר שעות עזרה שבועיות. לאחר ביצוע המבחן פקיד תביעות של המוסד לביטוח לאומי יסכם את הנקודות שנצברו במהלכו, וייקבע את שיעור הזכאות של המבקש בהתאם. 

ישראלים רבים אינם מסתמכים על קצבת הסיעוד של הביטוח הלאומי ומבטחים עצמם בפוליסות סיעוד, באופן פרטי או דרך קופת החולים, תוך תשלום סכומי כסף בלתי מבוטלים לחברות הביטוח מדי חודש. בחירה זו של המבוטחים נעשית על פי רוב מתוך ציפייה כי בבוא העת כאשר חלילה יזדקקו לעזרה ולא יהיו עצמאיים בתפקודם, יוכלו לקבלה מבלי לדאוג להיבט הכלכלי.

עורכת הדין סיגל רייך המסייעת לקשישים בארץ בתביעות הסיעוד (קרדיט: דניאל בבצ'וק)

מהן הסיבות שבגינן חברות הביטוח מרבות לדחות תביעות סיעוד? 

במקרים רבים חברות הביטוח דוחות תביעות של מבוטחים. כך נוצר מצב שלמרות העברת תשלומים בסכומים משמעותיים מידי חודש לחברת הביטוח, המבוטח לא מקבל מענה ביטוחי בתקופה שבה הוא צריך את הכספים יותר מתמיד. 

נוצר מצב שבו חברות הביטוח נמנעות מתשלום למבוטחים בשל פרשנותם של חוזי הביטוח הסיעודי והקריטריונים שקבועים בהם לקבלת התגמולים. אמנם הגדרת מצב סיעודי נעשית גם על ידי חברות הביטוח בהתאם למבחן ה-ADL הנ"ל, אך היא כפופה לפרשנותו של נציג חברת הביטוח שעורך את המבחן למבוטח.

הוראות הפיקוח על הביטוח קבעו כי אדם שאינו מסוגל לבצע חלק מהותי מהפעולה (לפחות 50% ממנה) ייחשב כמי שאינו מסוגל לבצע את הפעולה כלל. חברות הביטוח ניצלו את ניסוחן הכללי של ההוראות וחילקו את הפעולות הכלולות במבחן התפקוד לתתי פעולות תוך הענקת ניקוד עבור כל אחת מתתי הפעולות. 

מצב זה גרם לכך שבחלק מהמקרים הניקוד המצטבר במבחן התפקוד עלה על 50% וחברות הביטוח קבעו כי המבוטח מסוגל לבצע פעולה מסוימת בעוד בפועל הוא היה במצב סיעודי.

גם בהגדרה הנוספת של תשישות נפש, מערימות חברות הביטוח קשיים, כך שאדם שאינו עונה להגדרה במלואה, הדורשת גם פגיעה בפעילותו הקוגניטיבית, גם ירידה ביכולתו האינטלקטואלית, גם ליקוי בתובנה ובשיפוט, גם ירידה בזיכרון לטווח ארוך ו/או קצר וגם חוסר התמצאות במקום ובזמן הדורשים השגחה במרבית שעות היממה, לא יוגדר כסיעודי ותביעתו תדחה.

 

לעיתים חברות הביטוח דוחות תביעות סיעוד מטעמים טכניים תוך היתלות בליקויים במסמכי ההצטרפות שמילא המבוטח. לדוגמא, כאשר הצהרת הבריאות לא מולאה כנדרש או במצב שבו מסמכי ההצטרפות מולאו באופן חסר ו/או חלקי. 

הפיקוח על הביטוח פתר בעיה זו בכך שקבע כי לא סביר להטיל את האחריות על מילוי המסמכים והשאלונים על המבוטח. עוד נקבע כי כאשר חברת הביטוח מקבלת מבוטח יהיה באחריותה לוודא ולבדוק שכל המסמכים מולאו כנדרש. כך החברה לא תוכל להאשים את מבוטחיה בבוא היום במחדלים ולמנוע מהם את כספי הביטוח.

חברות הביטוח דוחות תביעות גם כשמתקיים חריג בפוליסה לדוגמא תאונת דרכים או תאונת עבודה, או בטענת התיישנות.

ייעוץ משפטי מקצועי יכול לסייע בקבלת כספי הביטוח הסיעודי

לפיכך, חשוב להיוועץ עם עורך דין מקצועי ומנוסה שעוסק בתחום הביטוח הסיעודי כדי לבחון את דרך הפעולה בכל מקרה של דחיית תביעה או של הערמת קשיים על ידי חברת הביטוח.

לסיכום, כדי לא להותיר את הכספים בידיהן של חברות הביטוח בישראל, ולהפקיר את הורינו דוווקא בשעה שהם זקוקים לעזרה, מומלץ לפנות לחברת הביטוח הסיעודי ולמצות את זכויותיכם. חשוב לא לוותר  גם במקרה של דחיית התביעה ולפנות לייעוץ משפטי מקצועי.

משרד עורכי דין ונוטריון סיגל רייך-הלל עוסק בתביעות ביטוח סיעוד ונזקי גוף.

הוסף תגובה חדשה