התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המומחים בישראל

מדוע לא כדאי לוותר על ביטוח אחריות מקצועית?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 24.10.2018 09:35
ביטוח אחריות מקצועית לבעלי מקצועות חופשיים שונים הוא כמעט בגדר חובה. הכירו את הפוליסה שיכולה לעזור לכם להתמודד מול תביעות מצד לקוחות שונים

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות עלייה ניכרת בתביעות כנגד בעלי מקצוע חופשיים. בדרך כלל תביעות כאלה נחשפות לציבור כשמדובר ברופאים ותביעות רשלנות שמוגשות נגדם, אך הם רק חלק קטן מקבוצה גדולה מאוד של בעלי מקצוע בשוק החופשי אשר מוצאים את עצמם, לא פעם, נתבעים על ידי הלקוחות שלהם.

עבור עוסקים במקצועות הרפואה (כמו גם במקרה של בעלי מקצוע נוספים) הפוליסה משמעותית, אך מאחר ועל פי רוב הם לא נתבעים באופן אישי, אלא כמי שמייצגים מוסד או מרכז רפואי - מקום העבודה ישא בעלויות המשפט וניהולו. אך עבור בעלי מקצועות חופשיים אחרים כמו עורכי דין, סוכני ביטוח, יועצי השקעות, מהנדסים ועוד, הרי שמדובר בסיטואציה לא נעימה, בה הם נתבעים והם צריכים לעמוד מול התובעים לבדם.

לשם כך בעלי מקצוע חופשיים עושים ביטוח אחריות מקצועית. ביטוח זה מאפשר להם לעבוד במקצוע שלהם ללא חשש, הביטוח מעניק להם כיסוי נרחב מול תביעות מסוגים שונים, כך הם יכולים לעבוד באופן חופשי, מבלי לפחד שיתבעו אותם, שכן אם זה יקרה, חברת הביטוח תכסה את כל עלויות המשפט שלהם.

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית?

חשוב להבין את ההיגיון שעומד מאחורי פוליסה זו. נניח ואתם רופאים ואתם ניגשים לעשות טיפול במטופל. אתם יודעים שהטיפול קריטי, אתם גם יודעים לעשות את הטיפול, עשיתם אותו כבר מיליון פעם בעבר. סביר להניח שאם אין לכם ביטוח אחריות מקצועית, תחששו לבצעו, ותעדיפו לשלוח את המטופל אל מומחה אחר. החשש שעשוי לעלות, שגם אם תעשו הכל כמו שצריך, הטיפול לא יצלח, והמטופל או בני משפחתו, יתבעו אתכם.

ברור לכל שלא על כל מקרה אתם תגיעו לבית משפט, ברור גם, שלא בכל מצב יש למטופל קייס וסביר להניח שאתם תנצחו בחלק גדול מהמשפטים, אך זה גם ייקח להם זמן וגרוע מכך, אתם תצטרכו לשלם על כל ההוצאות של המשפט, בהמשך לכך שאתם תפסידו הרבה כסף בזמן שהמשפט מתנהל ואינכם עובדים.

לעבוד ללא חשש

המטרה של ביטוח אחריות מקצועית הוא לאפשר לרופאים ובכלל לבעלי מקצועות חופשיים לעבוד בלי חשש, לקחת סיכונים כשצריך ולא להגיע למצב שהם לא יעבדו או יעבדו ויפסידו את כל עולמם.

נציין, במאמר מוסגר,  ביטוח אחריות מקצועית לא מונע מכם להיות חשופים לתביעות, הוא גם לא קובע שתנצחו בכל משפט. אף אחד לא יכול לקבוע את זה. הוא כן קובע שחברת הביטוח תיקח חלק גדול מעלויות המשפט, ובאופן עקרוני תסיר מכם את החשש להפסיד כסף וזמן כשמתנהל המשפט.  כיום יותר ויותר בעלי מקצוע משקיעים בפוליסות אחריות מקצועית, מתוך הכרה שיש עלייה חדה במספר התביעות. עלותן של הפוליסות השונות נמוכה משמעותית מעלויות הכרוכות בהפסד התביעה, ולכן מומלץ בחום להוסיפה לתיק הביטוח שלכם.

 

הוסף תגובה חדשה