התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המומחים בישראל

קידוחי קרקע – למה כדאי לשים לב?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 25.10.2017 17:13
תנופת הבנייה ברחבי העולם מלווה בתהליך מורכב, שיש לבצע עם חשיבה מרובה ובדיקות מקדימות. הכירו את קידוחי הקרקע

לא פעם בסרטי אסונות או בסרטים שמתארים מקרים שהתרחשו במציאות, אנחנו יכולים לראות קידוחי קרקע בתנאים שונים ומיוחדים, הרבה פעמים בשביל להמחיש את העוצמה של הסיטואציה, אז מדובר על קידוחים שמתבצעים בתנאים קשים ולא סבירים. בדוגמאות אחרות, אנחנו יכולים לראות קידוחי קרקע שמיועדים לחשוף בפנינו אפשרויות כלכליות ייחודיות.

מתי מבצעים קידוחי קרקע

המונח קידוחי קרקע הוא מונח רחב מאוד, לכאורה היינו יכולים לחשוב שמדובר אך ורק על קידוחים ביבשה לצורך בנייה, אך אנחנו יודעים שכל הרעיון של קידוחים מסוג זה הוא הרבה יותר מזה. הרי אנחנו יכולים למצוא קידוחי קרקע לצורך חיפוש נפט או גז, אנחנו יודעים שישנם קידוחי קרקע אל תוך עומק הים, וכן אנחנו יודעים שנערכים קידוחי קרקע לצורך התקנת צינורות ותשתיות אחרות.

אך מן הסתם, המרבית הקידוחים נעשים, בסופו של דבר, לצורך הקמת מבנים, בין אם מדובר במבני מגורים או מבנים אחרים. הקידוחים מיועדים על מנת לבנות את היסודות עליהם יעמוד הבניין. הקידוחים גם יהוו בסיס לצורך בניית חניונים, מרתפים או מקלטים, תלוי בסוג ובתוכנית הבנייה.

בצעו את העבודות רק באמצעות אנשי מקצוע מוסמכים

מן הסתם, כל עבודה של קידוחי קרקע צריכה להתבצע על ידי אנשי מקצוע שמתמחים בכך ויש ברשותם את הציוד הנדרש. קידוחי קרקע מתבצעים על ידי מקדחי בטון חזקים שמאפשרים לבצע את הקידוח מבלי לסכן את האנשים שעוסקים במלאכה בשום צורה שהיא. כמו כן, במסגרת הקידוחים, יש לדאוג למשאיות שיוכלו להעביר את החול אשר מוצאים מתוך הקרקע אל אתרים אחרים.

מה חשוב לבחון לפני ביצוע קידוחי קרקע?

הדבר הראשון שצריך לבחון זה סוג הקרקע. סוג ומבנה הקרקע ישפיעו באופן ישיר על אופי הקידוח והתוצאות שלו. למשל, אנחנו יודעים שבאזור שפלת החוף של מדינת ישראל ישנו קרקע רכה, זה אומר שאם יתבצע קידוח בצורה לא נכונה ולא אחראית, הרי שעלולה להיות קריסה כלפי פנימה.

לכן יש משמעות לסוג הקרקע ולאופי הטיפול בה. יש להכין את הקרקע לפני שמבצעים את הקידוח, בין אם זה אומר ליישר אותה, להסיר את השכבות העליונות שלה ורק אז לבצע את הקידוח.

הדבר השני שצריך לבחון זה מה נמצא מתחת לקרקע. הכוונה למאגרי מים, תשתיות וצנרות, יש לבחון את מצב האקוויפר החוף ועוד. במידה ולא עושים זאת, עלולים לגרום נזק שהוא לא רק נקודתי באזור אלא סביבתי, ואפילו נזק לשנים רבות. הדוגמא הקלאסית היא קידוח במקום מסוים בלי בדיקה ובקרה, עלולה להביא לפגיעה במי התהום דבר שיכול להשפיע על כל תשתיות המים.

דבר שלישי שצריך לקחת בחשבון זה את האזור בו מתבצעת העבודה, יש לוודא שהמקום מאובטח ורק מי שמורשה לבצע את העבודה נמצא בו, אחרת אנשים עלולים להיפגע כתוצאה מעבודת הקידוחים בשטח ועלול להיגרם אסון.

 

הוסף תגובה חדשה