התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המומחים בישראל

מה זה אומר להיות מנהל טוב?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 12.11.2017 23:37
מנהל טוב צריך לקבוע יעדים ברורים ומדידים, לדעת איך להניע עובדים ולדאוג לרווחתם. בנוסף, עליו להראות דוגמא אישית ורמת המקצועיות שלו לא נמדדת רק בביצועים

איך כל זה בא לידי ביטוי? הנה המדריך המלא

כל עובד במשק שואל את עצמו מדי פעם מיהו מנהל טוב ומה באמת הופך אותו לכזה. זו שאלה שמשותפת לשכירים ועצמאים, כי גם בעלי עסקים לא תמיד יודעים מה עליהם לעשות על מנת להמשיך להתקדם ולא להיתקע. הבעיה היא ש"מנהל טוב" הוא ביטוי גדול ויש הרבה דרכים להגדיר אותו.

ראשית, רצוי להתחיל בהגדרת מי אינו בהכרח  מנהל טוב. איכות המנהל לא נמדדת רק לפי שנות הניסיון או הרקע שלו. לא ניתן לבחון עד כמה אדם מסוים הוא מנהל טוב במנותק מהסביבה שבה הוא פועל, מה גם שהמשכורת היא בטח לא אינדיקציה לרמת מקצועיות מסוימת. מבחינת העובדים, מנהל טוב צריך להיות הרבה יותר מזה והדרישות ממנו הן בהתאם.

יעדים, הנעה ורווחה: כך מתנהג מנהל טוב

מנהל טוב קובע יעדים ברורים שאותם ניתן למדוד בטווח הקצר והארוך. עובדים שלא יודעים מה מצופה מהם לא יכולים למלא את המשימות, והם כל הזמן מסתכלים למעלה כדי לקבל הנחיות. קביעת יעדים צריכה להתבצע על ידי המנהל תוך היכרות עם מאפייני החברה או העסק ובאופן ריאלי.

בנוסף, מנהל טוב הוא אדם שיודע להניע עובדים לפעולה מסוימת. המוטיבציה של העובדים נקבעת לעיתים קרובות לפי שיטות הניהול שנבחרות על ידי המנהל, ועליו להישאר כל הזמן עם האצבע על הדופק. כך יכול המנהל להראות שהוא ראוי למשרה ולהעניק לעובדים סביבה בטוחה ויציבה.

היבט לא פחות חשוב ביכולות הניהול מתייחס למשאבי אנוש. ניהול משאבי אנוש הוא כיום בין הכלים העיקריים שעומדים לרשות מנהלים: את משאבי האנוש קשה מאוד להחליף וניהול נכון שלהם דורש הסמכה מתאימה, רגישות וניסיון.

למה חשוב שמנהל טוב יראה דוגמא אישית?

לא מעט מנהלים מקלים ראש בנושא של דוגמא אישית וחושבים שאם הם הגיעו לתפקידים בכירים, לא מוטלות אליהם אותן זכויות כמו העובדים הזוטרים. זו טעות שעלולה לעלות ביוקר עבור מנהלים בסקטור הפרטי והציבורי, כי היא למעשה שומטת את הקרקע מתחת למנדט שהם מקבלים מהעובדים. במילים אחרות, אי אפשר לצפות מעובדים שלא רואים דוגמא אישית מהמנהל שלהם להתנהג בצורה שונה ולגלות לויאליות או מחויבות.

לסיכום, מנהל לא נמדד רק בביצועים והוא חייב לענות על שורה ארוכה של קריטריונים כדי להצדיק את מעמדו. המנהל קובע יעדים ברורים, מניע עובדים לפעולה וכל הזמן דואג לרווחה האישית שלהם. כל עוד הוא עושה את זה יחד עם דוגמא אישית ומכל הלב, אין סיבה שהמטרות לא יושגו באופן היעיל ביותר.

 

הוסף תגובה חדשה