התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המומחים בישראל

לימוד רוסית – להיות חלק מהמרחב הישראלי
מאת: אבישג כהן | פורסם: 20.12.2017 00:25
מי שמבקר היום בישראל מגלה כי לצד העברית נשמעת פעמים רבות השפה הרוסית. האם כדאי ללמוד אותה?

אחת הטענות שנשמעות לא פעם כלפי עולים חדשים מבריה"מ לשעבר היא, שאף על פי שהם מתגוררים בישראל כבר שנים רבות, הם עדיין מדברים רוסית. זו טענה מעניינת שיש מאחוריה משהו, שכן, אחת הדרכים להשתלב בחברה היא ללמוד את השפה המקומית ולדבר אותה. עבור צברים רבים, עצם זה שאנשים בסביבתם אינם מדברים עברית אלא שפה אחרת, זה הרבה פעמים סימן לכך שהם אינם רוצים להשתלב ובמקרה גרוע יותר, ישנה חשדנות שמא הם משוחחים בשפה אחרת בשביל להעביר סימנים או רעיונות מבלי שיבינו אותם.

אך עולה שאלה אחרת, אם אנחנו רוצים להקל על העולים להשתלב, מדוע בעצם לא לפנות למסלול הפוך, כלומר, לימוד רוסית? מדוע שאנחנו לא נעשה את הצעד המתבקש ונלמד רוסית על מנת שנוכל לנהל אתם שיחות בשפתם?

לימוד רוסית זה לא קשה, בוודאי לא בנוף הישראלי, הרי יש לא מעט מורים לרוסית, דוברי השפה כשפת אם, אשר יכולים ללמד אותנו את השפה על בוריה ולהעניק לנו כלים לדבר רוסית עם כל אחד. נכון שעבור עולים חדשים זה יישמע מוזר, בוודאי שזה לא יהיה דומה למקור, אך עדיין זה יראה להם שאנחנו הולכים לקראתם ועושים מאמץ לשלב אותם.

לימוד רוסית יכול לעזור לנו, לא רק בשיח עם עולים חדשים אלא הרבה מעבר לכך. למשל, מאחר ובין ישראל לרוסיה יש יחסים כלכליים מאוד ענפים משנות התשעים, הרי שאם נלמד רוסית בצורה נכונה, אנחנו נוכל להשתלב בכך, בין אם מדובר בעסק שלנו ובין אם אנחנו שכירים בחברה. זה נכון גם לקשרי תרבות, וקשרים אחרים.

צריך לזכור עוד נקודה, לא מעט משקיעים רוסיים נכנסים להשקעות בישראל. נכון שאנחנו נוכל לנהל איתם עסקים באנגלית, אך צריך לומר את האמת, יהיה לנו הרבה יותר קל אם נדבר בשפתם ונבין מחה הם אומרים.

כיצד לומדים רוסית?

בשביל ללמוד רוסית אנחנו לא צריכים לעשות הרבה, זה יישמע מוזר אולי, אך האמת היא שיש לנו מספיק כלים כיצד ללמוד את השפה בצורה מקצועית וטובה. כמו שציינו, אנחנו יכולים להשתמש בעולים חדשים שמלמדים את השפה, אנחנו יכולים להשתמש בכלי מחשב שונים, אתרים ותוכנות שיכולים לעזור לנו בנושא, בנוסף אנחנו יכולים להירשם ללימודים בבתי ספר ובמקומות אחרים.

מאחר ויש קהל גדול של דוברי רוסית בישראל, אנחנו נהנים מיתרון שבמדינות אחרות לא בהכרח נהנים ממנו, יש חשיפה גדולה לשפה, בין אם בערוצי טלוויזיה, עיתונות, ספרים, שלטים ועוד. אנחנו יכולים להיעזר בכך וכן כמובן בחברים ומכרים רוסיים, איתם אנחנו יכולים לנהל שיחות בשפת אימם. סביר להניח בזמן שהם ידבר בקלות אנחנו נשבור את השיניים, אך לפחות נוכל להתאמן על השפה ונוכל ללמוד מילים וביטויים חדשים, כל הזמן.

 

הוסף תגובה חדשה