התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המומחים בישראל

השכרת מונית בישראל – האם זה עדיין משתלם?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 27.12.2017 23:59
תחום השכרת המוניות פרח בארץ במשך עשרות שנים, אך האם הוא עדיין רלוונטי בעידן בו ההסעות החברתיות פורח?

כל מי שעוקב אחר העיתונות הכלכלית או אתרי אינטרנט שעוסקים בכלכלה ברמת הכללית וכן לפרטי פרטים בתחומים שונים יודע, שתחום התחבורה הציבורית וההסעות המשותפות עובר שינוי מקיף בעשור האחרון.

השינוי החל בזכות אפליקציות שונות שנכנסו לתחום מצד אחד, ומצד שני, גישות חדשות של תחבורה שיתופית שמטרתן גם להוריד את מספר כלי הרכב שעל הכביש, גם להפחית את העלויות עבור הנוסעים ובאופן כללי לשנות את מפת התחבורה הציבורית כך שלא יהיו רק אוטובוסים ומוניות על הכביש, אלא עוד אמצעים ואפשרויות.

כל זה מוביל אותנו לשאלה, האם השכרת מונית היא עדיין עסק משתלם? מי שזוכר בשנות השבעים, שמונים ואפילו בשנות התשעים, המרדף אחרי המספר הירוק זה שאיפשר לנו להחזיק במספר של מונית, בין אם זה בשביל לעבוד כנהג מונית בעצמנו ובין אם בשביל להשכיר אותו לגורם אחר, היה מאוד פופולארי. מי שהחזיק מספר מונית יכול היה להרוויח לא מעט. השאלה היא האם גם היום זה כך.

השכרת מונית מתבצעת בכמה רבדים, יש אפשרות לשכור את הרכב עצמו בשביל להיות נהג מונית, זאת במידה ויש לכם מספר. במקרה כזה שוכרים רכב ומשתמשים בו בתור מונית במקום לרכוש מונית. ההשכרה היא לטווח ארוך, כמובן. כמעט ולא עושים את זה, מבחינה כלכלית זה לא משתלם. אפשרות אחרת, היא לשכור מספר ואמצעים אחרים בשביל להיות נהג מונית בפועל, אף על פי שזה לא זול, זה בהחלט דבר מאוד מהותי שלא מעט אנשים בוחרים באופציה זו, על מנת לעסוק בתחום.

האם משתלם היום לשכור מונית?

השאלה האם השכרת מונית היא דבר נכון, היא רלוונטית אך לשם כך צריך לשאול, האם משתלם היום להיות נהג מונית. כשמתבוננים על הסיכונים שקיימים במקצוע, אפשר להבין מאיפה נובעת השאלה.

אל מול המוניות, אנחנו יכולים למצוא עלייה במספר כלי הרכב הפרטיים, אפליקציות ורשתות חברתיות שמעודדות שירותי טרמפים ותחבורה שיתופית, התחבורה הציבורית, קרי רכבות ואוטובוסים, נמצאת במגמת שיפור והמדינה עצמה מעודדת פתיחה של השוק והורדת מחירים.

עם כל זה, סביר להניח שבמהלך השנים הקרובות יהיה עדיין צורך בנהגי מוניות. הרי לא ייתכן שהמקצוע ייעלם מהנוף. השכרת מונית תישאר עדיין אופציה מספיק טובה עבור צעירים שמחפשים מקצוע, בין אם באופן קבוע ובין אם באופן זמני, עבור מבוגרים שמעוניינים במקצוע חדש, קריירה שנייה ועוד.

כמובן שיהיה צורך לבצע התאמות למציאות, אך סביר להניח שהמקצוע לא ייעלם בקרוב ולכן השכרת מונית עדיין יהיה דבר פופולארי. לפני שבוחרים לעשות זאת, יש לבחון היכן וכיצד עושים זאת, מה העלויות ומה הסיכוי לרווחים בתחום ותוך כמה זמן. כך ניתן לנתח בצורה טובה יותר את הכדאיות של התהליך לאורך זמן, מבחינה כלכלית וכן מבחינות אחרות.

 

הוסף תגובה חדשה