התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המומחים בישראל

מהם זני הענבים הנפוצים להכנת יין?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 31.12.2017 15:35
זני הענבים הנפוצים מלווים אותנו מימי קדם אך רובנו עדיין לא מכירים אותם. במאמר הבא נערוך לכם היכרות אישית עם היין ונסביר כיצד למצוא את הזן המושלם

יין הוא ממשקאות השיכר הנפוצים בעולם אבל רובנו עדיין לא ממש יודעים איך לזהות את ההבדלים בין הסוגים והזנים. בראש ובראשונה, כדאי לזכור שיין מחולק לפי קטגוריות של רמת יובש, צבע וזן הענב. לכל קטגוריה השפעה אחרת על טעם היין ועל הסיכוי שנתחבר אליו. בנוסף, אפשר להשתמש במאפייני הקטגוריות על מנת לבחור יין מועדף.

הקטגוריה של רמת היובש קובעת עד כמה היין יהיה מתוק. לא צריכים להיות מומחים ליין בשביל להרגיש שהיינות היבשים לא מתוקים בכלל, יין שמוגדר חצי-יבש הוא גם חצי מתוק ויין ממותק מלא בסוכר ולכן נחשב פחות איכותי. במקביל, יש גם משמעות לצבע וכאן ההבדל הוא בין יין אדום, לבן ורוזה.

צבע היין לא נקבע לפי קליפת הענב אלא בהתאם לקילוף הענב לפני הכנת היין. לפיכך, ענבים עם קליפה יהפכו ליין אדום, בעוד ענבים מקולפים יהפכו ליין לבן. כמו כן, יינות רוזה ("ורוד" באיטלקית) מכינים מתערובת של ענפים מקולפים ולא מקולפים או מערבוב של יין לבן ואדום. קחו בחשבון שיין אדום מתאים למנות כבדות, לעומת יין לבן שיתאים למנות קלילות. יין רוזה מומלץ עם מנות חצי כבדות, כמו למשל פסטה או לזניה.

מה מסתתר בתוך היין שלכם?

עד כה דיברנו על רמת היובש והצבע כהקדמה לפרמטר הכי חשוב בקביעת איכות היין וטעמו – זן הענבים. תהליך ייצור היין היה קיים עוד בימי קדם אבל מאז ועד היום שמרו על מעמדם זנים כמו מרלו, סוביניון בלאן, גוורצטרמינר ושרדונה. כל זן גדל בתנאי שטח ובאקלים שונה ולפי התנאים האלה גם נקבע הטעם שלו כאשר הוא נמזג לתוך הכוס.

היכרות עם זני הענבים הנפוצים להכנת יין לא תמיד מספיק בשביל לנבא האם נאהב את טעמו. כך למשל צריך להביא בחשבון את אחוז האלכוהול, העפיצות, היישון, הבציר וגוף היין. עפיצות מספרת לנו מה תהיה תחושת היובש שנרגיש כאשר נשתה את היין, לעומת הבציר שקובע את הזמן שבו נקצרו הענבים ולכן גם את איכותם.

המלצות על סוגי יינות

כללי אצבע פשוטים יכולים לסייע לכל אחד לבחור יין לטעמו. עקרונות המפתח הם לבחור יין אדום בעל עפיצות גבוהה לארוחה כבדה ויין לבן עם עפיצות בינונית לארוחה קלילה, אך להעדיף יין מתוק עם אחוז אלכוהול גבוה רק בתום הארוחה.

את היין שומרים במקום חשוך וקריר בלבד והמחיר הוא לא תמיד אינדיקציה לאיכות. כמו כן, תמיד אפשר להתייעץ עם סומליה במידה ורוצים לנסות זני יין חדשים אך לא יודעים מאיפה להתחיל.

 

הוסף תגובה חדשה