התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המומחים בישראל

מהו משפט מסחרי ואיך הוא משפיע על חברות?
מערכת ILUSA | פורסם: 23.01.2022 14:27
בתוך שני תחומי המשפט, פלילי ואזרחי, מתקיים תחום המשלב במובנים מסוימים את שניהם ביחד והוא נקרא משפט מסחרי.

כל מי שבקי ולו במעט בעולם המשפט, יודע שהחלוקה הקלאסית היא בין משפט פלילי למשפט אזרחי. משפט פלילי מתייחס לעבירות שהמדינה היא התובעת בשם אינטרס הציבור, והנתבע יכול להיות כל גורם שהוא, בין אם מדובר באזרח בודד, חברה מסחרית, רשות מקומית או כל ישות משפטית אחרת. משפט אזרחי לעומת זאת הוא בין אזרחים, בין חברות, בין אזרחים לחברות, המדינה איננה חלק במשפט כזה. 

בתוך שני התחומים של משפט, פלילי ואזרחי, מתקיים תחום המשלב במובנים מסוימים את שניהם ביחד והוא נקרא משפט מסחרי. הייחוד שלו, מעבר לעובדה שהוא נע בין הצד הפלילי לצד האזרחי, זה שהמשפט מתייחס אך ורק לחברות ויישויות משפטיות דומות. כלומר, משפט מסחרי לא יעסוק בתחום של אזרח מול אזרח. אלא בתחום של חברה מול חברה או ישויות משפטיות מסחריות אחרות. 

לפני שנסביר לעומק מה זה משפט מסחרי וכיצד הוא משפיע על חברות, צריך להדגיש שהמשפט יכול להתקיים בתוך המדינה פנימה אך הוא יכול גם להתקיים בין חברות בינלאומיות או בין חברה בינלאומית לחברה מקומית, ואז ייתכן מאוד שהוא יצא מגבולות המדינה. זה תלוי איפה מוגשת התביעה וכיצד זה מתבצע. 

מהו משפט מסחרי?

כפי שניתן להבין, משפט מסחרי עוסק בכל מה שקשור לדיני מסחר. הוא מתייחס לכל הנושא של דיני חברות, דיני תאגדים, ניירות ערך וכל מה שקשור באופן כזה או אחר לתחומים של חברות מסחריות. החל מתביעות כספיות, הסכמים מסחריים, פיצויים, ועוד. 

כל אדם, כידוע, הוא ישות משפטית העומדת בפני עצמה (עם מגבלות מסוימות על פי החוק). כך גם כל חברה מסחרית. היא ישות משפטית העומדת בפני עצמה. ברגע שמוגשת תביעה כנגד חברה, אזי שלרוב לא תהיה התייחסות לבעלי החברה עצמם באופן ספציפי, אלא לחברה. כלומר, התביעה תוגש באופן ישיר נגד החברה כישות משפטית ולא נגד הבעלים שלה. אלא בנסיבות מסוימות. 

זה הרעיון של משפט מסחרי, להשתמש בחברה כישות משפטית העומדת בפני עצמה, על פי דיני המסחר, דיני חברות וניירות ערך, על פי החוקים והכללים הכתובים במדינה בה היא רשומה ופועלת. 

מה זה משפט מסחרי

credit: shutterstock

כיצד משפט מסחרי משפיע על חברות?

כפי שהסברנו, מאחר והחברה היא ישות משפטית שעומדת בפני עצמה, אזי שבאופן טבעי אם מוגשת נגדה תביעה בבית משפט, יש לכך השלכות על החברה. יחד עם זאת צריך לומר, ככל שהחברה תהיה גדולה יותר, סביר להניח שהשלכות המשפט יהיו נמוכות, אלא אם מדובר בתביעת ענק שהחברה לא יכולה לעמוד בה. לרוב, תביעות משפט מסחרי לא משפיעות באופן כזה שהן גורמות לפשיטת רגל של החברה, אך כן יכולות להשפיע על התפקוד ובוודאי על המוניטין של החברה, אם מדובר בתביעה מתוקשרת שיוצרת פרסום שלילי. 

הוסף תגובה חדשה