התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

תביעת ענק על שוחד שנתנה חברת "טבע" לפסיכיאטר יהודי משיקגו
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 18.11.2012 22:54
חברת התרופות הישראלית-אמריקנית נמצאת במרכזה של תביעה אזרחית-פדרלית שהוגשה בשיקגו נגד פסיכיאטר שקיבל במשך שנים שוחד כדי לתת לחוליו את מרשמיה

Clozapine נגד סכיזופרניהקונצרן התרופות "טבעי" וחברת הבת האמריקנית שלו, "איווקס" נמצאים במרכזה של תביעה אזרחית-פדרלית שהוגשה בשיקגו נגד הפסיכיאטר ד"ר מייקל ריינשטיין (Michael Reinstein) בגין רישום כוזב של מרשמים לתרופה נגד סכיזופרניה. 

לדברי התובע הפדרלי בשיקגו, זוהי התביעה הגדולה ביותר מסוגה שהוגשה נגד רופא פרטי, שמואשם במרמה כנגד שירותי ביטוח הבריאות הממלכתיים - Medicare ו-Medicaid.

החקירה בעניין החלה עוד ב-2009, כאשר בניתוחים לאחר המוות נמצא, כי לפחות 3 חולים של ריינשטיין סבלו מהרעלת קלוזפין ובאחד מהם התגלתה רמת קלוזפין שגבוהה פי 5 מהרמה שנחשבת לרעילה.

"טבע" ו"איווקס", אינן נתבעות (בינתיים), אולם מככבות בכתב התביעה, שנסוב סביב תרופה בשם Clozapine המשווקת ע"י "טבע". זוהי תרופה ג'נרית ל-Clozaril, ועל פי כתב התביעה, ניאות הדוקטור להעביר את החולים שלו לתרופה של "טבע" לאחר שקיבל תשלומי שוחד. יצויין, כי לתרופה תופעות לוואי קשות, כמו הרחבת הלב וסיכוי מוגבר להתקף. לכן, היא דווקא פחות פופולארית בקרב פסיכיאטרים אחרים.

על פי כתב התביעה, "איווקס" שילמה לד"ר ריינשטיין דמי ייעוץ בסך 50,000 $ לשנה ובנוספה מימנה מחקר של חברה שבבעלותו החלקית.

בתמורה הפך ריינשטיין לרופא שרשם יותר מרשמים ל-Clozapine - תרופה לטיפול בסכיזופרניה - מכל רופא אחר בארה"ב. למעלה מ-50% מהמטופלים שלו לקחו את התרופה. בבית אבות אבות אחד בשיקגו, למעלה מ-300 מ-400 הדיירים המוגנים בלעו את התרופה על בסיס יומי.

על פי כתב התביעה, הסכם השוחד חודש שוב ושוב. "איווקס" מימנה לדוקטור ולכמה קולגות שלו כרטיסי הטיסה למטה החברה במיאמי, מסע דייג, שילמה עבורם cruise שעלה 800 $, וארוחות שחיתות שעלו 1,400 $ כל אחת.

הסכמי השוחד התקיימו עוד לפני ש"טבע" רכשה את החברה (שעלתה לה 7.4 מיליארד $) ולא הופסקו לאחר הרכש. להיפך, "טבע" חידשה את חוזה הייעוץ המקורי עם ד"ר ריינשטיין - 50,000 $ לשנה וקראה להוצאה בספריה Speaker Agreemnet. בנוסף, "טבע" גם מימנה לרופא ולפמלייתו בתקופת החוזה cruise שעלה לה 2,300 $.

דובר של "טבע" אמר בתגובה שהחברה שיתפה פעולה עם הרשויות החוקרות בארה"ב.

הוסף תגובה חדשה