התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

רשויות המס בישראל ובארה"ב מעלות מדרגה במאבק מול ישראלים-אמריקנים כנגד העלמות מס
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 10.12.2012 00:31
בסוף השבוע בוושינגטון החליטו נציבי רשויות המס של ישראל וארה"ב על דרכים חדשות במאבק בהעלמות מס. בין השאר הוחלט להלחם ב"תכנוני מס מתוחכמים"

ID-10013658.jpg

הפגישה שהתקיימה בבירת ארה"ב בסוף השבוע היא איתות אזהרה למחזיקי אזרחות כפולה ישראלית-אמריקנית.

מנהל רשות המסים בישראל, דורון ארבלי, ונציב המס האמריקני, סטיבן מילר, החליטו על הקמת קבוצת עבודה שנועדה 'לצוד' מעלימי הכנסות החיים על קו התפר האפור בין ישראל לארה"ב, תוך ניצול היותם אזרחים כפולים.

כפי שמסר מילר, ה-IRS יחייב החל מדו"ח המס הקרוב (שמועד הגשתו באפריל 2013) כל נושא דרכון ישראלי שהוא גם אזרח אמריקני לדווח על כל חשבונותיו מחוץ לארה"ב, כולל חשבונות שבהם הוא משמש "מורשה חתימה" בלבד, כולל ערבויות שחתם עליהם בארץ. (קיראו כאן פרטים מלאים על החוק החדש הנקרא FATCA)

בפגישה בוושינגטון הוסכם, בין היתר, כי רשויות המיסים יחלקו ביניהם מידע, ובעוד רשות המיסים בישראל תאתר עבור האמריקנים בעלי אזרחויות אמריקניות המחזיקים חשבונות או עסקים בארץ - הרשות האמריקנית תאתר עבור הישראלים בעלי אזרחויות ישראליות המחזיקים חשבונות או עסקים בארה"ב.

 

מלחמה ב"תכנוני מס אגרסיביים"

במקביל החליטו גובי המיסים הראשיים של שתי המדינות לבחון בקפידה רבה מה שכינו "תכנוני מס אגרסיביים", כלומר חשיפת תכנון מוקדם ומתוחכם איך לפזר את הכסף בין מדינות על מנת להמנע מתשלום מס; ובמילים פשוטות, נסיון לעלות על 'טריקים' שבהם משתמשים בעלי אזרחות כפולה כדי לא לשלם מס בשתי המדינות גם יחד. לשם כך יופעלו מומחי מס וראיית חשבון בישראל ובארה"ב.

זהו מפגש ראשון מזה 15 שנה בין מנהלי רשויות המס של ישראל וארה"ב, מה שמעיד על הרצינות הרבה שבה מתייחסים בשתי המדינות לנושא העלמות הכנסות. "גביית מיסים ממי שמתחמקים מתשלומי מס על הכנסותיהם, היא העדיפות הראשונה שלנו השנה", אמר מילר.

 

שני הנציבים הבטיחו להעמיק ולהרחיב עוד יותר את העברת המידע ביניהם, שכבר מתקיימת היום, בכל הנוגע לחשדות לעבירות מס.

כידוע, תיכנס בקרוב לתוקפה הוראת החוק על פיה אזרחים אמריקנים, גם אם אינם גרים בארה"ב, יחוייבו להגיש ל-IRS דו"ח שנתי על הכנסותיהם. אם יתברר שהאזרח האמריקני שילם במדינה שבה הוא חי שיעור מס נמוך מזה שהיה נדרש לשלם בארה"ב - האזרח יחוייב ב'השלמת מס' ל-IRS. מילר הבהיר לאמיתו הישראלי, כי דרישת הדיווח כוללת כל מוסד פיננסי - לא רק בנקים, אלא גם חברות השקעה ומימון.

טבלה זו נועדה להמחיש מה מצופה מאזרח אמריקני שחלק או כל הכנסותיו נוצרות במדינה אחרת:

fatca-darstellung-xl.png

צילומים: FATCA / IRS - freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה