התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

משרד החוץ הישראלי מנסה למנוע הגעת צעירים אחרי צבא לארה"ב
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 05.02.2013 02:15
מעצר 50 עובדים בלתי חוקיים ישראלים ביוסטון, מחזק את טענת משרד החוץ כי ה'מוניטין' הזה הוא אחת הסיבות שמעכבות תכנית לאפשר לישראלים להכנס לארה"ב ללא ויזה

MallHouston_0.png
עגלה ב-Memorial City Mall, יוסטון

 

5.5% מהמבקשים ויזות לארה"ב נידחים בשגרירות האמריקנית בת"א, ולטענת משרד החוץ, האחוז הגבוה יחסית - ביחד עם ה'מוניטין' שנדבק לצעירים הישראלים, כמי שעובדים בארצות הברית ללא אישורי עבודה - הם שמעכבים את הכנסת ישראל לרשימת המדינות שאזרחיהם אינם זקוקים לוויזה על מנת להכנס לארה"ב.

מעצרם בימים האחרונים של כ-50 צעירים ישראליים, שעבדו במוֹלים ביוסטון, טקסס, ובסביבתה - בוודאי לא מקרבת את הכנסת ישראל לתכנית המדוברת.

על רקע זה  פירסם השבוע הודעה לציבור יוצאת דופן, שכוונה לצעירים אחרי צבא. הפנייה מסבירה להם, שאין להם כמעט סיכוי לקבל ויזת תייר לארצות הברית.

מה זה העסק של משרד החוץ? סיפור ארוך, כשהמטרה הסופית היא טובה: להקטין את אחוז המסורבים על רקע מוכנוּת ארה"ב לצרף את ישראל לתכנית שתאפשר לישראלים להיכנס לשטח ארה"ב ללא ויזה למשך שלושה חודשים.

לדברי משרד החוץ, אחוז המסורבים גבוה מדי לסטנדרטים האמריקניים, וישראל נדרשת לרדת לרמה של 3% סירוב. רק אז מובטח שתזכה בפריבילגיה.

צעירים אחרי צבא אכן אינם עומדים ברובם בתנאי המינימום הנדרשים ע"י ארה"ב בקבלת ויזת תייר - בית, עבודה, לימודים או משפחה. יצויין, שעל הגשת בקשה לוויזה גובה שגרירות ארה"ב בתל אביב סכום נאה, והוא אינו מוחזר למסורבים.

כיום, אזרחי 37 מדינות מורשים להיכנס לארצות הברית ללא צורך בוויזה לתקופה של עד 90 יום.

אבל מתברר, שלא הכל בגלל הצעירים.

עוד 2 תנאים צריכים להתקיים, כדי לצרף את ישראל לחבורה האקסלוסיבית:

* הראשון קל יחסית: הנפקת דרכונים בעלי שבב אלקטרוני ובו טביעות אצבע ועיניים.

* השני מסובך יותר: שינוי היחס הישראלי לפלשתינים הנושאים דרכון אמריקני שעה שהם מגיעים לנתב"ג. ישראל דורשת מכאלה אישור מיוחד, והסטייט דיפרטמנט אינו מרוצה מהעובדה שאזרחים אמריקניים ממוצא פלשתיני לא זוכים ליחס שווה כמו יתר האמריקנים בישראל.

לעמוד הראשי

מהפכת הגירה בארה"ב, אבל רק לבעלי תארים מתקדמים (וידאו)

רפורמת בריאות? מה שבטוח, נשלם יותר

למכל הכתבות במדור "ישראלים באמריקה"

 

צילום מסך: Julian Kang / יו טיוב