התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

מיליונר ישראלי-אמריקני הודה: "העלמתי מסים מארה"ב בעזרת בנקים ישראלים"
מאת: מאיר דורון | פורסם: 17.02.2013 01:56
צבי שפרלינג, שיחד עם אחיו יעקב, הבעלים של חברת Maxim Lighting מלוס אנג'לס, הורשע על פי הודאתו, בהעלמת לפחות 4 מיליון $ בעזרת בנק לאומי ובנק המזרחי

צבי שפרלינג עם אחת העובדות בחברה שבבעלותו "מקסים לייטנינג", בתערוכת תאורה בדאלאס השנהצבי שפרלינג עם אחת העובדות בחברה שבבעלותו Maxim Lighting, בתערוכת תאורה בדאלאס השנה. העובדת אינה קשורה בשום צורה לנושא הכתבה (צילום מתוך עמוד הפייסבוק של החברה)

 

הדיון בבית המשפט בלוס אנג'לס ביום שישי האחרון היה קצר, תוצאה של עסקת טיעון מוקדמת.

צבי שפרלינג, יליד ישראל ותושב לוס אנג'לס מזה 43 שנים, הבעלים של חברת Maxim Lighting, שבסיסה בלוס אנג'לס ועוסקת בעיצוב, שיווק ויבוא נברשות (ובה שותף גם אחיו, יעקב), הודה באשמת העלמות מס מארה"ב בין השנים 2006 ו-2011 בסך לפחות 4 מיליון $, ובעסקת טיעון הסכים לשלם לפחות 3 מיליון $ למשרד האוצר האמריקני.

בנק לאומי ובנק המזרחי בישראל צויינו בכתב התביעה כמי שסייעו לשפרלינג במזימה.

על פי כתב האישום, שפרלינג פתח בשנת 2001 באי הקאריבי Nevis חברה פיקטיבית, בשם Orot Investments Ltd, במטרה להעלים הכנסות מה-IRS. את החשבון בנוויס ניהל עורך דין ישראלי, שהיה בעל הרשאה בלתי מוגבלת.

תחילה שקל כנראה שפרלינג להשתמש בבנק סיני לצורך העלמת הכנסותיו - ופתח חשבון בנק בבייג'ינג. ואז פגש בבוורלי הילס את נציג בנק המזרחי, שהציע לו הצעה טובה יותר.

שפרלינג שיתף את נציג הבנק במזימתו, ונציג הבנק הבטיח לו שאם יפתח חשבון בבנק המזרחי בישראל זה יהיה חשבון סודי, שכספים שיופקדו בו לא ידווחו לרשויות האמריקניות וגם לא לרשויות בישראל.

יתרה מזאת, הבטיח נציג המזרחי בארה"ב, תמורת הכסף המופקד בישראל יוכלו שפרלינג והחברה שלו לקבל הלוואות וערבויות מסניף בנק המזרחי בלוס אנג'לס.

בכתב האישום מצויין, כי זו הייתה התנהלותו של הבנק גם עם לקוחות אחרים שלו בעלי אזרחות כפולה ישראלית-אמריקנית.

 

לוגו חברת מקסים לייטנינג"בנק לאומי ישמור על הסודיות יותר טוב"

בביקור בישראל נפגש שפרלינג עם עוד 3 בנקאים של בנק המזרחי, כדי להסדיר ולמסד את ההתנהלות ביניהם.

בסך הכל הסתיר שפרלינג בבנק המזרחי בת"א כ-4 מיליון $ שלא דווחו לרשות המס בארה"ב, או לכל רשות מס במדינה אחרת. בין השנים 2005 ו-2008 הרוויח על הפקדותיו בישראל ריבית של 381,563 $, שגם עליה לא דיווח.

בשנת 2008 התקפל בנק המזרחי מארה"ב, ושפרלינג אירגן סידור דומה עם בנק לאומי.

בפגישה עם נציג לאומי, שנערכה בסניף הבנק בבוורלי הילס, הבטיח הבנקאי מלאומי, כי אצלו החשבונות יהיו אפילו "סודיים יותר" מאשר בבנק המזרחי.

הכסף עשה דרכו ממרכז החברה בלוס אנג'לס, לאי הקאריבי - ומשם לתל אביב. "החשבונות נוהלו בצורה כה סודית שהיה קשה במיוחד לחשוף אותם", נאמר בכתב האישום.

שפרלינג לא דיווח מעולם בדו"חות המס שלו על קיוּם החברה בקאריביים ועל כספים שהופקדו ממנה בחשבונותיו בישראל. לטענת התביעה, כל דו"חות המס שלו בין השנים 2003 ו-2010 היו שקריים.

החשבונות הישראלים נחשפו ע"י חוקרי משרד האוצר האמריקני רק לפני כשנה, לאחר שנבדקו ערבויות להלוואות שקיבל שפרלינג לשימוש החברה שלו.

יעקב שפרלינג החל את החברה המשפחתית בשנות ה-60 כשהיה סטודנט לאווירונאוטיקהיעקב שפרלינג החל את החברה המשפחתית בשנות ה-60 כשהיה סטודנט לאווירונאוטיקה. יעקב אינו מואשם בדבר

סיפור הצלחה של שני אחים

כאמור, שפרלינג החליט להודות באשמה. עוה"ד סטיבן טוצ'ר (Steven Toscher), מסר בשמו, כי הוא מודה בשגיאותיו ולוקח על עצמו את מלוא האחריות למעשיו.

במסגרת עסקת הטיעון, הסכים שפרלינג לשלם את מלוא המסים שהעלים מאז פתח חשבונות בבנקים ישראלים ולשלם בנוסף קנס בגובה של כמחצית מהסכומים שהעביר לחשבונות הללו בין השנים 2006 ו-2011.

מכתב האישום עולה, כי 2 הבנקים שבהם פתח שפרלינג חשבונות - לאומי והמזרחי - שיתפו פעולה עם האמריקנים במסירת מידע ובהליכים הפרוצדוראליים שנדרשו.

חברת Maxim Lighting הוקמה ע"י אחיו הגדול של צבי, יעקב שפרלינג, שהגיע לאל.איי ב-1965 כדי ללמוד הנדסת אווירונאוטיקה. כסטודנט הוא עבד בחברה שמכרה מנורות ונברשות והתוודע לשוק התאורה. הוא החל לעצב נברשות במוסך שלו ומכר אותם מהבגאז' של מכוניתו. כאשר הביקוש גבר, זנח את לימודיו והתמקד בתאורה.

צבי הגיע בעקבותיו ב-1970, והעסק המשפחתי גדל במהירות. ב-1975 כבר עבדה Maxim Lighting ממחסנים בשטח של 100,000 סקוור/פוט במרכז לוס אנג'לס, עם 25 עובדים, והרוויחה את המיליון הראשון שלה. יעקב עסק בעיצוב וייצור, צבי התמקד בשיווק ובמכירות.

ב-1989 שני האחים ישבו כבר על למעלה מ-200,000 סקוור-פיט ב- City of Industry עם כ-400 עובדים. עם השנים עבר חלק גדול מהייצור לסין, והחברה פתחה שם סניף ב-1992, אותו מנהל יעקב, בעוד צבי מנהל את המכירות בארה"ב - כאן התרחבה החברה לדאלאס ולאטלנטה.

המידע נלקח מתיק זה:
U.S. v. Sperling, 13-cr-108, U.S. District Court, Central District of California - Los Angeles

הלוח הפתוח נפתח לשירותכם - שימו מודעתכם חינם! (ראו בראש העמוד, מימין למעלה) דרושים-דירות-יד שנייה-ועוד

לעמוד הראשי

לחדשות השעה האחרונה - מתעדכן כל הזמן!

עוד כתב אישום בבית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס: בנקים ישראלים ושלושה בעלי ומנהלי חברת ראיית חשבון מעורבים במזימה לאי-תשלום מיליוני דולר מס

3 יהודים ממוצא איראני חשודים בהלבנת הון באמצעות סניף בנק לאומי בלוס אנג'לס. מנכ"ל הבנק בארה"ב וסגנו חזרו לישראל ויו"ר הבנק הוחלף

 

צילומים: אתר האינטרנט של Maxim Lighting

הוסף תגובה חדשה