התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

פעילות בנקים ישראלים בארה"ב נחשפת בעוד כתב תביעה על הלבנות כספים
שרות ILUSA | פורסם: 15.04.2013 10:20
פעילותם של הבנקים לאומי והמזרחי בארה"ב כמסייעים להונאת ה-IRS, אינה יורדת מכותרות בתי המשפט. ועכשיו המקרה של גיטי קשפי

TaxFraud.jpg

פעילותם של הבנקים הישראלים לאומי והמזרחי בארה"ב כמסייעים להונאת רשויות המס, אינה יורדת מכותרות בתי המשפט, ובסוף השבוע האחרון השתרבבו שיטות העבודה שלהם לעוד עסקת טיעון בתביעה שהוגשה בבית המשפט הפדראלי בלוס אנג'לס נגד בעלת בוטיק יהודית-איראנית, שנתבעה על הונאת ה-IRS באמצעות שימוש בחשבונות שפתחה בסניפי "בנק לאומי" ו"בנק המזרחי" בלוס אנג'לס.

גיטי קשפי (Guity Kashfi), שהגיעה לארה"ב ב-1980, הודתה שהשתמשה בסניפי הבנקים הישראלים כדי לקבל הלוואות מקומיות על חשבון כספים 'שחורים' שהפקידה בסניפי הבנקים הישראלים בישראל ובלוקסמבורג. קשפי עשתה טוב והבאלאנס שלה הגיע בשיאו לכ-2.5 מיליון דולר.

על פי כתב האישום, ב-1982 הוצע לקשפי ע"י נציג בנק המזרחי באל.איי אשראי כנגד המלאי שבחנותה, וכך החלו יחסים בנקאיים שנמשכו שנים.

ההתנהלות היתה פשוטה: קשפי קיבלה אשראי מהבנק בלוס אנג'לס, בתמורה לכספים שהפקידה בסניף הבנק בישראל. במושגים כלכליים נקראת השיטה "הלוואות גב-אל-גב" (Back-to-Back Loans). לטענת קשפי, הבנקאי הישראלית שיכנע אותה ש"כולם בקהילה היהודית-איראנית בלוס אנג'לס נוהגים כך".

כעבור שנים, ב-2001, לטענת קשפי לפי המלצות בנקאי המזרחי - היא העבירה את חשבון הבנק שלה בישראל לשם אחר, פיקטיבי, כדי להקשות עוד יותר על רשויות המס בארה"ב לעלות עליה ועל הבנקים.

 

טלפון מיוחד וארוחת ערב עם 2 בנקאים

שנים עברו, וב-2008 - סמוך לאחרי שהמשבר הכלכלי פרץ בארה"ב, נוצר סכסוך בין הבנק לבין הלקוחה הוותיקה, שעבדה איתו 26 שנה. הבנק המבוהל מהמשבר, דרש את ההלוואות שנטלה קשפי בחזרה - ומשלא נענתה התכונן לשים יד על חשבונה בישראל.

קשפי עברה את הכביש לבנק לאומי בלוס אנג'לס - ושם קיבלו אותה בידיים פתוחות. היא העבירה את כספה מהמזרחי בישראל לסניף בנק לאומי בלוקסמבורג. היא אף צויידה בטלפון מיוחד והתבקשה לתקשר עם הבנק רק באמצעותו.

כאשר שנה אחר כך ביקשה למשוך את כספה ולסגור את החשבון בלוכסמבורג, שיכנעו אותו 2 בנקאים של הלאומי, בארוחת ערב שהזמינו אותה אליה, שהאמריקנים לעולם לא יעלו על החשבון האירופאי שלה ושיכנעו אותה לא למשוך את כספה.

כתב  האישום מתיחס רק להונאת מס שביצעה קשפי בין השנים 2005 ל-2011 - כך שבסופו של דבר, היא יצאה בזול, יחסית. על פי הסכם הטיעון, היא תשלם 211,000 $ מיסים, בתוספות קנסות וריביות.

 

קיראו גם:

חקירה פדרלית נגד 'בנק לאומי ארצות הברית' - והבכירים חוזרים לישראל: 3 יהודים ממוצא איראני חשודים בהלבנת הון באמצעות סניף בנק לאומי בלוס אנג'לס. מנכ"ל הבנק בארה"ב וסגנו חוזרים לישראל ויו"ר הבנק הוחלף. איך עבדה ההלבנה?

 

מיליונר ישראלי-אמריקני הודה: "העלמתי מסים מארה"ב בעזרת בנקים ישראלים": צבי שפרלינג, שיחד עם אחיו יעקב, הוא הבעלים של חברת Maxim Lighting מלוס אנג'לס, העוסקת בשיווק ויבוא נברשות, הורשע על פי הודאתו, בהעלמת לפחות 4 מיליון $ בעזרת בנק לאומי ובנק המזרחי. הכסף הועבר מארה"ב לישראל דרך חברת קש באי הקאריבי Nevis. במסגרת עסקת הטיעון הוא ישלם למעלה מ-3 מיליון $

 

לעמוד הראשי

 

צילום מסך: William Smith / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה