התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

למה הכסף האמריקני בורח מישראל?
מאת: מאיר דורון | פורסם: 03.07.2013 22:17
בשנה האחרונה משכו אזרחים אמריקנים כ-4 מיליארד $ מחשבונות הבנק שלהם בישראל. רואה החשבון הישראלי-אמריקני, מאיר רענן, מסביר למה ועל מה הלחץ

מי ישלם את המסים שלי

 

הקשחת חוקי המיסוי האמריקנים על כספי אזרחים אמריקנים החיים מחוץ לארה"ב והסכמים חדשים שנחתמו בין ה-IRS ורשות המס בישראל, שנכנסו לתוקפם בשנת המס 2013, הביאו בשנה האחרונה ל'בריחת' כסף אמריקני מישראל בהיקף חסר תקדים, שמוערך בכ-4 מיליארד $.

מדובר בכספים של יהודים-אמריקנים, ישראלים-אמריקנים ואזרחים אמריקנים שחיים בארץ, שהוחזקו בלמעלה מ-100,000 חשבונות בנק בישראל. חלק מהכספים הללו נועדו במקור להשקעות בארץ. רוב הכספים הללו הועברו או הוחזרו לחשבונות בנק בארה"ב. חלקם הושקעו בנדל"ן בישראל.

"קיימת פאניקה מסוימת בקרב מחזיקי דרכונים אמריקנים - ובייחוד בקרב בעלי אזרחות כפולה, ישראלית ואמריקנית, אבל לרבים מאלו שפונים אליי אין סיבה לפחד", אומר רואה החשבון מאיר רענן (בתצלום למטה) שאחרי קריירה ארוכה כמבקר פנימי בחברות ענק אמריקניות (כמו DirectTV וטבע) פנה לפני כ-4 שנים לפרקטיקה פרטית בלוס אנג'לס.

הכל בגלל סדרת חוקי מס חדשים ונוקשים, שמכונה FATCA - Foreign Account Tax Compliance Act, המחייבים כל בנק ברחבי תבל לדווח על כל חשבון של אזרח אמריקני שהם מחזיקים.

רוב הבנקים בעולם - וכל המוסדות הפיננסיים בישראל - משתפים פעולה עם ארה"ב, ואלו שאינם רוקדים לפי החליל האמריקני לא יוכלו לעולם לבצע עסקים בארה"ב.

רואה החשבון מאיר רענן

מסביר מאיר רענן (46), למד ראיית חשבון במכללה למינהל בישראל, שחי בארה"ב מזה 10 שנים:

"משמעות ה-FATCA היא שהחל משנת 2014, הבנקים בישראל יזהו וידווחו לרשויות המס בארה"ב על כל חשבון המנוהל על ידי אזרחי ארה"ב, והדיווחים הללו יילקחו בחשבון ביחס לשנת המס הנוכחית, 2013.

"בשלב שני, בשנת 2016 - ביחס לשנת המס 2015, הבנקים יידרשו לדווח על ההכנסות בחשבונות.

"יחד עם זאת, בהתאם לתקנות (שהן עדיין זמניות), בנקים ישראלים פטורים מזיהוי חשבונות קיימים באחד מהמיקרים האלה:

- יתרת חשבון הבנק בסוף השנה אינו עומדת על יותר מ-50,000 $ ליחיד או 100,000 $ לחשבון משותף של בני זוג.

או: - שהגובה המכסימלי של יתרת החשבון במהלך השנה לא עלתה על 75,000 $ ליחיד או 150,000 $ לחשבון משותף.

"ישויות משפטיות אחרות (כדוגמת חברות, נאמנויות ועוד) לא מחוייבים דיווח FATCA אם יתרתם בסוף השנה עומדת על פחות מ-250,000 $".

אי הבהירות נובעת מאי ודאות האם הבנקים בישראל יבצעו את האבחנה האמורה כאשר הם באים לדווח לרשויות המס בארה"ב.

למיטב ידיעתו של רענן, בנק לאומי כבר דרש מהלקוחות האמריקניים שלו לחתום עד סוף חודש אפריל 2012 על מסמך שבו הם מצהירים כי הם עומדים בדרישות החוקיות של ה-IRS. "אם לקוחות לא חותמים על מסמך כזה, הם מסתכנים שחשבונותיהם יוקפאו", אומר רענן. גם בנק הפועלים מקיים פרוצדורה דומה ביחס ללקוחותיו האמריקניים.

 

תפיסה של אי-דיווח תעלה בהחרמת חצי מהיתרה

"למעשה, לב העניין של FATCA הוא הצהרת הון של אזרח אמריקני שיש לו עסקים גם מחוץ לארה"ב והסבר הגיוני על מקור ההון הזה", מוסיף רענן"אם, למשל, לבנאדם יש דירה להשקעה בישראל, כמו להרבה ישראלים-אמריקנים, ומקור הכסף בחשבון הבנק הוא שכר הדירה המשולם, ההסבר להכנסות הכסף השוטפות בחשבון הבנק בישראל הוא פשוט והגיוני".

אבל, כמובן, שאל רענן מגיעים המיקרים המסובכים יותר. למשל, כסף שהוצא מארה"ב מבלי שהוצהר עליו ויושב בחשבון או בהשקעה בישראל. אנשים כאלו מגיעים לשעה של חשבון נפש: אם לא יצהירו מעצמם, הבנק בישראל מחויב להצהיר עליהם. אם יצהירו, כמו הודו בהעלמת מס, על כל המשתמע מכך.

מה אתה אומר להם, מאיר?

מאיר רענן: "להצהיר ולהגיע להסדר תשלום מס עם ה-IRS על הסכום שהושחר או הולבן. אמנם יש עדיין קשיים רבים ביישום תכנית איסוף המידע האמריקנית, אבל יום אחד האדם יידרש למקור הכסף, מאיפה הגיע לישראל, היכן הוצהר עליו. ואז הוא עלול לאבד 50% מהבאלאנס הגבוה ביותר שיהיה לו בחשבון הבנק 'האסור' בשנה האחרונה... וזהו רק הקנס, שלא לדבר על התחשבנות מחדש על אחוזי המס שהיה צריך לשלם.

"הדרך החוקית היחידה להתחמק מ-FATCA היא להעביר את הכסף מחשבון הבנק של האזרח האמריקני לנאמן בישראל, שיחזיק אותו על שמו, על כל המשמעויות שנגזרות מכך".

האם עצם העובדה שאדם מדווח על חשבון בנק במדינה זרה, מגדילה את הסיכוי שייפול ל-audit של רשויות המס בארה"ב?

רענן: "אם מעורבים כספים בלתי כשרים בחשבונות הבנק... כן, הסיכוי לעלות ב'אודיט' של ה-IRS  גדל".

באפריל 2012, דיווח הארץ כי נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, שקל לפנות לממשלה ולכנסת בבקשה להגיע להסכם מס עם הרשויות בארה"ב, אשר יסייע להפיג את החששות של הבנקים בישראל ביחס לרגולציה החדשה של רשויות המס בארה"ב ביחס לאזרחי ארה"ב החיים מחוץ לארה"ב. במסגרת הדו"ח שהכין בנק ישראל בנושא זה נקבע כי

על פי אותם עקרונות חדשים בכללי העברות הכספים מארה"ב ואליה, מסביר מאיר רענן, אדם שחוזר לישראל ומקבל כחלק מזכויות העולה החדש שלו פטור ממס לשנה, עלול למצוא את עצמו משלם מס על הכנסתו לארה"ב.

החוקים החדשים מחייבים מוסדות פיננסיים בעולם לדווח ל-IRS בארה"ב על חשבונות ונכסים שהם מנהלים עבור אזרחים אמריקנים, גם אם אותם אזרחים לא מתגוררים בארה"ב והם אינם מוציאים מן הכלל בעלי דרכונים כפולים ואינם מתחשבים במקום מגוריו הקבוע של האזרח האמריקני. יתרה מכך, ה-IRS רשאי לדרוש מהבנק הזר לבצע ניכוי מס במקור מהכנסות שנוצרו בחשבון האזרח האמריקני עד לגובה של 30%.

 

מאיר רענן ישמח להשיב לשאלות בנושאי התמחותו ולטפל בנישומים בנושאי הכתבה, בטלפונים:

1-877MeirTax
424-644-2011

818-355-9757
או באמצעות דף הנחיתה שלו באתר
 

 

רקע: רשויות המס בישראל ובארה"ב מעלות מדרגה במאבק מול ישראלים-אמריקנים כנגד העלמות מס

 

מיליונר ישראלי-אמריקני הודה: "העלמתי מסים מארה"ב בעזרת בנקים ישראלים"... צבי שפרלינג, שיחד עם אחיו יעקב, הוא הבעלים של חברת Maxim Lighting מלוס אנג'לס, העוסקת בשיווק ויבוא נברשות, הורשע ביום שישי, על פי הודאתו, בהעלמת לפחות 4 מיליון $ בעזרת בנק לאומי ובנק המזרחי. הכסף הועבר מארה"ב לישראל דרך חברת קש באי הקאריבי Nevis. במסגרת עסקת הטיעון הוא ישלם למעלה מ-3 מיליון $

 

לעמוד הראשי

 

הוסף תגובה חדשה