התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - הייטק

כתב האישום: כך שלטה כנופיית הסייבר הישראלית-אמריקנית ברשימות התפוצה של JP Morgan
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 22.07.2015 19:46
כתבנו קרא את כתב התביעה שהוגשה בניו יורק נגד 2 ישראלים וישראלי-אמריקני שטרם נתפס, החושף איך עבדה השיטה שתפסה טרמפ על הבנק הענק כדי להריץ מניות

 פשע סייבר
כתב האישום שהוגש לבית משפט בניו יורק חושף איך עבד פשע הסייבר הגדול ביותר בתולדות הבנקאות האמריקנית, בכיכובם של 2 ישראלים וישראלי-אמריקני אחד, שאם יורשעו בעבירות המיוחסות להם צפויים לבלות עשרות שנים בכלא בארה"ב.

כתב התביעה מציג את גרי שאלון (31) תושב סביון, את זיו אורנשטיין (41) תושב בת חפר שבשרון, אזרחים ישראלים (שנעצרו בארץ), ואת יהושע שמואל אהרון (31), תושב פאלם ביץ' שבפלורידה, בעל אזרחות כפולה אמריקנית וישראלית (שטרם נעצר) - כראשי כנופיית סייבר מתוחכמת שנוסדה ע"י שאלון ואהרון לפני כעשור במהלך לימודיהם באוניברסיטת מדינת פלורידה.

חברי הכנופיה - על פי כתב התביעה - החזיקו בשמות בדויים: שאלון קרא לעצמו "פיליפ מוסרט" והשתמש גם בשמות "כריסטופר אנגלמן", "גרי שללשווילי" ו"גבי"... אורנשטיין קרא לעצמו "ג'ון אברי" וגם "אביב סטיין"... אהרון קרא לעצמו "מייק שילדס". 

הכנופייה הפעילה 2 חברות קש - אחת באנגליה ואחת באיי הבתולה הבריטיים והכספים זרמו אליהם מחשבון בנק בקפריסין.

התפקידים בכנופיה חולקו, ע"פ כתב האישום, כך: 

אורנשטיין פתח עבור החברות חשבונות ברוקרים בארה"ב, באמצעות שמות בדויים ודרכונים מזויפים. הוא היה איש הכספים ושילם תשלומים לצדדים שלישיים, כולל 2 אמריקנים שנעצרו בפלורידה בחשד שסייעו לרשת.

שאלון היה אחראי לתכנים - הודעות המייל, לרכישת שמות דומיין אינטרנטיים וגם ניהל את חשבונות המסחר בבורסה.

השותף השלישי, אהרון, ניהל את רשימות התפוצה ואתרי קידום המכירות, והקים עוד חברת קש ששימשה את השלושה להלבנת הרווחים.

התביעה, מסתבר, השיגה עדי מדינה ומתכוונת להשתמש בעדויותיהם במשפט, לצד תכתובות אי-מייל ופרטי עסקאות סחר של מניות שיורטו.

המשימה לקחה שנים

רוב העבירות שכתב האישום מתייחס אליהן התרחשו "באופן שיטתי" החל מאמצע 2011.

על פי כתב התביעה, סמוך למועד זה הצליחו הנאשמים במשימה שלקחה להם שנים - לפצח את קודי הכניסה למערכות המחשבים של חברת ההשקעות של בנק ג'יי-פי מורגן צ'ייס. כאשר הצליחו בכך, נפלו לידיהם פרטי כ-80 מיליון חשבונות של לקוחות הבנק ובנקים אחרים, כולל כל הפרטים האישיים שבהם.

למעשה שלטה כנופיית הסייבר ב-4 השנים האחרונות על כ-20 אתרי קידום מכירות, וחשוב יותר - על כל רשימות התפוצה של ג'יי-פי מורגן שבהם עשתה כחפצה.

כש'הנכס' הזה בידיהם, מפרט כתב האישום כיצד הריצו ההאקרים הישראלים מניות של חברות קטנות וחוללו שינויים גדולים בערכן, באמצעות קידום פרסומי באינטרנט, בעיקר פעילות אינטנסיבית של דואר אלקטרוני שנשלח למשקיעים מגורמים של הבנק כביכול.

כתב האישום מפרט כיצד הם שלחו הודעות מייל מרובות על מניה, ככביכול ממקורות שונים שאינם קשורים זה לזה. לפני ביצוע פעולות אלה, במקביל - הם או אנשים מטעמם רכשו את המניה שביקשו לקדם, ובכך עודדו את רכישתה.

כך הם הרימו מניות ואחרי זמן קצר ריסקו אותן ועשו על-הדרך רווח שלא כדין - מיליוני דולרים (אצל אחד הישראלים שנעצרו נתפסו כ-2 מיליון ש"ח במזומן).

"הזדמנות חסרת תקדים"

כתב התביעה מוכיח איך הכנופיה הרוויחה מיליונים באמצעות יישום 'השיטה' על 6 מניות בשנים 2011-2012:

* דוגמא בפירוט: Southern Home Medical Equipment - הכנופייה הפיצה ידיעה 'רשמית' של מחלקת ההשקעות של בנק ג'יי-פי מורגן צ'ייס, לפיו חברה ידועה המספקת שירותי בריאות וציוד למוסדות בריאות רכשה את מניות SHME ורואה בה "השקעה מצויינת לטווח ארוך". הבנק ממליץ, כביכול, על "הזדמנות חסרת תקדים עם פוטנציאל רווחי עצום" ומעודד את המכותבים "לרכוש את המניות באופן מיידי".

לפני פעילות הכנופייה במניית SHME, במאי 2011, עמד נפח המסחר שלה על 1.2 מיליון מניות. מרגע שהכנופייה נכנסה לפעולה עלה מחיר המניה באופן דרמטי ונפח המסחר בה זינק ל-30 מיליון.

במושגי וול סטריט נקראת השיטה המניפולטיבית שנקטה בה כנופיית הסייבר הישראלית-אמריקנית pump and dump (נפח וזרוק).

הכנופיה 'שיחקה' גם במניותיהם של Greenfield Farms Grassfed Beef - חברה למכירת מוצרים מתעשיית הבקר לרשתות שיווק... Next Generation Energy Corporation - חברה לחיפוש ופיתוח גז טבעי בארה"ב... Mustang Alliances - חברת כריית זהב בהונדורס... IDO Security - חברה לשיווק תוכנה לסריקת כף הרגל... Premier Brands - חברה לשיווק משקאות ותוספי תזונה... ועוד

כדי לטשטש עקבות, כנופיית הסייבר הישראלית-אמריקנית נקטה אמצעים משוכללים, בהם שימוש בכמה כתובות דואר אלקטרוני במקביל, וכאמור - פעילות באמצעות חברות וחשבונות בנק ברחבי העולם.

בסיכום, התביעה מונה 7 אישומים בקטיגוריות של: מרמה, הונאה, הלבנת הון, התחזות ווגניבת זהות, ועבירות הקשורות במסחר בניירות ערך.

אבל זהו לא סוף פסוק. דובר מטעם התובע הפדראלי גילה, כי מתנהלת עוד חקירה נגד הכנופייה באשמת הפעלת פלטפורמות הימורים ברשת לאזרחים אמריקנים (מה שאסור על פי החוק האמריקני).

הוא מסר עוד, כי ההחלטה לבצע את המעצרים עכשיו נפלה לאחר שנודע לחשודים על החקירה ואחד מהם משך למעלה ממיליון וחצי דולר במזומן ותיכנן לברוח ולהיעלם בסין.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה