התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - הייטק

מי הם הסטארט-אפים הישראלים-אמריקנים המצליחים ביותר?
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 22.03.2016 04:13
מחקר חדש על הגירה והיי-טק מצא, כי 6 מ-87 סטארט-אפים שחצו את שווי הערך של מיליארד דולר בשנים האחרונים נוסדו ע"י יזמים ישראלים החיים בארה"ב

אדם ניומן - הסטארט-אפיסט הישראלי-אמריקני המצליח ביותר. שווי שוק: 16 מיליארד דולר!אדם ניומן - הסטארט-אפיסט הישראלי-אמריקני המצליח ביותר. שווי שוק: 16 מיליארד דולר!

לפחות במחצית מ-87 חברות הסטארט-אפ הטכנולוגיות הפרטיות שהגיעו לשווי של יותר ממיליארד דולר - יש לפחות שותף-יזם אחד שלא נולד בארה"ב... ובקרב חברות אלו נמצאים 6 סטארט-אפים ישראלים-אמריקנים שהוקמו בשנים האחרונות.

כך עולה מחקר חדש שערך מכון המחקר האמריקאי National Foundation for American Policy - NFAP שעניינו תרומתם של יזמים זרים ומהגרים לכלכלת ההי-טק האמריקנית.

ע"פ המחקר, סך הערך הכולל של החברות הישראליות-אמריקניות בשוק הטכנולוגי - 22 מיליארד דולר, ויחד הן מעסיקות כ-3,600 עובדים, רובם בארה"ב. הסטארט-אפים שהרימו הישראלים-האמריקנים נמצאים בחברה טובה, לצד ענקי טכנולוגיה כמו חברת שיתוף הנסיעות Uber, ענקית ניתוח המידע Palantir, חברת AppDynamics, חברת הטיסות לחלל SpaceX, ועוד.

"בריחת מוחות" מעמק הסיליקון

יחד עם זאת מצא המחקר, כי ההודים הם קבוצת היזמים עם הנוכחות המשמעותית ביותר - ב-14 מ-87 החברות ששוות מיליארד ויותר אחד המייסדים היה הודי... קנדה ובריטניה סיפקו 8 יזמים שהקימו כל אחד חברות מיליארדים... רביעית — המחקר מציין כי מדובר בדירוג גבוה במיוחד בהשוואה לגודל האוכלוסייה — מדורגים המהגרים מישראל, שכאמור הביאו לשולחן 7 יזמים ב-6 חברות, יותר מגרמניה (4 יזמים), סין (3), צרפת ואירלנד (2 כל אחד) ו–12 מדינות נוספות שמכל אחת מהן נכנס יזם אחד לרשימה.

המחקר מצא, שמהגרים שהקימו חברות בשווי של מיליארד דולר ויותר יצרו בממוצע 760 מקומות עבודה בארה"ב בכל חברה. הערך הכולל של 44 הסטארט־אפים שהוקמו על ידי או בהשתתפות מהגרים מוערך ב-168 מיליארד דולר. 

עם זאת, המחקר מצא, ששיעור היזמות הזרה בארה"ב, ובייחוד בעמק הסיליקון, נמצא בפעם הראשונה מעולם במגמת ירידה. במילים אחרות, מאז 2012 נפתחו בארצות הברית פחות חברות שהוקמו ע"י מהגרים. המחקר מתריע מפני "בריחת מוחות" - יותר ויותר יזמים שרכשו ניסיון וידע חוזרים למדינות המוצא שלהם.

הישראלים המצליחים ביותר

החברה שהוקמה על ידי יזם ישראלי והגיעה להערכת השווי הגבוהה ביותר היא WeWork מניו יורק, שייסד אדם ניומן (בתצלום בראש הכתבה), המפעילה בניינים כמקומות עבודה אינבידואליים לעובדים עצמאיים. WeWork, שמעסיקה כ-1,200 עובדים משלה, מופיעה במחקר כשוות-ערך ל-10 מיליארד דולר, אך לאחר השלמת המחקר היא גייסה הון לפי שווי של 16 מיליארד דולר.

בני הזוג עדי טטרקו ואלון כהן, בעלי פלטפורמת עיצוב הבתים Houzz

בני הזוג עדי טטרקו ואלון כהן (בתצלום למעלה), בעלי פלטפורמת עיצוב הבתים Houzz מפאלו אלטו, מוערכים ב-2.3 מיליארד דולר ומעסיקים כ-800 עובדים.

אחריהם - שניים מתחום האחסון הדיגיטלי: משה ינאי, מייסד חברת האחסון והאבטחה Infinidat ממסצ'וסט, שהערכת השווי האחרונה שלה היא 1.2 מיליארד דולר (350 עובדים), ודורון קמפל, שהערכת השווי של חברת האחסון והאבטחה הדיגיטלית SimpliVity שהוא הקים במסצ'וסט היא מיליארד דולר (750 עובדים). לא במקרה השניים היו שותפים בחברת האחסון "דיליג׳נט" שנרכשה על ידי IBM. כיום כל אחד מהם עומד בראש חברה חדשה באותו תחום.

במועדון המכובד של סטארט-אפיסטים ישראלים שעשו את זה בגדול באמריקה, נמצא גם תומר לונדון, שהגיע לארה"ב כסטודנט להנדסת חשמל באוניברסיטת סטנפורד והיה לאחד ממייסדי "גוסטו" בסן פרנסיסקו, אפליקציה המאפשרת אוטומציה בתחום משאבי אנוש, שהערכת השווי האחרונה שלה היתה 1.1 מיליארד דולר (300 עובדים).

,אורי רז, משמאל, עם שותפו ל-tango אריק סיטון

ואחרון חביב אורי רז, בעל tango, (בתצלום למעלה, משמאל, עם שותפו אריק סיטון) שירות הודעות במובייל, שמרכזו במאונטיין ויו שבסמיכות לסיליקון ואלי, המוערך גם הוא במיליארד דולר (260 עובדים).

פרטים מעניינים נוספים מהמחקר:

חברת מיליארד הדולר שהוקמה על ידי מהגרים והיא המעסיקה הגדולה ביותר - SpaceX, של היזם הדרום אפריקני אלון מאסק, ממייסדי פייפאל וטסלה מוטורס. הוא הגיע לארה"ב כסטודנט... עם זאת, 162,000 אמריקאים דיווחו שהם נהגים פעילים בחברת שיתוף הנסיעות "אובר", שגם בין מקימיה יש מהגר.

מסקנות המחקר כוללות קריאה לממשל האמריקני לאפשר ליותר מהגרים בעלי פוטנציאל להתיישב בארה"ב ולהגדיל את מיכסת ויזות העבודה שמאפשרות למומחים בתחום הטכנולוגיה להגר למדינה, ויש בו 'איום' מפני הנחתת הגבלות הגירה חדשות שימנעו הקמה של חברות פורצות דרך עתידיות בארה"ב.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך של בני הזוג עדי טטרקו ואלון כהן: valleygirl / יו טיוב; צילום מסך של אדם ניומן מ-WeWork / יו טיוב; צילום של אורי רז ושותפו מאתר החברה

הוסף תגובה חדשה