התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

מתמטיקאית ישראלית-אמריקאית מאוניברסיטת קולומביה זכתה ב"פרס הגאונות" האמריקני
מאת: הדסה אבן חן | פורסם: 28.09.2012 10:00
דוקטור מריה צ'ודנובסקי (35), הנחשבת לאחת המתימטיקאיות המבריקות ביותר של המאה ה-21, הצליחה היכן שנכשלו טובי המתמטיקאים במשך 40 שנים. בדרך לפרס 'נובל'?

MariaChudnovsky2011.jpg

 

ד"ר מריה צ'ודנובסקי (Maria Chudnovsky), בוגרת הטכניון בחיפה, אחת המתמטיקאיות המבריקות ביותר של המאה ה-21, הצליחה היכן שנכשלו גדולי המתימטיקאים במשך 40 השנים האחרונות והוכיחה את "השערת הגרף המושלם". המדענית, בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת פרינסטון היוקרתית, החוקרת ומלמדת בשנים האחרונות באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, זכתה השבוע בהוקרה נדירה, שרק גאונים (בלי מרכאות!) זוכים בה.

100 אנשי מפתח מקשת רחבה של תחומים, מוזמנים מדי שנה להציע מועמדים לפרס "מילגת עמיתי מק'ארתור", ובשונה ממלגות רבות אחרות, הזוכים חופשיים להשתמש בכסף ככל העולה על רוחם.

aussois.jpgצ'ודנובסקי, שחיה בניו יורק, קיבלה את ההודעה על הפרס בהפתעה. היא נולדה ברוסיה ועלתה לישראל בילדותה. היא סיימה לימודי תואר ראשון מהטכניון בשנת 1996 ותואר שני בשנת 1999, לפני שהוזמנה לעשות דוקטורט באוניברסיטת פרינסטון. זו ההוקרה הבינלאומית השנייה שבה היא זוכה, אחרי שב-2004 הוענק לה "פרס פולקרסון למתימטיקה".

השנה זוכים במילגה היוקרתית, המבטיחה 5 שנות 'עבודה חופשית', 23 מדענים מכל רחבי העולם.

כאמור, תחום המחקר של צ'דנובסקי הוא תורת הגרפים. "פריצת הדרך המדעית שלה", כפי שנכתב בהודעת הפרס, "היתה הוכחת השערת הגרף המושלם, שהתפרסמה לראשונה בשנות ה-60 של המאה הקודמת... מאז אותו הישג, המשיכה צ'דנובסקי לייצר סדרה של תוצאות חשובות בתחום תורת הגרפים. אף על פי שתחום המחקר שלה מופשט ביותר, היא מניחה את התשתית הקונספטואלית להעמקת החיבורים בין תורת הגרפים לענפים מרכזיים אחרים של המתימטיקה, כמו תכנון לינארי, גיאומטריה ותורת המורכבות".

"גרף", מוסבר עוד בהחלטה להעניק לצ'דנובסקי את המילגה החשובה, "הוא הפשטה המייצגת מערך של דברים דומים ואת החיבורים ביניהם, למשל ערים והכבישים שמחברים ביניהן, רשתות של חברויות בין אנשים, אתרי אינטרנט והלינקים שמחברים אותם לאתרים אחרים. זהו אובייקט המחקר של צ'דנובסקי, המבקשת להשתמש בגרפים כדי לפתור בעיות ממשיות - כמו יצירת לוח זמנים יעיל לחברת תעופה או חברת שליחויות.

"גרפים לרוב מורכבים כל כך שלא ניתן לקבוע אם אפשר לבחון את כל האפשרויות באופן פרטני כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר בפרק זמן מעשי. צ'דנובסקי בוחנת את הסיווגים והתכונות של גרפים שיכולים לשמש קיצורי דרך בשיטות של חישוב גס".

 

צילומים: ויקיפדיה, וצילום מהעמוד של צ'דנובסקי באתר אוניברסיטת קולומביה מאת Jack Edmonds

הוסף תגובה חדשה