התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

כך קרס "תיק המאפיה הישראלית בלוס אנג'לס": הסיפור המלא
מאת: אמיר זוהר / פוסטה | פורסם: 16.11.2012 03:13
השבוע נסגר באופן רשמי "תיק המאפיה הישראלית בלוס אנג'לס", המתנהל מאז שנת 2008 - התיק האתגרי ביותר של משטרת ישראל והבעייתי ביותר של ה-FBI באל.איי

תיק המאפיה הישראלית בלוס אנג'לס

"תיק המאפיה הישראלית בלוס אנג'לס", שעשה כותרות מאז שנחשפה 'המאפיה' הזאת כביכול בשנת 2008 - התיק הכי יוקרתי של משטרת ישראל והתיק הכי בעייתי של ה-FBI, נסגר השבוע.

הנאשם האחרון בפרשה זכה, כמו חבריו לפניו, בעסקת טיעון חלומית - ששון בראשי יקבל ככל הנראה 53 חודשי מאסר.

כזכור, חשודי 'המאפיה' הקודמים היו: מאיר אברג'ל שנשפט ל-36 חודשי מאסר, יצחק אברג'ל שנשפט ל-42 חודשי מאסר, ומשה מלול משלם את המחיר הכבד מכולם - 15 שנות מאסר על קשירת קשר לביצוע רצח עבור ארגון פשיעה.

 

כדורי אקסטזי בהוליווד ומרכז שיווק בניו יורק

כדורי אקסטזי

משה מלול היה פעם עבריין חיפאי אנונימי, שעשה בלוס אנג'לס קריירה עניפה כסוחר סמים בינלאומי.

בסוף שנות ה-90 הוא עוד עסק בהפצה מינורית של מריחואנה, בין החוף המערבי למזרחי.

הקריירה שלו תפסה תאוצה כאשר הוא חבר לעבריין החיפאי הנמלט, עודד טוויטו, שהגיע אז ללוס אנג'לס ונכנס מהר מאוד לעסקי הסמים.
טוויטו התעלק שם על עבריין נמלט אחר מישראל, יהודה (ג'ודי) בן עטר מכנופיית הקטמונים בירושלים, שהחל להפיץ אז בהוליווד את כדורי האקסטזי הראשונים.

יחד הם הקימו את רשת האקסטזי הישראלית, שבסיס האם שלה היה סמוך למעבדות בהולנד ובלגיה, ומרכזי השיווק שלה היו בלוס אנג'לס ובניו יורק.

טוויטו דחק את בן עטר והקים רשת של אנשים "שלו", מרביתם עבריינים חיפאים, ומלול הפך להיות מבכירי החוף המערבי.

הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (DEA) ניהלה אחרי טוויטו מצוד בינלאומי חוצה יבשות עד שהצליחה להביא למעצרו בספרד, ובהתערבות אישית של הנשיא ג'ורג' בוש הבן הוא הוסגר לארצות הברית.

במקביל נעצרו כ-10 עבריינים ישראלים, מרביתם חיפאים. אבל מלול הצליח לחמוק, בין היתר באמצעות שינוי זהות.

למרבה האירוניה, פעם אחת הוא אפילו נעצר בלוס אנג'לס תחת השם הבדוי החדש שלו, ואף נשפט למאסר, שאחריו הוא עזב את ארצות הברית וחזר שוב בשם חדש.

ב-1999 יצחק אברג'ל שוחרר ממאסר העולם לו הוא נשפט בגיל 17. הוא קיבל שחרור מוקדם בתנאי שישהה מחוץ לישראל. אברג'ל נחת באמסטרדם ונכנס מיד לנעליו של טוויטו, שהיה נתון אז במצוד של כל משטרות אירופה.

כאשר טוויטו נעצר, הוסגר לארה"ב ומת מדום לב בבית המעצר הפדרלי של ניו יורק, אברג'ל ירש רשמית את התשתית הארגונית שהקים טוויטו.

בעקבותיו הגיעו כמה עשרות מאנשיו בישראל, ביניהם אנשי רמת השרון, אבי (טולי) גולדנברג ואבי רוחן, אבל גם אנשי הכנופייה הירושלמית של גבי בן הרוש.

מלול המשיך לעבוד גם עם אברג'ל.

הוא ניהל בלוס אנג'לס סוכנות סיטונאית להפצה של מאות אלפי כדורי אקסטזי, אשר נשלחו אליו על ידי האנשים של אברג'ל באירופה, כאשר אחיו יוחאי מלול מסייע בתפעול המשלוחים באירופה.

 

מלול נכנס לפלונטר: חיסול ליד קפה "באזל"

 

בינתיים בלוס אנג'לס התפתחה "מכת עקיצות" של חברי הכנופייה הירושלמית לקבלני משנה כמו מלול. וכך, משלוח של  300,000 כדורי אקסטזי, שהיה אמור להתקבל אצל מלול בלוס אנג'לס, נגנב על ידי חבר הכנופייה הירושלמית, סמי אטיאס.
מלול נכנס לפלונטר.
הוא היה חייב לחסל את אטיאס כדי לשמור על מעמדו, אבל חשש מהחיבור של אטיאס לאברג'ל דרך בכירי הכנופייה הירושלמית.
לפי כתב האישום נגד מלול, הוא שלח את אחיו יוחאי להיפגש עם אברג'ל באירופה ולהביא בפניו את הסוגייה. יוחאי נפגש עם אברג'ל ואנשיו בדירה בספרד, ושם, כך נטען, הוא קיבל את האישור של אברג'ל לסגור את החשבון עם אטיאס.
האזנות סתר, שהציבה משטרת ספרד לאנשי הרשת של אברג'ל, בתיווך ועידוד של משטרת ישראל, אף תיעדה כמה שיחות קצרות בין אברג'ל לבין יוחאי מלול שמהן עולה, כי אברג'ל חיבב מאוד את האחים מלול.

מלול, שהיה בקשר מצוין עם עבריינים מכסיקנים בלוס אנג'לס, שכר את שירותיהם של שלושה מהם, ויחד איתם הוא הוציא לפועל את החיסול של אטיאס, ליד קפה "באזל" לשעבר במרכז סן פרננדו ואלי, פרבר השני העצום של לוס אנג'לס.

בינתיים, אחיו יוחאי לא הסתדר עם המערך הארגוני החדש של אברג'ל באירופה, ואפילו הסתבך עם כמה מהם על רקע חוב כספי. יוחאי נאלץ לחזור לישראל וכאן ניסה לערב משפחת פשע מהמגזר הערבי כדי לפתור את הסכסוך עם האנשים של אברג'ל, מה שעורר עליו את חמתם עוד יותר.

זירת הפשע

בניסיון נואש לשרוד בתחום הסחר בסמים נסע יוחאי לטוקיו, יפן, שם הפעיל את סניף האקסטזי של ארגון אברג'ל עבריין חיפאי בשם יעקב בן שטרית (מטיטה). בן שטרית הכיר את מלול היטב מילדותם המשותפת בשכונת בת גלים, אבל הוא חשד במניעים שלו, סירב לעשות איתו עסקים ואף חתך אותו בגרון. זה היה בשלהי שנת 2007.

יוחאי מלול המבועת עזב את יפן וחזר לישראל. כאן נודע לאנשי המודיעין של המשטרה הסיפור על הסכסוך עם אברג'ל והדקירה ביפן, והם הצליחו לשכנע אותו להעיד נגד אנשי הרשת לפני שהרשת תיירט אותו.

אנשי יאחב"ל ליוו את יוחאי מלול למשרדי ה-DEA בלוס אנג'לס ובהמלצתם הוא התקבל ל"תוכנית להגנת עדים".

 

אח מעיד נגד אחיו: זה בעיה לאמריקנים

 

יוחאי העיד נגד אחיו משה על הסחר בסמים ורצח אטיאס, וגם נגד יצחק אברג'ל על עשרות עסקאות סמים ועל האישור לחיסול אטיאס.
בחודש יולי 2008 הוגש כתב האישום נגד אברג'ל ומלול, על בסיס העדות של יוחאי מלול, שבינתיים שינה את שמו ליוחאי מנור ונעלם בחסות ה-DEA.

סוף הסיפור ידוע.

אברג'ל נעצר בישראל והוסגר לארצות הברית, שם התברר כי העדות של יוחאי מנור לא תספיק כדי להרשיע אותו ברצח, אלא לכל היותר בסחר בסמים, וגם זה לא בטוח. אחרי ארבע שנים, במעצר אברג'ל הגיע לעסקת טיעון ונשפט ל-42 חודשי מאסר ועוד 5 שנים שנגזרו עליו שלא בפניו בבלגיה, סך הכל 102 חודש, שמונה וחצי שנים.

עכשיו הגיעו האמריקאים לעסקת טיעון חלומית גם עם מלול: 15 שנה על עבירות חמורות של קשירת קשר לניהול ארגון פשע, רצח וסחר בסמים.

האמריקאים נאלצו להגיע לעסקה הזאת בשל הבעייתיות המובנית של עד אחד שמעיד נגד אחיו בעבירות מורכבות וחמורות כל כך, אבל גם בגלל עד המדינה השני נגד מלול. מדובר בעבריין מכסיקני, שהשתתף ברצח אטיאס, והסכים להעיד נגד מלול בתמורה לשחרור מ-12 שנות מאסר שנגזרו עליו בתיק סמים אחר - אלא שהוא נרצח ב-2009 על ידי אלמונים זמן קצר אחרי שמסר את העדות לחוקרי ה-DEA.

כזכור, מאיר אברג'ל שהוסגר לארצות הברית על עבירת הסחיטה של אסי ועקנין, מבלי שועקנין יתלונן נגדו בכלל, נשפט ל-3 שנות מאסר וחזר לפני כשנה לישראל. הטענה הנוספת, לפיה האחים אברג'ל היו שותפים של חברם הטוב גבי בן הרוש בהלבנת כספי "הבנק למסחר" הישראלי שהוברחו לאמריקה, קרסה בבית המשפט הפדרלי מאחר שעד המדינה בן הרוש (העיד נגד חי ועקנין מלוס אנג'לס), סירב להפליל גם את האחים אברג'ל.

להדרן חתמו האמריקאים אתמול על עסקת טיעון גם עם ששון בראשי, יד ימינו של בן הרוש בפרשת "הבנק למסחר". בראשי נשפט בישראל לשנתיים על מעורבותו בפרשת הבנק למסחר, אבל הוסגר על אותן עבירות ממש לארצות הברית.

כאן טענו, כי הוא הלבין בארה"ב את כספי הגניבה הגדולה בתולדות ישראל, ובאותה הזדמנות סחט 2 עבריינים ישראלים שלא עמדו בהחזר כספי ההלוואות, שנועדו להלבנת הכסף.

באמצעות עורכת הדין טיפאני פדר, הודה בראשי בחברות בארגון פשיעה והוא אמור לקבל 53 חודשי מאסר.

גזר הדין יינתן רשמית בינואר 2013 ומיד אחריו יגורש בראשי לישראל.

תם ונשלם!

אמיר זוהר הוא אחד מכתבי הפלילים והפשע המובילים בישראל. לעוד סיפורי פשע ישראלים היכנסו לפוסטה שלו.

צילומי אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

צילום כדורי אקסטזי MDMAZING1 / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה