התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

נציגות ישראלית וישראלית-אמריקנית נכבדת ברשימת 100 מובילי דעת הקהל בעולם
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 27.11.2012 12:16
נתניהו, ברק, דגן ודיסקין מצויים בעשירייה השנייה, אבל ההפתעות ברשימה המכובדת הם תושבי קליפורניה, אברהם כרם ממציא המל"ט, ושי רשף שהקים אוניברסיטת רשת

בנימין נתניהו ואהוד ברק, בין 100 המשפיעים בעולם

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק - מתחלקים במקום ה-13 בעולם כמשפיעי דעת-קהל... מיד אחריהם האופוזיציה שלהם, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, המחלקים את המקום ה-14... אבל ההפתעות האמיתיות הן השניים הנוספים שנכנסו לרשימת ה-100 המכובדת. קיראו בהמשך

 

מי הם האנשים שקובעים מה תהיה דעתכם, ובמילים אחרות מי הם מובילי דעת הקהל בעולם?

כמה נחמד לראות ברשימת ה-100 הבינלאומית שיצר המגזין האמריקני Foreign Policy - הישג מרשים למדינתנו הקטנטונת, כאשר 6 שמות ישראלים מופיעים ברשימה המכובדת - ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון (הפורש בינתיים) אהוד ברק, המחלקים את המקום ה-13 המכובד. ומיד אחריהם: שני רבי המרגלים הישראלים לשעבר, מאיר דגן (המוסד) ויובל דיסקין (השב"כ).

אבל ברשימה נמצאים גם שני ישראלים-אמריקנים פחות מוכרים:

במקום ה-17 ממוקם אברהם כרם, שהמציא את המל"ט (מטוס ללא טייס) במוסך ביתו בהסיינדה הייטס, שבפרברי לוס אנג'לס, מה שנראה לפני שלושה עשורים כדבר בלתי אפשרי בעיני הפנטגון. "ה'פרדטור' של כרם הפך לנשק שמגדיר את העידן שלאחר פיגועי 11 בספטמבר והיום משמש גם את ה-CIA", הוסברה בחירתו למיקום הגבוה.

שי רשף, מייסד האוניברסיטה האינטרנטית הראשונהבמקום ה-36 נמצא עוד ישראלי בלתי מוכר בין מאה האישים הבולטים בתחומי העסקים, הכלכלה, הטכנולוגיה והמדע - שי רשף, (בתצלום משמאל), שהקים בפסדינה, שליד לוס אנג'לס, את "אוניברסיטת העם", אוניברסיטת הרשת הגלובלית הראשונה, שפתוחה חינם אין כסף, ומטרתה לאפשר נגישות ללימודים ולתואר אקדמיים לכל אדם בכל העולם.

כ-3 מיליון אנשים מכ-100 מדינות משתתפים ב"אוניברסיטת העם" (University of the People), המאפשרת גישה לאינטרנט במדינות עולם שלישי באמצעות מרכזי תקשורת שמוקמים בבנגלדש, האיטי, ליבריה, זימבבואה, וגם ברשות הפלשתינית.

רשף היה מנכ"ל קבוצת חברת ההשקעות "קידום" בישראל, מייסודם של ארנן ז"ל וליאורה יקותיאלי. הוא רכש את השליטה בחברה, שנמכרה בסופו של דבר לתאגיד החינוך האמריקני "קפלן", שבשליטת "וושינגטון פוסט". לימים הקים רשף את cramster.com, קהילת לימודים מקוונת שבה חברים מאות-אלפי תלמידים ברחבי תבל, שעוזרים זה לזה להבין ולפתור בעיות בלימודים, בעיקר במקצועות ריאליים.

 

...ולרשימה הכללית

המקום הראשון ברשימת מובילי דעת הקהל בעולם שמור לשני מהפכנים מבורמה, שספק אם אנחנו מכירים - כלת פרס נובל לשלום ומנהיגת האופוזיציה במיאנמר אונג סן סו צ'י, ונשיא מיאנמר תיין סיין, "בזכות המהפכה הליברלית שהביאו לארצם".

מקום שני: נשיא תוניסיה מונצף מרזוקי, "משום ששמר את רעיונות האביב הערבי בחיים".

מקום שלישי ורביעי: בני הזוג הילארי וביל קלינטון, "משום שהם חושבים על המחר".

מקום חמישי: ביל גייטס, ולא צריך לכך שום סיבה מיוחדת.

 

הנה עוד חשובים ומיקומיהם בין המשפיעים על העולם:

מקום שביעי (רק?): נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

מקום 12: קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, "בזכות הצלת גוש היורו האירופאי מקריסה כלכלית".

מקום 13: נתניהו וברק, "משום שגרמו לעולם להפנות את תשומת הלב אל הפוטנציאל ההרסני של אירן גרעינית".
וכך מפרט המגזין את פועלם: "שני הישראלים לא גרמו רק למחלוקת פוליטית מבית, אלא גרמו לאירופה לקצץ את יבוא הנפט מאיראן וגררו את נשיא ארצות הברית ברק אובמה והמועמד הרפובליקני מיט רומני לוויכוח בנושא איראן כחלק מהקרב על הנשיאות... זהו הישג מרשים למדי עבור מדינה בגודל של ניו ג'רזי".

מאיר דגן משפיע על דעת הקהל בעולםיובל דיסקין משפיע על דעת הקהל העולמית

 

 

 

 

 

מקום 14: עוד שני ישראלים - ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן (בתצלום למעלה מימין), וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין (בתצלום למעלה משמאל), "משום שמנעו תקיפה ישראלית באיראן והזהירו מפני מלחמה אזורית". בניגוד לנתניהו וברק, שנעדרו בשנה שעברה מהרשימה המכובדת, עבור דגן זוהי הופעה שנייה.

וכך מפרט המגזין: "שני רבי המרגלים לשעבר עושים כמיטב יכולתם לצנן את התוקפנות, ומזכירים לישראל שלא כל בעיה ניתן לפתור באמצעות הצבא המרשים שלה".

מקום 16: בנות להקת הפאנק "פוסי ריוט", שיצאו נגד רפורמות הרוורס של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין.

מקום 28: ראש ממשלת טורקיה, טאיפ ארדואן, ושר החוץ שלו, אחמט דאוטוגלו.

מקום 42: המיליארדר וורן באפט.

צילומים: משרד ראש הממשלה, ויקיפדיה - צילומי מסך TAUVOD / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה