התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

השריף הישראלי-אמריקני של לוס אנג'לס
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 23.03.2013 02:00
שריפה שכמעט העלתה באש את בית משפחת קסטרול ושריף שהציל את חייהם, הניעה סוכן ביטוח ופעיל קהילתי להתגייס ל"אקדמיה של השריפים" ולהתנדב תמורת 1 $ לשנה (!)

השריף יעקב קסטרול
 

יעקב קסטרול מתעורר מדי בוקר סמוך לחמש, ובשש הוא יוצא לריצה של שעה ברחובות קאלבסאס, אחד מרבעי השינה שבמערב לוס אנג'לס, שעוד לא התעורר משנתו. לפעמים הוא רץ גם שעה בערב. בסןף שבוע הוא רוכב על אופניים. לא מסביב לבלוֹק; בסוף השבוע, למשל, רכב 50 מייל לאורך החוף הפאסיפי מקלאבסס לקאמריליו. ביום ראשון הוא משחק רוקט בוֹל.

"אני חייב לשמור על כושר טוב", אומר קסטרול, בן 63.

את הכושר הוא לא צריך לעבודתו כ'סוכן הביטוח מספר 1 של הקהילה הישראלית בלוס אנג'לס', תואר שהרוויח באמינות, בידע וב-38 שנות עבודה באל.איי.

את הכושר הוא צריך למען תפקידו האחר - כישראלי-האמריקני היחיד שמשרת ביחידת השריף של מחוז לוס אנג'לס.

כדי לזכות בתפקיד, שאותו הוא עושה בשכר של 1 $ לשנה (ברוטו, הוא מדגיש), קסטרול, בוגר UCLA במדעי המדינה שלמד לתואר שני מינהל ציבורי, נדרש לעבור מבחני מיון קשים - החל מבחינות פסיכומטריות, דרך מבדקים פסיכולוגיים ובעיקר מבחני כושר גופני.

לאחר שהתקבל ל"אקדמיה לשריפים" במזרח לוס אנג'לס, גילה קסטרול שהוא החניך המבוגר ביותר בקורס; רוב הטירונים האחרים היו צעירים בשנות ה-20 לחייהם, חלקם בוגרי צבא טריים ומשופשפים.

"הקורס תובעני וקשה, בראש ובראשונה מבחינה פיזית, זו בעצם טירונות של שריפים", מספר קסטרול. "הסתדרתי עם לימודי החוק ואימוני הירי והנהיגה המהירה במירדפים, אבל התקשיתי מאוד באתגרים הפיזיים הנדרשים - למשל מעבר קיר בקפיצה עם ציוד מלא. האמת היא, שהיו רגעים שכמעט התייאשתי. ורק הודות לתמיכתה ועידודה של אשתי, רחל, המשכתי ועמדתי בקורס בהצלחה".

האימונים והלימודים התקיימו במשך 4 חודשים, פעמיים בשבוע בשעות אחה"צ והלילה, ובכל ימי סוף השבוע מבוקר עד לילה.

מדי 3 חודשים נדרש השריף יעקב קסטרול לעמוד במבחן ירי במצבים שוניםמדי 3 חודשים נדרש השריף יעקב קסטרול לעמוד במבחן ירי במצבים שונים

מה פתאום גבר באמצע החיים, בנאדם שעובד קשה, אבא ל-3 ילדים מבוגרים, מגיע לגוף משטרתי שבו כל כך מעט יהודים ואף לא ישראלי אחד מלבדך, ועוד מתנדב לשם במה שנראה כמעט מישרה מלאה?...

יעקב קסטרול: "מאז שהגעתי ללוס אנג'לס בתחילת שנות ה-70, מיד אחרי הצבא, שילבתי התנדבות ופעילות למען הקהילה בחיים שלי. זה חלק מתפיסת 'תיקון עולם' שאני מאמין בה. שנים רבות התנדבתי בתוך הקהילה הישראלית באל.איי, ולפני כ-5 שנים החלטתי שיצירת תקדים של נוכחות ישראלית גם בגוף כמו השריף המחוזי בעיר גדולה כמו לוס אנג'לס, יהיה תרומה גם לקהילה הישראלית - וגם לקהילה הכללית שבתוכה אנו חיים ובתוכה השתלבנו.

"הכל קרה יום אחד, לפני כ-5 שנים, כאשר ב-6 בבוקר העירו אותנו דפיקות ובעיטות חזקות בדלת. ברגע שפקחתי עיניים, הבנתי: שריפה. בדלת עמד שריף, שהאיץ בנו לעזוב את הבית מייד. להבות בגובה של 20 מטר התקרבו במהירות והיו כבר במרחק של כ-200 מטר מביתנו. הוא לא נתן לאשתי אפילו להחליף את חלוק השינה שלה. הוא משך אותנו החוצה מבלי שיכולנו לקחת כלום ולא הניח לנו עד שהרחיק אותנו למקום בטוח מפני האש.

"למזלנו הגדול, היום העיר ו-5 מסוקים 'התקיפו' את השריפה במטחי מים - וביתנו ניצל מהאש שכילתה 34 בתים באיזור.

"האירוע הטראומטי הזה הביא אותי קודם כל לאבד עניין בערכים של חומר ורכוש. ודמות השריף שבא להזהיר ולהציל אותנו לא משה מעיניי. נסעתי למשרד השריף במאליבו כדי לחפש את האיש ולהודות לו ולמדתי שהוא בעצם שריף מתנדב. באותו יום התחלתי לברר איך אפשר להתנדב ליחידה. וכשחזרתי הביתה החלטתי להתחיל במסלול".

מימין לשמאל: השריף יעקב קסטרול, שוטרי משטרת ישראל, אלדד שוּם וישראל הנגבי, והשוטרת היהודיה-אמריקנית ליסה סיגלבשם השריף, קסטרול שומר על קשר עם משטרת ישראל. בתצלום הוא מארח 2 שוטרים ממשטרת ישראל במסע אופניים מניו ג'רזי לבירה וושינגטון לזכר שריפים ושוטרים שנפלו בעת מילוי תפקידם; מימין לשמאל: קסטרול, אלדד שוּם, ישראל הנגבי והשוטרת היהודיה-אמריקנית שרכבה איתם ליסה סיגל

ההיי-לייט: ליווה כשריף את הנסיך ויליאן ורעייתו
בהתחלה השתמשו בו כמעין 'משמר אזרחי' בשכונתו. אבל קסטרול רצה להיות שריף ממש. וכך הגיע ל"אקדמיה לשריפים". מאז שסיים את ההכשרה הוא משרת 20 שעות בחודש, ותושבי האיזור יכולים לראות אותו נוהג במכונית שחור-לבן של השריפים.

עבודתו כוללת, בין היתר, השתתפות במארבים לנהגים שיכורים, איתור וגילוי שריפות, פטרולים וגם הדרכת ירי לטירונים חדשים של היחידה. פעם הוא השתתף במירדף אחרי מבריחי סמים שנחתו מהים אל חוף מאליבו.

ההיי-לייט של עבודתו עד היום בשירות השריף היה ליווי צמוד של הנסיך הבריטי ויליאם ואשתי קטי מידלטון באירוע שבו השתתפו בלוס אנג'לס - תפקיד שכמובן כל שריף חשק בו, אבל קסטרול נבחר לו כאות הוקרה לפעילותו ביחידה.

"עיקר העבודה", הוא אומר, "היא ההרתעה שיוצרת עצם נוכחות השריף". המישרה-שלא-בתשלום לא מובטחת, ואחת ל-3 חודשים הוא נקרא, כמו כל שריף, לעבור מבחן ירי מורכב, כדי לוודא שהוא בכושר.

בשנים האחרונות התחבר קסטרול ל"ארגון השוטרים היהודים" (40 חבר'ה בסך הכך, בשירות ובדימוס, כולל סוכני FBI ותובעים פדראליים) וביצע תחקיר על שוטרים יהודים ב-LAPD. בין היתר גילה, כי השוטר היהודי הראשון באל.איי שנפל בעת מילוי תפקידו היה סידני ריגל, שנורה למוות תוך כדי סיכול שוד בוואן נייס בשנת 1961.

מדי שנה הוא נושא את שמו של ריגל במסע אופניים שעורכים שוטרים ושריפים מכל רחבי ארה"ב לזכר 30,000 חבריהם שנפלו תוך מילוי תפקידם. 250 מייל, מניו ג'רזי עד לאנדרטת הזכרון לשריפים ולשוטרים בבירה וושינגטון, קסטרול נושא על חזהו את שמו של ריגל ומוודא ששמו מוזכר ע"י הרב המשתתף בטקס.

כמי שרואה עצמו גם כאיש קשר בין השריף והמשטרה בלוס אנג'לס לעמיתיהם בישראל, השתתפו איתו במסע האופניים האחרון שני שוטרים ישראלים, כנציגי משטרת ישראל.השריף יעקב קסטרול ליד קברו של השוטר היהודי הראשון בלוס אנג'לס, שנהרג במילוי תפקידו (נורה תוך כדי סיכול שוד ב-1961), סידני ריגלהשריף יעקב קסטרול ליד קברו של השוטר היהודי הראשון בלוס אנג'לס, שנהרג במילוי תפקידו (נורה תוך כדי סיכול שוד ב-1961), סידני ריגל

***

מלבד להיות שריף מצטיין, קסטרול מנסה להצטיין גם בעבודת היומיום שלו, והפך את עצמו בעשרות שנות עבודה לאוטוריטה בכל תחומי הביטוח, אדם שייתן עצה חכמה בשפה רהוטה וברורה (ובעברית) לכל אדם ועל אחת כמה לישראלים, שטועים פעמים רבות במבוכי פוליסות הביטוח המסובכות להפליא שהאמריקנים מצטיינים בהם.

אנשים משלמים הרבה כסף על הרבה ביטוחים - מביטוח רפואי, דרך ביטוח מכוניות, ועד ביטוח העסק. אבל בעת הצורך, כשנדרשים לביטוח, הרבה מבוטחים נותרים מאוכזבים, אם בגלל השתתפות עצמית גבוהה בביטוחים רפואיים או אי כיסוי מספיק בביטוחי מכוניות, שלא לדבר על פוליסות ביטוח מסובכות יותר. למה זה קורה, ואיך זה יכול לא לקרות?

יעקב קסטרול: "אם הצרכן יודע בדיוק מה הוא קונה ועל מה הוא משלם, אין אכזבות מביטוח. אבל אין מנוס מלקרוא את האותיות הקטנות ולנסות להבין את היתרונות והמגבלות שקיימות בכל פוליסת ביטוח בכל תחום.

"אם עושים את הביטוח בחופזה, באינטרנט, בלי לקבל הסבר וייעוץ בשפה מובנת מאדם שיודע, זה תמיד יוביל לאכזבות, לכעס, לאי הבנות. ביטוח זה לא כמו להכנס לסוּפר ולבחור מוצר. לכן עדיין צריכים אנשי מקצוע מנוסים בענף, כי לטלפניות של חברות הביטוח באינטרנט אין שמץ של מושג ועניין בביטוח, ולרוב גם אין עם מי לדבר כאשר צריכים, חס ושלום, להפעיל פוליסה.

"סקר שנעשה לאחרונה הראה בצורה מפורשת, שלקוחות ביטוח מעדיפים באופן מובהק עבוד עם סוכן, עם אדם ספציפי שהם יכולים להתקשר אליו בכל זמן 24/7".

השריף יעקב קסטרול משתתפף מדי שנה במסע אופניים לאורך 250 מייל מני ג'רזי לבירה וושינגטון לזכר שריפים ושוטרים שנהרגו במהלך מילוי תפקידם. בתצלום, רוכב בשדרות פנסילבניה לעבר הקונגרס שלמרגלותיו האנדרטה לזכר הנופליםהשריף יעקב קסטרול משתתפף מדי שנה במסע אופניים לאורך 250 מייל מני ג'רזי לבירה וושינגטון לזכר שריפים ושוטרים שנהרגו במהלך מילוי תפקידם. בתצלום, רוכב בשדרות פנסילבניה לעבר הקונגרס שלמרגלותיו האנדרטה לזכר הנופלים

מחברת "הסנה" בתל אביב לאל.איי עם אותה סיסמה

קסטרול אולי לא בדיוק חלם להיות סוכן ביטוח כשהיה ילד בווילנה, ליטא, שם נולד. בגיל 11 הוא עלה עם משפחתו לחולון, קפץ כיתות, עבר לתיכון ערב ותוך כדי שגמר בגרוּת בגיל 17 הוא עבד בימים כפקיד-עוזר בחברת הביטוח הישראלית "הסנה" בת"א.

זו היתה עבודתו הראשונה ומאז הוא נצמד לתחום. "כנער הייתי מציל, בצבא חובש קרבי, כנראה שיש בי משהו שמבקש לעזור", אומר קסטרול.

עוד כסטודנט באל.איי הוא החל לעבוד ב-1975 כסוכן בחברת הענק "טריפל A", וב-1978 פתח סוכנות ביטוח עצמאית, תחילה בגלנדל ואחר כך ועד היום בסטודיו סיטי, עיר האולפנים ההוליוודיים, כדי שיוכל להציע ללקוחות אפשרויות וסוגי ביטוח מכל החברות, מתמחה ב-Custom Made לעסקים ומשפחות.

בגירסה משלו לסיסמה הישנה נושנה של "הסנה" המעלה תמיד חיוך על הפנים, הוא משתמש מזה שנים ועד היום לפרסומי סוכנות הביטוח שלו בקהילה הישראלית: "מה שבטוח ביטוח - ומה שביטוח, קסטרול".

מאז שפרץ המשבר הכלכלי, משפחות ועסקים נאלצים להצטמצם. משנות ניסיונך בענף הביטוח, האם היית יכול 'להמליץ' מהם הביטוחים שאדם או משפחה חייבים שיהיה להם? מצד שני, מהם הביטוחים שבלעדיהם אסור לשום בעל עסק לוותר עליהם? ועל איזה ביטוחים בכל זאת אפשר לוותר בלחץ הנסיבוֹת?

יעקב קסטרול: "לצערי, ביטוח זה לא דבר שאפשר לחיות היום בלעדיו. יש ביטוחים שנדרשים על פי החוק. למשל, נסיעה במכונית ללא ביטוח צד שלישי היא עבירה על החוק בקליפורניה ובמדינות נוספות בארה"ב. רוב חברות מימון המשכנתאות מחייבות ביטוח בית, שתמיד עדיף ויהיה זול יותר לעשות לבד, מאשר שחברת המשכנתא תכפה אותו עליך.

"ביטוח רעידת אדמה בקליפורניה אמנם לא חובה בחוק, אבל חיוני ביותר. בעל משפחה עם ילדים שאין לו ביטוח חיים נוהג בחוסר אחריות. ביטוח רפואי הוא היום לוקסוס, ואפשר אולי להסתדר במערכות הרפואה הציבוריות בארה"ב ואם תתקדם רפורמת אובמה אולי השירות הרפואי-ציבורי גם ישתפר.

"באשר לבעלי עסקים. שוב, להעסיק עובדים ללא ביטוח, או להפעיל חנות או משרד ללא ביטוח צד שלישי, זה אמנם חסכון ניכר בהוצאה, אבל אם קורה משהו - התשלומים, הקנסות, לפעמים המשפטים, יעלו לבעל עסק כמו שהיו עולות לא פוליסות ביטוח מכסות ל-20 שנים.

"כל אלה ביטוחים בסיסיים, שאני מקווה שכל ישראלי שחי בארה"ב מוצא דרך לכסות את עצמו באמצעותם, כי בלעדיהם הנזק הפיננסי והמשפטי עלול להיות כבד ביותר".

יעקב קסטרול ואשתו, רחל: התחתנו עוד כששירת בצבאיעקב קסטרול ואשתו, רחל: התחתנו עוד כששירת בצבא

אין הרבה עסקים שמחזיקים כל כך הרבה שנים כמו סוכנות הביטוח בניהולך? מה סוד ההצלחה של עסק לטווח ארוך?

יעקב קסטרול: "הבנה מעמיקה בתחום ובכל השינויים שהוא עובר. הכרה אמיתית של צרכי המבוטח. להיות זמין וקשוב בכל מצב ובכל זמן. לטפל בתביעות במהירות וביעילות. להשתדל להיות הכי טוב בתחום שלך ולהתקדם איתו כל הזמן. אלו הם המפתחות להצלחה שלי".

***

בחזרה למכונית השריף של קסטרול, הוא לא רואה בתפקידו הנוכחי סוף הקריירה השריפית שלו. בקרוב הוא מתכוון להכשיר את עצמו לשמש קצין הדת הראשון בתולדות העיר ומתכונן ללימודיו ב"אקדמיה ללימודים יהודיים של קליפורניה" (אותה אקדמיה שמכשירה רבנים), שתכין אותו לתפקיד.

שוב מבחנים, מיבדקים פסיכולוגיים ומחוייבות של 2 שנות לימוד. אבל הוא לא מתכוון להפסיד שעת שירות אחת אפילו, אלא להוסיף את הלימודים לעבודותיו.

החבר'ה בתחנת מאליבו מעודדים אותו. המישרה כבר מחכה לו; בטח... כשמשלמים עליה דולר בשנה!

 

כתבות נוספות במדור "ישראלים באמריקה":

* פסח עם יניב מויאל: הצעיר הישראלי-אמריקני אינו רק שחקן הוליוודי המפלס את דרכו, אלא גם בן למשפחת רבנים שגדלה עם אם חד-הורית

* מדענית ישראלית-אמריקנית זכתה ב"פרס נובל של המחשוב"

* סנטה פה, ניו מכסיקו, היא עיר המקלט של אילן אשכנזי

 

לעמוד הראשי

מה חדש בלוח הפתוח? שימו מודעתכם חינם!

הוסף תגובה חדשה