התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

הנקודה הישראלית בשערוריית הריגול הפנימי האמריקני (וידאו)
מאת: רון ניב ונצח שלמון | פורסם: 11.06.2013 22:31
2 חברות ישראליות-אמריקניות, שהוקמו בשנות ה-90 ע"י ראשוני יוצאי יחידות הסייבר של צה"ל ועשו אקזיטים יפים, סיפקו את הטכנולוגיות שאיפשרו המעקב אחרי אמריקה

Syber-Unit-IDF.jpg

טכנולוגיות ישראליות ויוצאי יחידת המחשבים 8200 השתרבבו לפרשה שמסעירה את ארה"ב לאחר שנחשפה יכולתו של הממשל האמריקני (בשיתוף פעולה עם חברות התקשורת והאינטרנט הגדולות במדינה) לצוטט לטלפונים, לחטט בקבצים ובאי-מיילים, להאזין לצ'אטים ולשיחות סקייפ, של כל אזרח אמריקני.

את הטכנולוגיות לביצוע המעקבים בקנה המידה העצום שביקשה "הסוכנות הביטחון הלאומית", ה-NSA, סיפקו 2 חברות ישראליות-אמריקניות, "ורינט" (Verint) ו"נארוס" (Narus), שהקימו בשנות ה-90 יוצאי יחידות סייבר מובחרות של צה"ל, והן מבוססות על שיטות האזנה ועיקוב שפותחו בצה"ל.

מדובר בטכנולוגיות סבוכות של איסוף ועיבוד מידע טלפוני, ויזואלי ומילולי, המסוגל לסקור ולמיין במהירות כמויות עצומות של תקשורת נכנסת. 2 החברות פיתחו תוכנות הכוללות רכיב ציתות ומעקב שנקרא "דלת אחורית", והוא מושתל במערכות של ספקיות טלקום ואינטרנט, בהן: פייסבוק, מיקרוסופט וגוגל.

"ורינט" רכשה תמורת עשרות מיליוני דולרים בשנה שעברה ע"י החברה האם שלה, "קומברס טכנולוג'י". החברה-האם הוזכרה כמי שביצעה את המעקב התקשורתי אחר לקוחות Verizon. "נארוס", שפיתחה תוכנה לניטור ולניתוח תעבורת מידע ברשתות תקשורת, נמכרה ב-2010 לענקית התעופה "בואינג" תמורת 70 מיליון $, והיא - ע"פ הדיווחים - היא סיפקה את החומרה והתוכנה לביצוע האזנות אחרי תקשורות ב-AT&T.

במקביל, החל מתחילת הפרויקט, בסמוך ל-2007, נשכרו לפרויקט המעקב הלאומי אנשי פיתוח ואבטחת מידע יוצאי יחידה 8200, שהוחתמו על הסכמי סודיות נוקשים ביותר.

למעשה - כך טוענים אתרים טכנולוגיים - ה-NSA, שידע כי ביצוע מעקבים בהיקף שביקש יעוררו דיון ציבורי בשאלת הפגיעה בפרטיות, לא ביצע את פעולות איסוף הנתונים והעיקוב בעצמו, אלא באמצעות חברות התקשורת והאינטרנט, שעה שה"סוכנות לביטחון לאומי" משמשת רק כלי קיבול לעבודה המלוכלכת שנעשית בפועל על ידי "נארוס" ו"ורינט".

יוצאי יחידה 8200 הקימו עד היום כ-40 חברות היי-טק, ועוד כ-20 חברות הוקמו ע"י יוצאי יחידות מודיעין ומחשבים אחרות בצה"ל. עוד מאות סטארט-אפים בישראל ובעולם משתמשות ביוצאי היחידות הללו, שנחשבים לבין המבוקשים ביותר בעולם הטכנולוגיה.

מדינת ישראל וצה"ל הם אחד מהמקומות הראשונים בעולם בהם הוקם חמ"ל מבצעי שמטרתו היא הגנת הסייבר.בצה"ל, אגף התקשוב אחראי על הגנת הסייבר והפעלת החמ"ל במשמרות עם חיילים שעברו קורס "מגיני סייבר" (הכתבה שודרה בערוץ 2):

 

 

לעמוד הראשי

 

וידאו וצילום מסך מתוך כתבת ערוץ 2 בישראל: AsonotOrgIL / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה