התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

שנתיים אחרי, סודות מילצ'ן חוזרים לכותרות
מאת: רון ניב | פורסם: 21.02.2018 08:05
לאחר שירד למחתרת בעקבות פרסום סיפור חייו בספר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן", מפיק הקולנוע הישראלי-אמריקני שוב שיחת היום בהוליווד. ג'יימס בונד

ארנון מילצ'ן בתצלום אינטימי נדיר

ארנון מילצ'ן בתצלום אינטימי נדיר

--------------כעת, כשכולנו שומעים את השם ארנון מילצ'ן שוב - קראו שוב את הכתבה שפורסמה באתר בשנת 2013 -------------------------

 

 

המפיק הישראלי-אמריקני ארנון מילצ'ן חוזר למרכז הבמה.

לפני כשנתיים הוליווד ו-וושינגטון נסערו בעקבות הופעת הספר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי", שכתבו הסופרים מאיר דורון וג'ו גלמן (שבגירסתו האנגלית נקרא Confidential: The Life of Secret Agent Turned Hollywood Tycoon- Arnon Milchan).

עטיפת הספר "סודות ארנון מילצ'ן" מאת מאיר דורון וג'ו גלמןהספר הסנסציוני חשף לראשונה את מילצ'ן - שעד אז התפרסם בעיקר כמיליארדר ומפיק סרטים כמו "אשה יפה" - כמעין ג'יימס בונד ישראלי, שבמקביל לעבודתו בקולנוע פעל ברחבי העולם - ובעיקר בארה"ב - בשירות ארגוני הביון הישראלים (הלק"מ, שהפעיל גם את יונתן פולארד, והמוסד) והיה נדבך מרכזי בתכנית הגרעין הישראלית מאז אמצע שנות ה-70.

הספר כלל ראיונות בלעדיים עם מילצ'ן בן ה-68, שנערכו במשך עשרות שעות בביתו המפואר שבחוף מאליבו ליד לוס אנג'לס; עם הנשיא שמעון פרס שגייס והפך את מילצ'ן לסוכן חשאי; ועם טייקונים הוליוודיים כמו סמנר רדסטון שלא היה להם קצה מושג על חייו הכפולים של שותפם העסקי.

הספר נחשף ב"ניו יורק טיימס", ב"ניוזוויק" ובכלי תקשורת מרכזיים בעולם, נחטף ונקרא בשקיקה והגיע למקום ראשון ברכישות אי-בוק בקטיגוריית המזרח התיכון. מילצ'ן היה לנושא שיחה מרכזי באולפני הוליווד כמו גם בגבעת הקפיטול. כוכבים חברים - כמו בראד פיט וראסל קראו - לא האמינו למקרא הספר כיצד עבדו שנים תחת סוכן ביון ישראלי. מפיקים שעשו איתו שותפויות של עשרות-מיליוני דולרים גילו לפתע שמקורות הונו של המפיק הישראלי הכריזמטי היו, בין היתר, סחר בנשק, ניהול חשבונות סודיים של המוסד הישראלי, ארגון ניסוי אטומי ישראלי בדרום אפריקה וגיוס מדעני גרעין אמריקנים לפרויקט הגרעין הישראלי.

 

ירידה למחתרת והגברת האבטחה

בעקבות גילויי הספר מילצ'ן ירד למחתרת.

הוא הגביר בהוראת המוסד את האבטחה סביבו ונמלט ממצוד נרחב שנערך אחריו ע"י כלי תקשורת מרכזיים בארה"ב - החל מהתכנית 60 Miniutes ועד תכניות אירוח וחדשות מרכזיות, שביקשו שיופיע מול המצלמות ויחזור על הדברים שאמר לדורון וגלמן בספר "סודות".

השבוע יוצא מילצ'ן מהמקלט בבית ינאי - ושוב קופצות הכותרות מכל עבר (הוליווד רפורטר, האינדיפנדנט הבריטי, New York Daily News, "דיילי מייל" הלונדוני).

שוב הופכים 'סודות' ארנון מילצ'ן לנושא השיחה מחוף-אל-חוף, שעה שבעל הטור הנודע קאל תומאס (Cal Thomas) מוסיף שמן למדורה ומשתמש בגילויי הספר "סודות" במאמרו השבועי, המופיע בכ-500 עיתונים ואתרי אינטרנט בארה"ב, כדי לטעון בעד שחרורו של פולארד; הספר "סודות" מתאר בפירוט כיצד מילצ'ן הצליח להתחמק מזרועות החוק האמריקני וכיצד פטרונו, שמעון פרס, חילץ אותו מגורל דומה לזה של פולארד.

מילצ'ן בחר להפקיד את שובו לזירה לא בידי תחקירני "60 דקות" ולא בידי מראיין העל צ'רלי רוז, אלא בידי העיתונאית הישראלית אילנה דיין, שביססה על הספר את משדר הפתיחה של תכנית התחקירים הישראלית בעריכתה, "עובדה", שתוקרן ביום שני הקרוב בערוץ 2 בישראל.

כפי שחוו דורון וגלמן, לא היה קל לדובב את מילצ'ן. דיין סיפרה ל"הוליווד רפורטר" שמילצ'ן סירב לשתף פעולה בהתחלה, ורק לאחר שהשתכנע בנחישותה לעשות את התכנית, איתו או בלעדיו, הבין ש'אין לו ברירה'.

 

"טור הוליוודי" במטוס הפרטי

משהחליט לשתף פעולה, מילצ'ן עשה זאת כדרכו. מרגע שהחליט לדחות פיגורות תקשורתיות אחרות בישראל ולבחור בדיין, מילצ'ן כמו מילצ'ן, עשה לה את "הטור ההוליוודי" המוכר שלו, כפי שעשה עם עיתונאים נבחרים אחרים בעבר.

כפי שנהג בכתבת "לוס אנג'לס מגזין" בשנת 2000, גם דיין זכתה לטוס איתו במטוסו הפרטי ולהפגש עם כוכבי קולנוע מיתיים, כמו רוברט דה נירו, בן אפלק ו-וורן ביטי, שמנסים להעמיד פנים שידעו משהו, אבל בעצם לא ידעו כלום עד שהספר "סודות" לא הגיע לידיהם.

"ההישג של התכנית הישראלית, שאני מעריך מאוד, הוא שהצליחה להשיג וידוי והודאה מארנון מול המצלמה", אמר ג'ו גלמן, אחד ממחברי הספר. "לאחר שהספר הופיע ביקשו את מילצ'ן טובי העיתונאים בארה"ב והוא סירב. לנו הוא לא נתן לא להקליט ולא לצלם את הראיונות איתו (וכך גם פרס, אבל עובדי משרדו הקליטו את פגישתנו), ומצאנו את עצמנו בראיונות שעשו איתנו ובהופעות על הספר מתמודדים מול תגובות אי-אמון כמו: 'זה סיפור בדיוני, לא יכול להיות שזה אמיתי'... מה שכן, אותנו הוא לא הטיס במטוס הפרטי שלו".

צפו בטריילר של הספר, הכולל תמונות בלעדיות מאלבומו האישי של ארנון מילצ'ן:
 

{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}

Arnon Milchan Confidential: The Man...The Movies...The Book.

הוסף תגובה חדשה