התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

סוחר נשק ישראלי-אמריקני נידון ל-25 שנות מאסר על קשירת קשר לאספקת נשק לטליבאן
מאת: רון ניב | פורסם: 19.12.2013 08:01
עודד אורבך (55), יליד ישראל, תושב היילנד פארק שבאילינוי, נשוי ואב לשניים, הורשע בניו יורק שתיכנן למכור לטאליבן באפגניסטן כלי נשק, בהם טילי קרקע-אוויר

עודד אורבך, עם טי-שירט עם שם ישראל

עודד אורבך, עם טי-שירט עם שם ישראל

שופטי בית המשפט במנהטן לא סלחו ולא מחלו, כשגזר השבוע על עודד אורבך (55), סוחר נשק ישראלי-אמריקני, 25 שנות מאסר בגין קשירת קשר לאספקת נשק לטליבאן.

אורבך, יליד ישראל, תושב היילנד פארק שבאילינוי, נשוי ואב לשניים, הורשע שתיכנן למכור לטאליבן באפגניסטן כלי נשק, בהם טילי קרקע-אוויר מתוחכמים, שנועדו לפגוע בחיילים אמריקנים. על פי כתב האישום, העסקה המתוכננת היתה בסכום של 25 מיליון דולר. מתוכם, אורבך ושותפו היו אמורים להרוויח עמלה של 800 אלף דולר.

אורבך נעצר בפברואר 2011 ברומניה (יחד עם אזרח אמריקני נוסף), במהלך מבצע עוקץ שניהלו ה-FBI ורשות המלחמה בסמים האמריקנית (DEA).

כפי שנחשף במהלך הדיון המשפטי, בסוף 2010 מינהל הסמים האמריקני עצר בליבריה 5 עבריינים שניסו להבריח הרואין וקוקאין לארה"ב. בחקירתם הם סיפרו, כי הטליבאן דרש מהם בתמורה לסמים גם נשק כדי להגן על מעבדות ההרואין וטילים להשמיד טנקים אמריקנים. העבריינים טענו כי כבר יצרו קשר עם מספר סוחרי נשק אמריקנים.

וכך הגיעו סוכנים אמריקנים שהתחזו לנציגי הטליבאן, לפגישה בגאנה עם אלוואר פאוריאן (38), שותפו של אורבך, וביקשו לרכוש באמצעותו נשק.

על פי עדויות שהובאו לבית המשפט, פאוריאן פעל בזריזות. תוך שבועיים הגיעה הצעת מחיר מפורטת, תפריט נשקים שלא היה מבייש שום סוחר נשק. טיל "ג'בלין" נגד טנקים ב-110 אלף דולר. טיל "סטינגר" (טיל כתף נגד מטוסים) ב-49 אלף דולר. רובה צלפים ב-13,480 דולר. משגר רימונים ב-2,750 דולר. ועוד.

לאחר מפגש נוסף, שהתקיים באוקראינה, נקבע מפגש החתימה הסופית על העסקה ברומניה. אורבך ופאוריאן טסו לבוקרשט ונפגשו עם הסוכנים המתחזים.

 

מכר סבון ושמפו לבתי מלון

על פי תיק בית המשפט, אורבך הציע בפגישה לשלוח לאפגניסטן אנשים מטעמו שידריכו את אנשי הטליבאן כיצד להשתמש בנשק, בין היתר נגד כוחות ארה"ב ובעלות בריתה.

שעות אחדות לאחר הפגישה אורבך נעצר במלונו יחד עם שותפו. במשך חודשיים הם ישבו בכלא רומני, עד שהוסדרה הסגרתם לארה"ב.

במהלך המשפט הציג סניגורו של אורבך את מרשו כאיש עסקים קטן, שניהל חברה שמכרה סבון ושמפו לבתי מלון וסיפקה סוכר לחברת "קוקה קולה", עד שהסתבך ונקלע לקשיים כספיים. שני שעבודים בגובה של 86 אלף דולרים נרשמו על ביתו בהיילנד פארק. מכריו סיפרו גם, שקרובת משפחה שלו נהרגה בפיגוע בישראל.

אבל התובעת הפדרלית, פרית' בהררה, דרשה מבית המשפט המחוזי בניו יורק להתייחס לאורבך כבוגד בארצו. היא הדגישה שהטליבאן, שהודח מהשלטון באפגניסטן ב-2001, הוא הארגון שאחראי לרוב הפיגועים ופעולות טרור נגד המשטר הפרו-אמריקני והחיילים האמריקנים המוצבים באפגניסטן.

גזר הדין שניתן באמצע השבוע כמו אישר את קביעתה.


זוהי "אחת מהשערוריות הגדולות ביותר ב-CIA בשנים האחרונות"... קורבנו של "מבצע ריגול חובבני פרטי עם תוצאות הרסניות" היה סוכן FBI בדימוס, יהודי-אמריקאי מפלורידה, אב ל-7 ילדים, שעקבותיו נעלמו באיראן לפני 7 שנים
 

כל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף ישראלים באמריקה

לעמוד הראשיעשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום


 

הוסף תגובה חדשה