התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

הכל על פרשות הרב פינטו: חקירות בארה"ב ובישראל
מאת: אמיר זוהר / פוסטה | פורסם: 18.01.2014 20:13
הכתב הפלילי אמיר זוהר (פוסטה) מתאר כיצד אנשיו של אחד הרבנים הפופולריים בעולם, התנהלו בשנתיים האחרונות כמו יחידת משטרה מקצועית

הרב יאשיהו פינטוהרב המסובך: משני עברי האוקיינוס

(באדיבות ה"פוסטה" של אמיר זוהר)
 

סימן השאלה הגדול העולה מחקירת הרב יאשיהו פינטו הוא: מה היה המניע של תת-ניצב אפריים ברכה להפליל את הרב הפופולרי - עבודת משטרה טהורה או עבודת משטרה ממניעים זרים?

לפי הודעת המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים הישראלי, ברכה נותר נקי מכל חשד. העניין הוא שההודעה בעניינו נמסרה בהסתמך על בדיקת מח"ש ערב כניסתו לתפקיד כראש יאח"ה בחודש יולי, ולא כתוצאה מהחקירה שנערכה כעת בהסתמך על חומרים חדשים שנמסרו מארצות הברית, חקירה או בדיקה שברכה לא נכלל בה.

הרב פינטו, אנשיו, יח"צניו הרבים ופרקליטיו, עורכי הדין אלי זהר ורועי בלכר, בניסיונותיהם להשפיע על החלטת הפרקליטות ניסו להפליל כמה שיותר קציני משטרה אשר היו ממקורבי הרב.

נלכד ברשת, ניצב מנשה ארביבנותר נקי, תת-ניצב אפרים ברכהנלכד ברשת, ניצב מנשה ארביב (מימין); נותר נקי, תת-ניצב אפרים ברכה (משמאל)

לצערם, בעניינו של ברכה הם לא השיגו דבר, כמעט. היחיד שנלכד ברשת בינתיים הוא מפקד להב 433, ניצב מנשה ארביב, אחד הקצינים המובחרים שהצמיחה בשנים האחרונות משטרת ישראל, חוד החנית ממש. ב-4 חודשים כמפקד להב 433 הוא הספיק לטלטל את כל ארגוני הפשיעה בישראל, בכירים נכלאו אחרים ירדו למחתרת ורבים פשוט נמלטו מכאן כל עוד נפשם בם.

לפי החשד, בתקופה בה שימש כנציג המשטרה בארצות הברית נעזר ארביב בקשרים של אנשי הרב בניו יורק.

את זאת יש לומר: אין מדובר כאן בהעברות כספים או הדלפת מידע מסווג, אלא בעניינים טבעיים שכל ישראלי בארצות הברית מנסה לקדם לבני משפחתו - אשרת שהייה, עבודה, עסקים. רק שארביב נפל למלכודת שטמנו לו מקורבי הרב "הנדיבים" בניו יורק.

אף אחד מהם אינו נציג השלטון, להיפך; מדובר בעבריינים לשעבר שבחסות הרב ואשתו חזרו בתשובה ועברו משיווק סיטונאי של סרטי פורנו לניהול נכסי נדל"ן בעשרות מיליוני דולרים, וחלקם עדיין מזוהים עם עבריינים כבדים השוהים בארצות הברית ובישראל.

ארביב, במעמדו ובכישוריו כאיש שטח ומודיעין מהמעלה הראשונה, היה אמור להתרחק מהקומבינות המחוספסות האלה, אבל לפי דיווחים מחצר הרב הוא היה להוט מאוד לקדם עניינים מסויימים וכך הכשיר את הקרקע לאותם אנשים לתעד מהלכים שגם אם אינם פליליים מובהקים הם מביכים בוודאי. עובדה.

ועדיין, העיסוק בארביב אשר נקלע שלא בטובתו לעין הסערה, אסור שיפריע לעיסוק בתיק החקירה שעל הפרק: העברת מאות אלפי שקלים מרב בכיר לקצין משטרה בכיר.

העובדה שמח"ש (מחלקת חקירות שוטרים במשטרת ישראל) ניקתה בעבר את תנ"צ ברכה מכל חשד אינה סוף פסוק כאמור, אבל היא מחייבת את היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להגיש כתב אישום נגד הרב פינטו. במקרה הזה אסור שתהיה ברירת מחדל, זה או פינטו או ברכה. ארביב לא קשור, אלא אם כן רוקמים כאן קומבינה בין המשטרה והפרקליטות לבין חצר הרב באמצעות פרקליטיו הכל יכולים.

ואכן, בהודעה לעיתונות של משרד המשפטים הובהר כי בניגוד לפרסומים ולשמועות תיק פינטו לא נגנז, אלא שהודעה על כתב אישום לא נמסרה, למעט רמיזות בלתי פורמליות על שימוע שצפוי לרב פינטו בשבוע הבא, מה שמחייב לחזור ולהבין מה בדיוק קורה כאן?

 

יחסים חמים

חקירת הרב עוסקת באותו מפגש מפורסם אשר תועד על ידי צמרת אגף החקירות והמודיעין בפיקודו הישיר של ניצב יואב סגלוביץ, מפגש בו העבירה אשת הרב לאשתו של ברכה כ-200 אלף ש"ח במזומן.

לפי המשטרה, העברת הכסף בוצעה ביתאום מוקדם בין הבעלים של שתיהן כתמורה להעברת מידע לכאורה מחקירת משטרה בנוגע לעמותת "חזון ישעיה", שהרב פינטו הוא נשיא הכבוד שלה, אבל גם חשוד מרכזי שעומד בפני הגשת כתב אישום נוסף. זמן קצר לאחר המפגש עם הגברת ברכה נעצרו הרב פינטו ואשתו הרבנית. לפי דוברות המשטרה, המפגש הוקלט, צולם וגם הכסף נתפס – פרטים שאין עליהם עוררין.

מעבר להעברת הכסף בין הנשים, עובדה נוספת שאין עליה ספק היא היחסים החמים בין תנ"צ ברכה לבין הרב פינטו ובכירים בחצרו.

בחצר הרב אומרים: ברכה היה מחסידי הרב, בן בית בלשכתו, ליווה אותו לשדה התעופה בנסיעותיו ולעיתים גם קיבל שם את פניו, קיבל ממנו עצות בענייניו האישיים כאיש מאמין וחובש כיפה, שיתף את הרב בתובנות ציבוריות כאלה ואחרות וזכה לקבל מהרב כבוד, ברכות וגם סכומי כסף מזומן במסגרת גמילות חסדים.

"בשיאם של הדברים", טוען אחד המקורבים, "הרב ביקר בביתו של ברכה בישוב מודיעין והשתתף באירוע משפחתי מסוים לו היו עדים שכנים ומכרים. זו היתה ללא ספק מחווה נדירה, הרב אינו נוהג לבקר בבתים פרטיים".

מנגד, במשטרה מודעים ליחסים החמים והרוחניים בין הקצין לבין הרב, אבל מייחסים לנוכחותו הרבה בחצר לכל היותר סוג של שליחות מקצועית, מודיעינית, שבה נאספו פרטי מידע על אנשי העסקים והעבריינים הרבים שמקיפים את הרב בארץ ובחו"ל.

מעבר לטייקונים בסדר הגודל של ג'קי בן זקן, נוחי דנקנר, אדוארדו אלשטיין ורבים אחרים, צריך לזכור שבימי הזוהר ליוו את הרב גם דמויות כמו יצחק אברג'ל ושלום דומרני כמובן, אבל גם פרסונות יותר מתוחכמות כמו יוסי הררי ונחמן כהן מקיסריה, גל יוסף מעמידר ועוד ועוד.

והיה גם אחד יחיד ומיוחד, אשר שמו עוד יעלה בהמשך - עופר ביטון, עבריין זוטר מקריית מלאכי ואשדוד שהכיר את הרב משחר נעוריו ונפגש איתו שוב בלוס אנג'לס בתחילת שנות האלפיים, עת נמלט מישראל עקב עיסוקים בהימורים בלתי חוקיים והתקבל שם לעבודה כנהג בחברת שינוע היהלומים של חי ועקנין במצוות הרב פינטו.

העובדה שמחודש אוקטובר 2012 לא הוגש כתב אישום נגד הרב בתיק פלילי מובהק כל כך, כמו גם החלטת היועץ המשפטי יהודה ויינשטיין להקפיא את הטיפול בתיק פינטו, מטילה צל כבד על טוהר עבודת המשטרה במקרה הזה, חרף הודעת מח"ש מהשבוע.

מכאן עולה השאלה, האם לחסיד הרב, תנ"צ ברכה, היה מניע אישי לחולל את העסקה הזו, או שמא היא נכפתה עליו ממניע פוליטי על ידי גורמים בצמרת המדינה ובראשם שר בכיר לשעבר, כפי שטוענים גורמים עלומים ב-FBI ובבית הלבן בוושינגטון?

חבר בית הנבחרים האמריקני מניו יורק, הרפובליקני מייקל גרים, עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו

חבר בית הנבחרים האמריקני מניו יורק, הרפובליקני מייקל גרים, עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו: מדברים בקול אחד

המניע האישי

בחקירתו במשטרה סיפר הרב על מערכת יחסיו עם ברכה, לרבות סכומי כסף שלכאורה העביר לו במסגרת גמילות חסדים לטובת סיוע במאבק של המשפחה בבעיה פרטית/ אולם דבריו התקבלו בבוז על ידי החוקרים, ולא זכו לאוזן קשבת בפרקליטות.

כך או כך, למרות החשד החמור, הרב פינטו לא ישב במעצר אף לא יום אחד, בניגוד לרבנים רבים שנשלחו לבתי מעצר על עבירות לא פחות חמורות, ובראשם הרב הראשי לשעבר יונה מצגר. פינטו שוחרר במיידית למעצר בית וכעבור שבועיים קיבל אישור גם לשוב לביתו בניו יורק. אלא שהחזרה של הרב ואשתו לא נועדה רק לאיחוד עם ילדיהם שנותרו במנהטן.

ניו יורק אמנם היתה המפלט' אבל חוף המבטחים היה לא פחות ולא יותר - משרדי ה-FBI, שם עקבו אחרי החקירה של הרב בישראל. במשטרה לא מכחישים שכבר בפתיחת החקירה התקבלו בירושלים מסרים של האף.בי.איי, על כך שהרב פינטו הוא עד מוגן שלהם בפרשה בה נחקר חבר קונגרס רפובליקני מניו יורק, מייקל גרים - סוכן סמוי של ה-FBI במשפחות פשע איטלקיות אשר עשה הסבה לעסקים ופוליטיקה.

גרים חשוד, כי במהלך קמפיין 2009 הוא קיבל תרומות אסורות מיהודים ויורדים ישראלים בתיווכו של איש יחסי הציבור הניו יורקי, רון תורוזיאן, ובשיתוף העבריין עופר ביטון, שעזב את עסקי ההימורים בלוס אנג'לס לטובת עסקים אפלים בתעשיית הפורנו בניו יורק.

בהשראת הרב פינטו ביטון חזר בתשובה, חבש כיפה וחליפה וסייע להקים את ישיבת "שובה ישראל" של הרב ברחוב 58 במנהטן. הקמת הישיבה קירבה מאוד בין הרב פינטו לבין ביטון עד כדי כך שהוא הפך לגבאי הראשי של לשכתו, האיש שהכל עבר דרכו כנהוג בחצרות הרבנים.

סכומי הכסף העצומים שעברו בישיבה בניו יורק, לצד ההשקעות בנדל"ן של מקורבי הרב האחרים, סחררו את ביטון, במיוחד כאשר בסביבה התייצב היחצ"ן הניו יורקי הממולח, תורוזיאן, שחיבר את חצר הרב לקמפיין של גרים.

ביטון, שהיה פגוע מכך שלא נכלל בעסקאות נדל"ן שביצעו כמה ממקורבי הרב, התמקד בגיוס תורמים המזוהים עם הרב פינטו לקמפיין של גרים, לכאורה בתמורה להבטחות המתמודד האטרקטיבי לסייע לחלק מהתורמים לקבל גרין קארד אם וכאשר ייבחר.

בשלב הזה התפתח משבר גדול ביחסים בינהם, הרב חש מבוכה רבה מול תורמיו ודרש מביטון דיווח מפורט על הכספים. ביטון, לא רק שלא סיפק את המבוקש, אלא גם הפנה עורף לרב והידק את קשריו עם תורוזיאן וגרים, שמעבר לחשדות נגדו מוגדר באף.בי.איי באופן רשמי כמי שהתפייס עם אנשי המאפיה האיטלקית וחידש את קשריו עימם.

היחסים עם הרב הידרדרו לשפל חסר תקדים.

לטענת פינטו, ביטון אף הרהיב עוז והחל לסחוט אותו וחלק מאנשיו הקרובים על רקע עסקי הפורנו של כמה מהם בעבר, ועסקי הנדל"ן שלהם בהווה. לדברי הרב, אחרי ששילמו לו פעם ועוד פעם, קצה נפשם. בעצה עם פרקליטיו החליטו פינטו ואחד משותפיו לדרך להגיש נגד ביטון תלונה על סחיטה. השם של חבר הקונגרס גרים הפך את האירוע הזניח הזה לכאורה, לחקירה פדרלית מתוקשרת שבה הרב פינטו הוא העד המרכזי.

הרב חשף את ספרי החשבונות של הישיבה, ובמקביל מסר "עדות ניקיון" בה דיווח על כספים שקיבל מתורמים במזומן, אבל גם על כספים שחילק במזומן.

העדויות נמסרו משנת 2010 ואילך, ואז עלה לראשונה שמו של תנ"צ אפריים ברכה כמי שהרב העביר לו לכאורה כספים.

הרב שאל אז את החוקרים האמריקאים, האם העובדה שהוא מסייע לקצין משטרה בישראל בעייתית, ונענה בתגובה שאין עם זה בעיה בתנאי שאינו מקבל ממנו שירותי משטרה. האמריקאים רשמו לפניהם את השם ברכה ושמות קציני משטרה בכירים נוספים שהיו מבאי ביתו של הרב ומכריו.

חוקרי ה-FBI ידועים באספנות המודיעינית האובססיבית שלהם, אבל זה לא היה הנושא העיקרי שהעסיק אותם אז. הם היו עסוקים יותר בניסיונות להפליל את חבר הקונגרס גרים באמצעות שני הישראלים – הרב פינטו ועופר ביטון - וזוהי בדיוק נקודת המפתח לבחינת המניע של ברכה להפליל את פינטו.

במהלך בדיקת הסיווג של ברכה לתפקיד ראש יאח"ה נבדקו במח"ש טענות שהעלה הרב פינטו בחקירתו, לפיהן ברכה הבין שפינטו דיווח ל-FBI על כספים שנתן לו לאורך שנים והחליט להקדים רפואה למכה בטרם יתקבל דיווח על כך בישראל. מקורבי הרב טוענים, שברכה הציג אותו למפקדיו כמי שמציע לו שוחד תמורת מידע על חקירת עמותת חזון ישעיה, שברכה דובב את הרב בזמן שאשתו הקליטה את הרבנית, עד שלבסוף בני הזוג ברכה הובילו לחדרי החקירות את שני בני הזוג פינטו.

כאשר הרב שוחרר ונסע לארצות הברית נסעו בעקבותיו עורכי הדין אלי זהר וירון ליפשס, והרב הפגיש אותם עם חוקרים של ה-FBI במסגרת לא פורמלית בניו יורק.

באותו מפגש ניסו הפרקליטים מישראל להבין מה בדיוק אמר פינטו לחוקרים האמריקאים בהקשר של ברכה, ובכלל. מעבר לכמה משפטים סתומים על כך שהרב אכן הזכיר בעדות הניקיון שלו את ברכה, כמי שקיבל ממנו אי אלו כספים במסגרת של גמילות חסדים, הם לא יכולים להגיד יותר שכן הם לא חקרו את הנושא.

ככל הידוע, את המידע הזה הביאו פרקליטיו של פינטו בפני היועץ המשפטי לממשלה, וכאמור הדברים נבדקו במח"ש טרם המינוי של ברכה אך לא נמצא בהם דבר. מן הסתם הם יחזרו ויעלו את הדברים בישיבת השימוע לפני הגשת כתב אישום, שאמורה להתקיים בשבוע הקרוב בפני היועץ ויינשטיין.

 

הכל פוליטי?

חבר הקונגרס גרים מתמחה בהגשת שאילתות בקונגרס אשר מנגחות את מדיניות הנשיא אובמה לגבי ישראל והמזרח התיכון. למשל, הוא דרש מהנשיא אובמה להתנצל על כוונת הפנטגון להעביר 50 מיליון דולר למימון הרשות הפלסטינית - בניגוד לעמדת ישראל.

הוא תמך בתקיפת סוריה והצהיר, "איבדתי אמון בברק אובמה". האיזכורים שלו בגוגל בעניין מדיניות ארצות הברית באיראן, סוריה וישראל רק הולכים ומתרבים, עד שלעיתים דומה כי הוא מדבר מגרונו של נתניהו.

אחרי שמבינים את הקשר בין חקירת חבר הקונגרס גרים לבין חצר הרב פינטו, יותר קל להבין, אבל גם יותר קשה לעכל, איך הפך סוכן סמוי שפעל במשפחות פשע איטלקיות למצליף של מדינת ישראל נגד הנשיא ברק אובמה בקונגרס ובתקשורת האמריקאית.

על רקע התערערות היחסים המדיניים, ובמיוחד לנוכח דו"ח סנודן האחרון, שבו נטען כי אנשי סי.איי.איי תצפתו על ביתו של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק במגדלי אקירוב, החליט נתניהו לצייץ משהו בעניין שחרור ג'ונתן פולרד וחטף מהפנטגון מטר של צוננים.

אחת התגובות היתה של הקולגות מה-FBI, שהדליפו ל"ניו יורק טיימס" כי שר ישראלי בכיר לשעבר בסיוע קצינים במשטרת ישראל טירפדו את החקירה הפלילית של "הלוביסט הציוני" גרים באמצעות הפגיעה האנושה באמינות של הרב פינטו – תיק חקירה פלילי חמור בשוחד, שימנע ממנו להעיד נגד גרים מול חבר מושבעים באמריקה.

זה נשמע כמו פתיחה של סינופסיס נהדר לסרט הוליוודי מהוקצע, אבל מי שמכיר את ניצב יואב סגלוביץ יודע שאף שר ציוני, ימני או שמאלי, לא יכול להפיק באמצעותו חקירה מבויימת, גם לא אם קוראים לו יעקב נאמן.

 

כמה סיוע תקבל ישראל מארה"ב ב-2014?... תגידו מה שתרצו על אובמה, המספרים מדברים בפני עצמם וישראל צפויה לקבל ב-2014 סיוע אמריקני ברמת שיא. עדות על הידידות החמה שרוחשת גבעת הקפיטול לישראל

האם תכנית אובמה תחזיר לנו את הפרטיות?
... פרשנות: האם באמת תוחזר הפרטיות לאזרחי ארה"ב (והעולם) בעקבות הגבלת הציטוטים ההמוניים - או שייגרם נזק בלתי הפיך ליכולת האמריקנית לאסוף מודיעין ולמנוע פיגועי טירור?
 

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בעסקים, בהיי-טק ובפילנטרופיה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום הרב פינטו: yaacov gross / ויקיפדיה
 

הוסף תגובה חדשה