התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

בין לוס אנג'לס לעמק יזרעאל: הישראלי שלנו ב"גראמי"
מאת: מאיר דורון | פורסם: 24.01.2014 22:15
השנה, בפעם השלישית ב-4 השנים האחרונות, מקליט הצמרת הישראלי-אמריקני חיליק הדר, ייצא נרגש מביתו בלוס אנג'לס לאוסקר של עולם המוסיקה כמועמד לפרס היוקרתי

מהנדס ההקלטות והמיקסר חיליק הדר בעבודהמהנדס ההקלטות והמיקסר חיליק הדר בעבודה

פרס הגראמי

 

 

מי לא יופיע השנה בטקס חלוקת פרסי ה"גראמי", אחד הפרסים המוערכים ביותר בתעשיית ההקלטות, האוסקר של עולם המוסיקה, שייערך וישודר ביום ראשון, ה-26 בינואר?

פול מקרטני ורינגו סטאר, קייטי פרי וטיילור סוויפט, לורד ודאפט פאנק עם נייל רוג'רס, פארל וויליאמס עם סטיבי וונדר, קנדריק לאמאר עם "אימג'ן דראגונז", פינק ונייט רוס, רובין ת'יק ולהקת "שיקגו", מקלאמור וראיין לואיס, כריס כריסטופרסון, וילי נלסון ובלייק שלטון... ואולי אפילו ביונסה ומדונה בהופעה משותפת שתהיה פצצת הערב.

באולם Stample הענק בדאון-טאון לוס אנג'לס יישב ישראלי-אמריקני אחד - ולא בפעם הראשונה - המועמד לאחד הפרסים היוקרתיים, גם אם פחות נוצצים, בעולם מוסיקה.

חיליק הדר - מהנדס הקלטות, מיקסר ומפיק - מועמד בקטיגוריית ה"גראמי" למיקסינג ולהקלטה הטובים ביותר השנה, בזכות עבודתו על אלבום הג'אז The Blue Room של הזמרת Madeleine Peyroux.

זו הפעם השלישית ב-4 השנים האחרונות, שחיליק, שחי בלוס אנג'לס מאז תחילת שנות ה-90, מועמד ל"גראמי".

בשנה שעברה הוא היה מועמד באותה קטיגוריה על עבודתו באלבום Slingshot של הזמרת והשחקנית הבריטית רבקה פידגאון. ב-2010 הוא היה מועמד על עבודתו באלבום My One And Only Thrill של זמרת הג'אז מלודי גארדו. וב-2007 הוא עבד עם הרבי הנקוק על ההקלטה שזיכתה אותו בפרס היוקרתי ביותר בגראמי, אלבום השנה, "Rivers: The Joni Letters" - אלבום מחווה לשיריה של ג'וני מיטשל, שבעבודה עליו זכה חיליק לעבוד עם מיטשל עצמה, כמו גם עם ענקים כליאונרד כהן וטינה טרנר.

מהנדס ההקלטות והמיקסר חיליק אדר בעבודה

וכך, כמעט מדי שנה, בפברואר, מוצא עצמו חיליק הדר בטקס שאין חשוב ממנו בתעשיית המוסיקה. "זוהי הרגשה נהדרת, שהגוף שבוחר את ההקלטות הטובות ביותר השנה, הבחין והכיר בעבודה שעשיתי", אומר חיליק.

הזוכה בקטיגוריה שבה הוא מועמד מוכרז לפני שמתחיל השידור הטלוויזיוני ושמו רק מופיע בשקופית מהירה לפני עשרות המיליונים שצופים בטקס ברחבי העולם. זה כמובן לא מפחית את ההתרגשות ותחושת ההישג.

ספר לנו קצת על העבודה על האלבום המועמד?

חיליק הדר: "The Blue Room הוא אלבום של שירי כיסוי שנכתבו על ידי ענקי מוסיקה כמו ריי צ'ארלס, ליאונרד כהן, רנדי ניומן, ו-וורן זיבון. הסגנון הייחודי של מדלן פרו והטון שלה מוסיפים צבע חדש לפרשנויות של השירים האמריקניים הקלאסיים. האלבום הוקלט בהופעה חיה באולפן כשכל הנגנים מנגנים ביחד. הרעיון היה ללכוד תגובה אמיתית מהמוסיקאים, שעה שאנחנו מנסים לשחזר את השירים הנפלאים. על זה 'הלבשנו' את ההקלטה הווקאלית".

איך זה קורה שמתוך עשרות-אלפי הקלטות שנעשות מדי שנה, אם לא מאות-אלפים, צץ האלבום שלך פעם אחר פעם בגראמי. מה סוד הקסם? כשרון שמיעה מיוחד? שליטה טכנולוגית מוחלטת?

"זאת תמיד הפתעה לשמוע את שמי בין המועמדים, כל פעם זה גורם להתרגשות... ולגבי 'הסוד', אני מאמין שההצלחה שלי בתחום ההקלטות היא שילוב של כישורים טכניים יחד עם הבנה והתחברות לתחושות ולרגשות של כל שיר או אלבום. ברגע שאני מבין מה האמן היוצר מבקש להעביר, הטכניקה היא כלי העבודה שלי לתמוך בחזון שלו. הכימיה עם האמן היא הדבר החשוב ביותר בעבודתי".

האם זכייה בקטיגוריית מהנדס ההקלטה מביאה הרבה עבודה? האם אתה יכול 'לבחור' עבודות... ואיזה מהן אתה בוחר, על פי אלו קריטריונים?

"להיות מועמד זו הוקרה נפלאה על עבודה קשה, זה מוסיף חשיפה, שאני מקווה שתתורגם לעוד הרפתקאות יצירתיות. אני מנסה לשמור את עצמי פתוח לכשרונות חדשים, לצד הזכות לעבוד עם אמנים ידועים".

בסוף יום העבודה, מה אתה הכי אוהב לשמוע להנאתך האישית?

חיליק: "האמת?... אחרי יום עבודה אני לוקח הפסקה ממוסיקה".

***

חיליק הדר נולד בקריית חיים, עדיין רווק, אבל מתכנן יותר מאי פעם לייסד משפחה ומאמין שעכשיו הוא יכול גם להרשות לעצמו לפנות לכך את הזמן הדרוש.

לאחר שירותו הצבאי, חיליק השתפשף באולפני הקלטות בתל אביב עד שעבר ב-1991 ללוס אנג'לס ללמוד בבית ספר להנדסת קול. והנה הוא כאן, 23 שנים אחרי, מכין את החליפה ל"גראמי".

ישראל תמיד היתה בליבו, ו"בשנה האחרונה", הוא מספר, "חילקתי את זמני בין אל.איי לעמק יזרעאל, שם יש לי בית והקמתי בתוכו סטודיו הקלטות". את שהותו בישראל הוא גם מנצל להרצות בפני תלמידים בנושאי התמחותו. "זה חלק מהנסיון שלי להתקרב יותר לאמנים ישראלים", הוא מספר, שבחודש הבא הוא יקליט בארץ 2 אלבומים ישראלים - אחד ליעל דקלבאום והשני לזמר חדש ומבטיח רועי שפיגלר... כמו איזו המשכיות מעבודתו האחרונה בישראל, לפני שנים רבות, שבה עשה מיקס לשיר של הזמר אריק אינשטיין המנוח.

"בוא תיכנס, תלמד משהו, הרב בפנים"... פרשת הרב והניצב הפכה את היהודים חובשי הכיפות השחורות בניו יורק לכותרות ראשיות בישראל ובארה"ב, שלא ברצונם ושלא בטובתם. הטור הניו יורקי של חיים גרינפלד
 

הימורים באינטרנט: שלדון אדלסון נגד שאר המיליארדרים... מיליארדר בתי הקזינו היהודי-אמריקני הבטיח להוציא כל סכום שיידרש כדי לסכל את הטרנד, אך מולו ניצבים מיליארדרים כבדים לא פחות ממנו וכמה מושלי מדינות

חזון העולם על פי ביל גייטס... ב-2035 לא יהיו עוד עניים בעולם, לא יהיו מדינות מתפתחות ותמותת תינוקות תגיע לרמה שבארה"ב. איך העשיר מכולם (ואשתו) מתכנן לשנות את העולם עד שיגיע לגיל 80

 

למדור הכלכלה והעסקים

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום פרס הגראמי מוויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה