התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

ארגוני ימין יהודים נאבקים נגד העלאת המחזה הישראלי "ההודאה" בוושינגטון
שרות ILUSA | פורסם: 04.02.2014 03:15
כבר מזמן לא זכתה הצגת תיאטרון ישראלית לעניין כה רב בארה"ב, כזה שמצית ויכוח ציבורי. על אחת שמדובר במחזה שלא הוצג עדיין בישראל

כרזת ההצגה "ההודאה", שמתוכננת לעלות בבכורה עולמית במרץ בוושינגטון, בירת ארה"בכרזת ההצגה "ההודאה", שמתוכננת לעלות בבכורה עולמית במרץ בוושינגטון, בירת ארה"ב
 

כבר מזמן לא זכתה הצגת תיאטרון ישראלית לעניין כה רב בארה"ב, כזה שמצית ויכוח ציבורי. על אחת שמדובר במחזה שלא הוצג עדיין בישראל

כבר מזמן לא זכתה הצגת תיאטרון ישראלית לעניין כה רב בארה"ב, כזה שמצית ויכוח ציבורי ומגיע לדפי ה"וושינגטון פוסט". על אחת שמדובר במחזה שלא הוצג עדיין בישראל!

מצד אחד, ארגונים יהודים-אמריקנים ימניים. מצד שני איגוד המחזאים בארה"ב, ארגון נחשב ביותר, שבו חברים בכירי המחזאים האמריקנים, בהם: הכולל את מיטב מחזאי ארה"ב וחברים בו, בין השאר, סטיבן זונדהיים, אדוארד אלבי וטוני קושנר.

בלב המחלוקת ההצגה "ההודאה", המיועדת להיות מוצגת בחודש מרץ בתיאטרון היהודי בוושינגטון (J Theater), שבראשו עומד השחקן הישראלי-אמריקני ארי רוט.

המחזאי מוטי לרנרזהו מחזה פוליטי מאת מוטי לרנר (בתצלום מימין) ובבימויו של סיני פתר, שנכתב עוד ב-2005 ועוסק בכיבוש הכפר הערבי טנטורה במלחמת העצמאות ב-1948. על פי צה"ל, הכיבוש גבה 70 הרוגים, אבל חוקרים הגיעו למסקנה שהיה במקום טבח שבו נהרגו יותר מ-200 בני אדם. המחזה עוסק בהבדלי הגרסאות בין חיילי חטיבת אלכסנדרוני ובין החוקרים שבדקו את האירועים.

ההצגה ה'שמאלנית', שלא הועלתה עד כה בארץ (למרות שבתיאטרון הקאמרי שוקלים להעלות אותה בעונה הבאה) ותורגמה לאנגלית, העלתה את חמתם של ארגוני ימין יהודים-אמריקנים, שהתאחדו ליוזמה בשם "אזרחים נגד תעמולה במסווה של אמנות" (COPMA) והחלו להפעיל לחץ מאסיבי על הנהלת התיאטרון היהודי בבירה, כדי למנוע את הצגת "ההודאה".

זה התחיל בהפגנות כמעט מדי יום בשעות פעילות המרכז אחר הצהרים. הלחץ התרחב בימים האחרונים גם אל מעגל הנהלת המרכז הקהילתי-יהודי שבמתחמו פועל התיאטרון, ואל תורמים שאחדים מהם כבר איימו להפסיק את תמיכתם בתיאטרון אם "ההודאה" יוצג.

כתוצאה מכך, הנהלת המרכז הקהילתי-יהודי הורתה לתיאטרון לבטל 14 מתוך 30 ההצגות שהיו מתוכננות, ובערבים שהתפנו נדרש התיאטרון להעלות "מחזה מאזן" - "המרפסת של גולדה" מאת ויליאם גיבסון. שמן קצר לפני תחילת החזרות, הורד הסטטוס של ה"הודאה" ממחזה ל"סדנת תיאטרון" והתפאורה המתוכננת קוצצה ותכלול רק חלק מהתפאורה המתוכננת.

אבל ה"אזרחים נגד תעמולה במסווה של אמנות" אינם מסתפקים בכך ודורשים עתה להחרים את התיאטרון כולו ואת כל פעילויותיו.
לצד חופש הביטוי והתיאטרון היהודי התייצב איגוד המחזאים בארה"ב, שפירסם הודעת גינוי על הנסיון לבטל את העלאת המחזה הישראלי מסיבות פוליטיות, בה נאמר בין היתר, כי "בעבר עוררו הצגות שונות של המחזאי מוטי לרנר, סערה ודיון ציבורי ("חבלי משיח", "פולארד")... אבל כל עוד אין עבירה על החוק, הדיון בעד או נגד עמדה שמועלית בתיאטרון, מתקיים בזירה הציבורית - וכך ראוי שיהיה. מדינת ישראל ומשרד התרבות שלה מתפארים בחופש הביטוי בתחום האמנות בכלל, ובתיאטרון בפרט... האם לתיאטרון היהודי בוושינגטון ולמרכז הקהילתי התומך בו צריכים להיות סטנדרטים נמוכים ממדינת ישראל באשר לחופש הביטוי?"

מי מפחד מחרם כלכלי על ישראל?... האם יתכן שהירידה (6%) בייצוא הישראלי לארה"ב ב-2013 - יותר מהירידה ביצוא לכל מדינה אחרת - נובעת מהתרבות הקולות הקוראים להחרים מוצרים ישראלים?

אקזיט ישראלי-אמריקני ראשון ל-2014: הסיגריה האלקטרונית נמכרה ב-110 מיליון דולרים
... הסיגריה שהומצאה בישראל ומיוצרת בבית שמש נאסרה למכירה בארץ. אז Green Smoke מכרה אותה בארה"ב ב-40 מיליון ב-2013
 

איך "סודה סטרים" גנבה את ההצגה מהסופר בול (וידאו)... למה החליטה רשת "פוקס" לצנזר את הפרסומת של חברת המשקאות הישראלית-אמריקנית? ולמה הופעתה בו של סקרלט ג'והנסון הביא לגל התקפות על הכוכבת ההוליוודית?

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למדור העסקים והנדל"ן

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות
 

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום מוטי לרנר: Gohar Barseghyan / ויקיפדיה; צילום כרזת ההצגה: theater-j

הוסף תגובה חדשה