התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

הנשק הישראלי נגד "שבוע האפרטהייד הישראלי" בארה"ב: 13 חיילים
מאת: רון ניב ואורנית חיון | פורסם: 25.02.2014 15:15
למרות ירידה בעניין הציבורי, הושק השבוע שוב "שבוע האפרטהייד הישראלי" בצפון אמריקה, וב-21 קמפוסים צפויים הפגנות שבמרכזם קריאה להטלת חרמות על ישראל

פוסטר המבשר על "שבוע האפרטהייד הישראלי" באוניברסיטת קליפורניה - לוס אנג'לס (UCLA)פוסטר המבשר על "שבוע האפרטהייד הישראלי" באוניברסיטת קליפורניה - לוס אנג'לס (UCLA)

תנועת החרם נגד ישראל - ה-BDS המעודדת חרמות, הימנעות מהשקעות וסנקציות על ישראל - השיקה זו השנה העשירית את "שבוע האפרטהייד הישראלי" בצפון אמריקה, שבמרכזו ייערכו הפגנות ואירועים שעניינם האשמת ישראל בפשעי מלחמה, בגזענות ובכיבוש. בכל האירועים יוצג קליפ חדש של התנועה שבו מוצגים כל תומכיהם ברחבי העולם, עם דגש על סלבס כמו הזמר רוג'ר ווטרס ("פינק פלויד" לשעבר), המנהיג הדרום אפריקני המנוח נלסון מנדלה והמדען סטיבן הוקינג. וה-BDS מעודד את מפיקי האירועים גם להקרין את הסרט הישראלי "חמש מצלמות שבורות" על מאבק תושבי כפר ערבי-פלסטיני נגד גדר ההפרדה.

אחד מ'כוכבי' "שבוע האפרטהייד" השנה הוא הסופר עלי אבונימה, מפעיל ומייסד האתר "אלקטרוניק אינתיפאדה", שייסוב בין כ-20 אוניברסיטאות וירצה על "המאבק על צדק בפלסטין". 

מנגד, מגבירים ארגונים יהודים-אמריקנים - בראשות Stand With Us, ארגון הסטודנטים הלל ו-Israel Project ובשיתוף שליחי הסוכנות היהודית ברחבי צפון אמריקה - פעילות פרו ישראלית מול הפגנות ה-BDS. ארגון Stand With Us, למשל, הביא מישראל 13 חיילי צה"ל לסיבוב קמפוסים שיימשך עד אפריל בעשרות ערים ברחבי ארה"ב.

גורמים ישראלים בארה"ב אינם מתרגשים יתר על המידה. העולם האקדמי בארה"ב עייף מ"שבוע האפרטהייד הישראלי". על פי דיווחים שנאספו בשגרירות ובקונסוליות הישראליות, רק 21 אוניברסיטאות אמריקניות משתפות פעולה השנה עם "שבוע האפרטהייד" (בארה"ב רשומים כ-4,000 אוניברסיטאות), וצופים כי ההשתתפות בהפגנות ובאירועים השנה תהיה מינורית.

המציאות היא שעד היום לא החליטה שום אוניברסיטה אמריקנית על ניתוק קשריה עם ישראל. 5 מועצות סטודנטים - כולן מהחוף המערבי של ארה"ב - אמנם הצביעו בעד קריאה לאוניברסיטה לאמץ החלטת חרם נגד ישראל, אך בכל המקרים האוניברסיטאות דחו את הדרישה.

ובכל זאת, כחלק "שבוע האפרטהייד הישראלי"" תנסה השבוע מועצת הסטודנטים באוניברסיטת קליפורניה - לוס אנג'לס (UCLA) להעביר החלטה דומה. אבל היא חסרת סיכוי, על רקע העובדה שנשיא האוניברסיטה סיים זה עתה ביקור בישראל, שבמהלכו סוכם שיתוף פעולה אקדמי נרחב עם הטכניון בחיפה.

הפגנה 'לדוגמא' באוניברסיטת Tufts בבוסטון: רק סטודנטים מעטים ישתתפו באירועי "שבוע האפרטהייד הישראלי"הפגנה 'לדוגמא' באוניברסיטת Tufts בבוסטון: רק סטודנטים מעטים ישתתפו באירועי "שבוע האפרטהייד הישראלי"

הגורמים הישראלים בארה"ב מציינים, כי מעולם לא היו שיתופי פעולה אקדמיים כה הדוקים בין כל כך הרבה מוסדות אקדמים בישראל ובארה"ב. אוניבריסטת אריזונה סטייט, למשל, עומדת לחתום הסכם שיתוף פעולה רחב עם אוניברסיטת באר שבע; ואוניברסיטת אירווין, שבאורנג' קאונטי (דרום קליפורניה), שהתפרסמה כאחד ממוקדי פעילות החרם נגד ישראל, מיישמת מספר שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות ישראליות ואף פתחה סמינרים בנושאי ישראל שאותם מגישים מרצים ישראלים.

מסקר שנערך במשרד החוץ בישראל לאחר "שבוע האפרטהייד" בשנה שעברה עלה, כי כ-80% מהסיקור התקשורתי של "שבוע האפרטהייד בישראל" התבצע בתקשורת הישראלית ובתקשורת היהודית בתפוצות.

72% מהציבור האמריקני מחזיקים בדיעה "חיובית מאוד" על ישראל... סיבה לשמחה: ישראל היא המדינה האהודה ביותר במזה"ת ע"י הציבור האמריקני ונתמכת יותר מאשר אי-פעם, בפער ניכר מהרשות הפלסטינית למשל

ספר חדש באוסטרליה מאשר: האסיר X חשף מבצעי ריגול ישראלים באיראן... הסופר והעיתונאי היהודי-אוסטרלי, רפאל אפשטיין, טוען כי שירות הביון האוסטרלי הוא שיירט את תכתובות האי-מייל שחשפו את בגידתו של בן זייגר

הסיפור הנורא של סמואל שיינביין: הנער המאוהב ממרילנד שסיים את חייו בכלא רימונים... ילד נורמטיבי ממשפחה רגילה ממרילנד - או רוצח סאדיסט? קורבן של טרגדיה - או פסיכופת? לאחר שהתבצר בתאו וירה ופצע סוהרים חוסל האסיר היהודי-אמריקני

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום מסך: ‪Aparheid Week 2014 / יו טיוב

צילום: BDS

הוסף תגובה חדשה