התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

אובמה יתבקש להכריע: שחרור פולארד או סוף תהליך השלום הישראלי-פלסטיני
מאת: רון ניב | פורסם: 26.03.2014 08:05
תהליך השלום הישראלי-פלסטיני תקוע, ובוושינגטון יש מי שמבקשים להציל אותו באמצעות שחרור המרגל היהודי-אמריקני ג'ונתן פולארד החולה. הפלסטינים דווקא בעד

הצילום האחרון של ג'ונתן פולארד, שצולם בחטף כשהוחזר מבית החולים לבית הכלאהצילום האחרון של ג'ונתן פולארד, שצולם בחטף כשהוחזר מבית החולים לבית הכלא (לאחר טיפול קודם לזה שמוזכר בכתבה)


ראשי הממשל בוושינגטון - בבית הלבן ובסטייט דיפרטמנט - יושבים בדיונים ארוכים ו'שוברים את הראש' איך להציל את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. המו"מ תקוע. הסכם המסגרת שהבטיח מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, נראה פחות ופחות ריאלי שיצליח להשיג את חתימותיהם של אבו מאזן ונתניהו.

אחד הפתרונות המוצעים לתת תנופה חדשה למו"מ, שעולה על הפרק על רקע היסוסה של ישראל לבצע את "הפעימה הרביעית" (שחרור רביעי של אסירים פלסטינים, שחלקם עם 'דם על הידיים'), הוא שחרור המרגל היהודי-אמריקני החולה ג'ונתן פולרד. בתמורה, ישראל תבצע את "הפעימה הרביעית" ובכך תמנע קריסת השיחות.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בעד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעודד. וגם ראשי הרשות הפלסטינית, שאומרים כי מעולם לא התנגדו לשחרורו של פולארד.

ההכרעה הסופית, ברור לכל, תקבע ע"י הנשיא אובמה אישית. אחרי למעלה מ-29 שנים בכלא, כשהוא במצב רפואי ירוד, צריך להיות קל יותר לאובמה להסכים לעסקה אם יובטח לו שתפיח מעט חיים בתהליך השלום שהכל כמעט נואשו ממנו.

על פי לוח הזמנים שנקבע, שחרור 104 אסירים אמור להתבצע עד סוף מרץ, אך במערכת הפוליטית בישראל יש התנגדות גדולה למהלך. סגן שר הביטחון, דני דנון, כבר הודיע לנתניהו כי יתפטר אם האסירים ישוחררו. הבית היהודי מאיים לפרוש מהממשלה. שחרור פולארד ירגיע גם אותם.

ג'ונתן פולארדבתחילת מרץ ג'ונתן פולארד השתחרר מבית החולים וחזר לכלא באטנר בצפון קרוליינה לאחר שעבר ניתוח חירום בעקבות בעיה חריפה בכליות. הוא שוחח בטלפון עם אשתו אסתר, שמסרה שהוא חלש מאוד ומותש, מתקשה מאוד לדבר, נושם בקושי רב וסובל מכאבים נוראים.

על רקע זה, קראו החודש ארגונים יהודים לנשיא אובמה לשחרר את פולארד לאלתר. ארגון "בני ברית", למשל, הדגיש שהוא מבסס את פנייתו על ההיבט ההומניטארי בלבד. גם ראשי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב הודיעו על כוונתם להגביר כעת את הלחץ להביא לסיום מאסרו המתמשך של פולארד, והזכירו את תמיכתם של עשרות בכירים אמריקנים בשחרורו.

לכל הכתבות החדשות

על מה בעצם האמריקנים רוצים התנצלות מיעלון?... שר הביטחון הישראלי, משה (בוגי) יעלון, אומר את מה שמנהיגים רבים בעולם חושבים - ונראה שבישראל כועסים עליו על כך יותר מאשר האמריקנים

ב-2 בתי הנבחרים בארה"ב לוחצים: תנו ויזות לצעירים ישראלים... למרות הכחשות סוכנות ההגירה והמכס על טענות לאפלייה ודיעה קדומה, ארה"ב פותחת לצעירים מישראל אפשרות ביקור חדשה ל-4 חודשים בחופשת הקיץ

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה


למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה