התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

למה חייל מארינס יהודי-אמריקני שזה עתה השתחרר אסור בכלא 4?
מאת: הילה שחר | פורסם: 18.08.2014 23:34
הסיפור המוזר של דוד ק' (28), שהשתחרר לפני כחודשיים מ-4 שנות שירות בצבא ארה"ב והגיע לישראל לבקר את אחיו שנלחם במבצע "צוק איתן"

חיילי מארינס של צבא ארה"ב בבסיסם

דוד ק' (28) (לבקשתו מופיעה רק האות הראשונה של שם משפחתו), עד לפני כחודשיים לוחם מארינס בצבא ארה"ב, שהגיע לישראל כדי לבקר את אחיו הקטן, לוחם בחטיבת הנח"ל שהשתתף במבצע "צוק איתן", מבלה במקום בחופשה ומפגש משפחתי בתא כלא צבאי בישראלי, נאשם בעריקות מצה"ל.

הסיפור המוזר של דוד ק', יליד גרמניה לאב גרמני ולאם אמריקנית, מתחיל בשנות ה-90, כאשר כילד עלה עם הוריו היהודים לישראל. אז קיבל את האזרחות השלישית שלו, הישראלית.

בן 17, מספר חודשים לפני שעמד להתגייס לצה"ל, נפרדו הוריו של דוד והוא עבר לגור עם אביו בגרמניה, כשאביו מבטיח לו שהוא "יסדר את העניינים עם צה"ל".

אבל דוד לא נשאר לגור עם אביו בגרמניה. הוא ניצל את אזרחותו האמריקנית מאמו, היגר לארה"ב והתגייס למארינס, בשורותיהם שירת 4 שנים עד שהשתחרר לפני כחודשיים בדרגת סרג'נט כשהוא עונד בגאווה מדליית הוקרה על שירותו.

אחיו הצעיר, שנשאר בישראל, התגייס במועדו לצה"ל, ומבצע "צוק איתן" מצא אותו כחייל סדיר שנלחם בעזה בשורות חטיבת הנח"ל. דוד החליט לטוס לארץ, לחזק אותו ואת חבריו ובני משפחה נוספים שחיים בישראל. הוא לא העלה בדעתו ש'קפיצה' ללשכת הגיוס לבדיקת הסטטוס שלו, תסתיים במעצרו המיידי באשמות השתמטות ועריקות משירות בצה"ל ובמאסרו בכלא 4.

הדילמה שהובאה השבוע בפני בית הדין הצבאי בישראל, היא שדוד חתום על חוזה עם צבא ארה"ב שאוסר עליו שירות צבאי עבור כל מדינה שהיא. יתרה מכך - דוד מחוייב למינימום 4 שנות מילואים במארינס.

עורכי דינו טענו, כי שירות צבאי בארה"ב צריך להיות מוכר בישראל, והצביעו על כך שדוד הוא פטריוט יהודי שמדינת ישראל יקרה לליבו. דוד עצמו אמר שאם יותר חוזהו עם המארינס - יהיה מוכן להתנדב בצה"ל ולתרום מניסיונו הקרבי.

התובע הצבאי לעומתם טען, כי לעובדה שדוד שירת או משרת בצבא ארה"ב אין משקל מכריע בהאשמות נגדו.

אין זה מקרה ראשון שבו נעצר חייל אמריקני בעוון השתמטות משירות בצה"ל. במקרה קודם שוחרר הצעיר בעקבות התערבות דיפלומטית אמריקנית. במקרה אחר נעצרה אזרחית קנדה בת 30 כשהגיעה לביקור בארץ בטענה שהשתמטה מצה"ל במשך 13 שנים; היא נידונה ל-3 חודשי מאסר בפועל וריצתה כמחצית התקופה עד ששוחררה מטעמים הומניטריים.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילום: אתר המארינס

הוסף תגובה חדשה