התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

העיתונאי הישראלי-אמריקני שרצה לשנות את העולם, שילם על כך בחייו (וידאו)
תחקיר ILUSA | פורסם: 04.09.2014 21:50
סטיבן סוטלוף, שהוצא להורג ע"י דאעש, הרגיש שהוא כותב את ההיסטוריה של המזה"ת ומזהיר את העולם מפני כוונות הג'יהאד. איך הפך הילד השקט ממיאמי לעיתונאי לוחם

סטיבן סוטלוףסטיבן סוטלןף: "אדם חביב ומקסים, ובכלל לא הרפתקן"

עיתונאי מוכשר, נחוש, אמיץ ואידיאולוג, שלא חשש מפני סכנות כדי להביא האמת משדה הקרב ולהתריע במערב מפני הג'יהאד האיסלמי.

צעיר נאמן ואיכפתי, בעל מודעות גבוהה ליהדותו ולמדינת ישראל, להיסטוריה היהודית ולשואה, שקשר את חייו ואת הקריירה שלו למזרח התיכון.

זוהי דמותו של סטיבן סוטלוף, שהוצאתו המחרידה להורג בעריפת ראש ע"י ארגון דאעש בסוריה, זעזעה את העולם.

שעה שיותר ויותר פרטים מתגלים על הצד הישראלי בחייו של העיתונאי שהיה בן 31 במותו, נחשפת דמותו כאדם בעל עקרונות ותחושת שליחות.

בחיפוש באינטרנט נמצאים כתבות שפירסם - ב"טיים", ב"כריסטיאן סיינס מוניטור", ב"וורלד אפרייס", באתר "מדיה ליין" - מכל רחבי המזרח התיכון. הוא כתב כתבות עומק ממצרים ומלוב, מתימן ומתורכיה, מנסיכויות המפרץ - ומאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה לפני כ-3 שנים גם משם.

באוקטובר 2012, למשל, הוא דיווח מבנגזי שבלוב על הפשיטה על המתחם הדיפלומטי של ארה"ב. חודשיים אחר כך מופיעה כתבה שלו מצפון סוריה, על חייהם של הפליטים העקורים.

כתבותיו עוסקות יותר בהיבט האנושי ופחות בהיבט הצבאי: כתבה על אם ל-6 במחנה פליטים בצפון סוריה; כתבה על חבורת מפגינים בשכונה בקהיר שמוחים נגד הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי.

אחד מעמיתיו העיתונאים סיפר, כי כדי להתקרב למוסלמים נהג סטיבן לספר שנולד בצ'צ'ניה, שהוא מוסלמי אבל גדל באמריקה, כך שהוא לא דתי ולא מתפלל.

"מי שערף את ראשו - ישלם", הבטיח מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. סטיבן במצרים

לחבריו ולעמיתיו העיתונאים סיפר סטיבן על הקושי שלו להכניס כתבות בנושאי המזרח התיכון לכלי תקשורת אמריקניים. "אף אחד לא רוצה כתב פרילנסר בסוריה, בגלל החטיפות", הוא סיפר לחבר שפגש בו בפעם האחרונה שבה הגיע ל'ביקור מולדת' בפלורידה באוגוסט 2013. "די נורא כאן", הוא התוודה באוזניו. "בלילות אני ישן בחזית, מסתתר מהטנקים ושותה מי גשמים".

אותו חודש, אוגוסט 2013, סטיבן חזר לסוריה. שוב בני משפחה וחברים ניסו לעצור אותו. כולם אומרים, שהיה מודע לסכנות. הוא טס לתורכיה, נסע לגבול הסורי, ישן לילה או שניים במעבר הגבול.

ככל הנראה הוא נתפס ונחטף שעות אחדות לאחר שחצה את הגבול ונכנס לשטח סוריה, ככל הנראה ע"י כנופיה מקומית סורית שמכרה אותו לארגון הטרור הרצחני דאעש. 

שעה שחי בישראל, סטיבן העדיף ללמוד ולדבר באנגלית. ערבית הוא למד בקולג' ושיפר אותה מאוד בשנים שבהם חי במדינות ערב. כתבותיו מעידות על ידע רב בפוליטיקה הערבית, ורבות מהן עוסקות בעלייתו של הג'יהאד האיסלמי ומלוות באזהרות מפניו. 

סטיבן סוטלוף

***

סוטלוף נולד בבית יהודי חם במיאמי. סבו וסבתו ניצולי שואה ולסטיבן היה עניין רב בגורל היהודים בשואה. באחת מכתבותיו מסוריה הזהיר מפני שואה חדשה שמתרחשת לעיני העולם.

בתיכון הוא למד בפנימיית "קימבול יוניון", במרידן שבניו-המפשייר ושם החל לכתוב ובשנתו האחרונה במוסד היה עורך העיתון בית הספר וקיבל אות הוקרה על כך בסיום לימודיו. נער שקט, נבון, נעים הליכות, כנה.

ב-2002 החל ללמוד תקשורת באוניברסיטת מרכז פלורידה, ולקח שיעורים במזרחנות ובערבית להשלמה. הוא שיחק רוגבי בנבחרת האוניברסיטה וכתב עבור עיתון הסטודנטים. סטודנטי נחמד, אהוד, אינטליגנט.

חבריו מספרים, כי אז החל לפתח עניין מיוחד באיסלאם ובמזרח התיכון. הוא לא סיים את לימודיו בקולג' האמריקני - ועלה לישראל בסוף 2005. לאחר מספר חודשים שבילה באולפן ברעננה, החל ללמוד במרכז הבינתחומי בהרצליה וגר בעיר יחד עם סטודנטים אמריקנים נוספים שעמם חלק דירה שכורה. נושאי לימודיו היו המזה"ת, מזרחנות, פוליטיקה. בשעות הפנאי שלו שיחק בקבוצת רוגבי ברעננה, שרוב שחקניה עולים חדשים כמוהו.

כשהחליט לעבור לחיות ולעבוד במדינות ערב, בני משפחה וחברים ניסו להניא אותו מכך. ללא הואיל. סטיבן התעקש. "זה היה מה שהוא אהב וציפה לו, ואי אפשר היה לעצור אותו", סיפר חבר שלו מימי האוניברסיטה בפלורידה. "סטיב ידע שמסוכן שם, ובחר ללכת לשם, ולחזור לשם שום ושוב". הוא ידע, שלפחות 70 עיתונאים נהרגו במהלך סיקור 3 שנות מלחמת האזרחים בסוריה ויותר מ-80 נחטפו.

יהי זכרו ברוך!

צפו בידידתו של סטיבן מספרת ל-CNN עליו ועל עבודתו בסוריה:

 

Friend: Sotloff felt he had angered rebels


 

רקע:

דאעש לא רק פרימיטיביים: מתכננים התקפה כימית על המערב... במחשב שנמצא בעמדה אחורית של דאעש בפאתי העיר אידליב ליד הגבול הסורי-תורכי נמצאו קבצים מוסתרים שהקפיצו את ארגוני המודיעין המערביים

"אמרו לנו לשמור בסוד את דבר חטיפתו של סטיב"... אומרים הוריו של סטיב סוטלוף

"תיירות הטרור": אמריקנים בשורות דאעש (וידאו)... כ-100 תיקי חקירה וצווי מעצר בינלאומיים הוצאו ע"י ה-FBI כנגד אמריקנים שידוע עליהם שמשתתפים במעשי הזוועה של הארגון הג'יהאדיסטי בעיראק ובסוריה

צילומים: יו טיוב, פייסבוק

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה