התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

ישראלים בארצות הברית ראש השנה תשע"ה: היסטוריה בפעולה
שרות ILUSA | פורסם: 20.09.2014 05:54
בארגון הקהילה הישראלית-אמריקנית (‪IAC‬) מציינים שנה של מפנה היסטורי בעוצמת התארגנות הקהילה, בהכרת המדינה בה, ובבניית קהילה למען המחר

הפגנה פרו-ישראלית, אחת מרבות שאורגנו ברחבי היבשת, ע"י ארגון הקהילה הישראלית-אמריקנית הפגנה פרו-ישראלית, אחת מרבות שאורגנו ברחבי היבשת, ע"י ארגון הקהילה הישראלית-אמריקנית (‪IAC‬). צילם: שימי לאוטמן 

בארגון הקהילה הישראלית-אמריקנית (‪IAC‬) מציינים שנה של מפנה היסטורי בעוצמת ההתארגנות של הקהילה הישראלית בארה"ב.

הארגון, שנוסד בלוס אנג'לס, פרש כנפיים והשריש את שורשיו בעוד 5 ערים בעלות ריכוזי אוכלוסייה ישראלים גדולים והפך לארגון ישראלי-אמריקני ארצי, הגדול ביותר שנוצר אי פעם ב'גולת' אמריקה.

מטרות הארגון מצאו אוזניים פתוחות בכל רחבי היבשת - בניית קהילה ישראלית-אמריקנית מגובשת התומכת בישראל; חיבור בני הדור השני והשלישי ליהדותם ולישראליותם; ובניית גשר בין הקהילה הישראלית-אמריקנית לקהילה היהודית-אמריקנית.

ערב ראש השנה תשס"ה פועלים ביבשת סניפים אקטיביים של ‪IAC‬ בניו יורק, במיאמי, בבוסטון, בלאס וגאס ובניו ג'רזי.

"תהליך הצמיחה שלנו בארה"ב החל בדיוק לפני שנה", אומר מנכ"ל הארגון, שגיא בלשה. "הכרזנו עליו בראש השנה שעברה באירוע שנערך בביתו של יו"ר ה-‪IAC‬ שון אבן חיים בפרבר הצפוני של לוס אנג'לס, קלאבסס, שם נכחו גם הנדיבים שלדון וד"ר מרים אדלסון, שמאז נרתמו למטרות הארגון ותרמו ביד רחבה.

"ידענו שאנחנו יוצאים להרפתקה, אך לא ידענו כמה נצליח וכמה מהר נצליח לרתום למסע שלנו קהילות ישראליות-אמריקניות בכל רחבי היבשת". 

מספר שבועות אחרי ההכרזה על תכנית ההתרחבות הארצית של הארגון, מספר בלשה, הסתגרו ראשי הארגון באחד מימי חג הסוכות בביתו בטרזאנה של חבר מועצת המנהלים והיו"ר המייסד של הארגון, דני אלפרט, על מנת ליצור 'תכנית עבודה'. בדיונים השתתפו כל ראשי הארגון ומקימיו, בהם הפילנטרופים אדם מילשטיין, נתי סיידוף, מירי שפר, יוסי רבינוביץ'.

מספר שגיא בלשה: "המנכ"ל המייסד של הארגון לשעבר, שהם ניקולט, הינחה את הדיונים. הוא הגיע מצוייד בלוחות, פתקים, טושים וכשרון נדיר, בנה לנו משחקי סימולציה וסדנאות שהביאו אותנו בסוף היום לשרטוט מושלם של איך יראה ה-‪IAC‬ במתכונתו הארצי. בערב יצאנו מביתו של דני עם דף נייר ושרטוט. היום, אחרי שנה, הכל נעשה מציאות, ומדהים לראות כמה היא דומה לחזון שהעלינו באותו יום, בחג הסוכות".

מבצע "צוק איתן" במיאמימבצע "צוק איתן" במיאמי

איתור מנהיגים פוטנציאליים

כבר למחרת, אדם מילשטיין, שנטל על עצמו את תפקיד יו"ר הוועדה שתנהל את התרחבות הארגון, החל לפעול במרץ לאיתור מנהיגים פוטנציאליים במיאמי ובבוסטון. המאמצים הולידו, לאחר מספר חודשים ולאחר מספר מסעות של הוועדה בראשותו ברחבי אמריקה, קבוצות מנהיגות איכותיות ומחוייבות לא רק במיאמי ובבוסטון אלא בערים נוספות, כולל ניו יורק.

ע"פ המבנה הארצי שהיתווה ה-‪IAC‬, קמה בכל עיר מועצת מנהלים מתנדבת (התורמת גם מכספה), שתחתה פועל צוות עובדים שבראשו עומד מנהל אזורי. כל המנהלים האזוריים עובדים מול מטה הארגון הארצי שהוקם בלוס אנג'לס וכפופים גם למועצת המנהלים העירונית וגם למנכ"ל שגיא בלשה. 

במאי 2014 כבר היו בתפקידם מנהלים אזוריים בכל הסניפים החדשים של הארגון. כל מנהל אזורי כזה, פתח את תפקידו בביקור חפיפה מלא השראה במטה ה-‪IAC‬ בלוס אנג'לס. עם נחיתתם בחזרה בעירם, החלו המנהלים האזוריים החדשים לפתח תוכנית אירועים עשירה לקהילה הישראלית-אמריקנית בעירם.

התוצאות לא איחרו להגיע והן היו מהירות יותר מכפ שראשי ה-‪IAC‬ תיארו לעצמם. פעילויות משמעותיות עם אלפי משתתפים הופקו בכל הערים.

מבצע "צוק איתן" לא תפס את הארגון בלתי מוכן ואורגנו על ידו הפגנות תמיכה בישראל בכל עיר בה פועל סניף של ‪IAC‬.  

במספרים: 140,000 בני אדם השתתפו בפעילויות ארגון הקהילה הישראלית-אמריקנית במהלך תשע"ד; כמחצית בלוס אנג'לס והחצי השני בערים אחרות. מטרת הארגון לקראת שנת תשע"ה הוא להגדיל את מעגל המשתתפים והפעילים ל-200,000. "הפוטנציאל עוד רב", אומרים ב-IAC ומקווים להגיע בסופו של דבר לכל ישראלי-אמריקני.

מבצע "צוק איתן" בבוסטוןמבצע "צוק איתן" בבוסטון

"קפיצת מדרגה" ביחסה של ממשלת ישראל

במקביל לפעילויות המקומיות של סניפי ‪IAC‬ בערים השונות, המטה הארצי של הארגון מטפח תוכניות חינוך ארציות. תחת גג זה פועלים, בין היתר "ספריית פיג'מה באמריקה" - פרויקט שבמסגרתו 12,000 משפחות ישראליות-אמריקניות מקבלות מדי חודש ספר ילדים חינם; ופרויקט ‬"מישלנו" - במסגרתו הוקמו 22 תאי סטודנטים ישראלים-אמריקנים בקמפוסים ברחבי ארה"ב. בימים אלה יוצאת גם לפועל תוכנית "תגלית" מיוחדת לישראלים-אמריקנים בחסות ה-‪IAC‬.  

עידן רייכל בפסטיבל יום העצמאות הישראלי בלוס אנג'לסעידן רייכל בפסטיבל יום העצמאות הישראלי בלוס אנג'לס. השנה יפיק ה-IAC פסטיבלים כאלו בערים נוספות

תוכניות הארגון המתוכננות השנה לערים השונות כוללות מגוון עצום של פעילויות ואירועים לחתכי גילאים שונים - ממועדונים לצעירים ומופעים מוסיקליים ועד אירועים קהילתיים המוניים, שבמרכזם האירוע השנתי המרכזי של הארגון - פסטיבלי יום העצמאות שיופקו השנה בכל הערים שבהם התבסס הארגון.

המפנה ההיסטורי החשוב ביותר שמציינים ראשי IAC בפרוס השנה החדשה הוא "קפיצת המדרגה" שיצר הארגון ביחסה של ממשלת ישראל לישראלים החיים בארה"ב (שעד לא מזמן כונו "יורדים"). אישים בכירים - בהם השר נפתלי בנט, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי ומספר חברי כנסת מסיעות שונות - כיבדו בנוכחותם את ראשי ה-‪IAC‬ בקבלת פנים שקיים הארגון בירושלים בנובמבר 2013. מול קהל גדול ומצלמות הטלוויזיה, הדגישו האישים הבכירים כי הקהילה הישראלית החיה בחו"ל הינה "נכס אסטרטגי למדינת ישראל". הגדיל לעשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנפגש עם ראשי הארגון במרץ 2014, והכיר גם הוא בחיוניותה של הקהילה הישראלית בארה"ב לחוסנה של מדינת ישראל. 

בנובמבר הקרוב יקיים הארגון לראשונה בתולדות הקהילה הישראלית-אמריקנית כנס מרכזי בוושינגטון הבירה, אותו יכבדו בנוכחותם לא רק אישים בכירים מישראל, אלא גם מהממשל האמריקני. לכנס יגיעו חברי הארגון מרחבי ארה"ב ומנהיגים ופעילים של ארגונים ישראלים-אמריקנים רבים.

"אנו בונים קהילה למען המחר, למען ילדנו ולמען מדינת ישראל", מסכם שגיא בלשה בציטוט הסלוגן שבו משתמש הארגון בכרזותיו. ערב השנה החדשה הוא אומר בביטחה שהחזון קורם עור וגידים.

 

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

הוסף תגובה חדשה