התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

איריס אליזרוב נגד "כוויית איירליינס": זה לא הכסף, אלא הפרינציפ
מאת: הילה שחר | פורסם: 09.02.2015 08:45
צעירה ישראלית-אמריקנית תושבת ניו יורק בת 26, אם ל-4, עלתה לכותרות בסוף השבוע כ"רוזה פארקס של הטיסות בינלאומיות" לאחר שתבעה את חברת התעופה הכווייתית

איריס אליזרוב ובעלה דיוויד: הוא הורשה לטוס - היא נשארה ב-JFKאיריס אליזרוב ובעלה דיוויד: הוא הורשה לטוס - היא נשארה ב-JFK

בעיתוני ניו יורק מכנים את איריס אליזרוב (26), ישראלית-אמריקנית תושבת קווינס בניו יורק, "רוזה פארקס של הטיסות בינלאומיות" - ומנצלים את ציון יום הולדתה של האפרו-אמריקנית המפורסמת שהפכה לסמל מאבק זכויות האזרח של השחורים בארה"ב, שחל השבוע (ב-4 בפברואר).

כזכור, פארקס, תופרת מאלבמה, התפרסמה בשל סירובה בשנת 1955 לפנות את כיסאה באוטובוס לאדם לבן - סירוב שהוביל למעצרה והצית את המאבק לזכויות השחורים בארה"ב שהונהג ע"י מרטין לותר קינג.

איריס, שנולדה בארץ והגיעה לארה"ב בגיל 11, טוענת כי סורבה לעלות לטיסה של חברת התעופה "כוויית איירליינס" מארה"ב ללונדון בשל אזרחותה הישראלית.

בסוף השבוע נדונה תביעת האפלייה שהגישה איריס נגד חברת התעופה, והשופטת רוזלין מאוסקופף (Roslynn Mauskopf) הורתה למשרד התובע בברוקלין לשקול להצטרף לתביעה נגד חברת התעופה הכווייתית המלכותית, שבהתנהלותה הפרה הן את חוקי זכויות האזרח של מדינת ניו יורק והן חוקים פדראליים.

איריס, אם לארבעה, אינה אזרחית אמריקנית אך בעלת גרין קארד. ע"פ תביעתה, ב-1 בנובמבר 2014, שעה שהייתה בהריון, כאשר בידה כרטיס והיא ביקשה לעלות לטיסה מנמל התעופה JFK בניו יורק לנמל הית'רו בלונדון, עם בעלה דיוויד, היא נעצרה בשער הכניסה למטוס לאחר שהגישה לדיילת את דרכונה הישראלי כתעודה מזהה.

איריס לא עלתה על הטיסה, והגיעה לבסוף ליעדה בחברה אחרת.

"אני שואבת כוח מהניסיון של רוזה פארקס שהתפרסמה בעמידה על עקרונותיה", אמרה איריס בעדותה. היא הזכירה do את השואה, "במהלכה השתמשו הנאצים באמצעי תחבורה כדי להפריד בין משפחות לנצח".

בעלה, דיוויד נקטלוב, שהוא אזרח אמריקני, שעלה לטיסה, הסביר: "התביעה לא קשורה לכסף. הגשנו אותה כדי להביע עמדה. לא האמנתי שאפליה כזאת יכולה להתקיים בארה"ב... אם 'כוויית איירליינס' רוצים לפעול בארה"ב, הם צריכים לציית לחוקים כאן".

מנגד טען פרקליט חברת התעופה, ג'ון מאג'יו, שלא מדובר באפליה דתית. "גם אם ערבי-ישראלי היה מבקש לעלות על טיסה של 'כוויית איירליינס', הצוות היה נאלץ לסרב להטיס אותו", טען הפרקליט, שהסביר כי כוויית מטילה חרם על ישראל בדומה לחרם שמטילה ארה"ב על חברות איראניות.

יצויין, כי תביעה קודמת של ישראלי-אמריקני נגד חברת התעופה של כוויית נדונה בשנמה שעברה בבית המשפט לערעורים בוושינגטון, אך פסק הדין קבע כי מדיניות "כוויית איירליינס" אינה מפרה חוקים נגד אפליה.

לכל הכתבות החדשות

צילום פרטי מתוך "דיילי ניוז"

הוסף תגובה חדשה