התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

עו"ד מיכאלה זילברמן - מאתרת הכספים האבודים - מגיעה לסדרת הרצאות בארה"ב
מאת: עו"ד מיכאלה זילברמן, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 27.11.2017 07:13
עבדת אי פעם בארץ? השקעת אי פעם סכום כספי בארץ? איפה הכסף? עו"ד מיכאלה זילברמן מאתרת כספים 'אבודים' בישראל, שבעליהם לעיתים כלל אינם יודעים על קיומם

כספים אבודים בישראל

עד לשנים האחרונות היה קשה לישראלים, בין אם תושבי הארץ ובין אם תושבי ארצות אחרות, לאתר ולגבות כספים אבודים וחשבונות רדומים בישראל. כיום ניתן לאתר ולגבות כספים אבודים אלה.

המונח  "כספים אבודים" מציין חשבונות , שהבעלים שלהם או הזכאים להם איבדו את המידע עליהם ו/או אינם יודעים כלל על קיומם. המונח כולל גם כספים שהיו שמורים בחשבונות של אנשים שנפטרו ויורשיהם אינם מודעים לזכותם לכספים אלו.

הכספים האבודים שמורים רובם ככולם בגופים הפיננסיים של מדינת ישראל. מדובר, בין היתר, בחברות ביטוח, בתי השקעות, קרנות פנסיה, קופות גמל, בנקים וכן בגופים הציבוריים המחזיקים ברשותם כספים של אנשים פרטיים.

סוגי הכספים האבודים כוללים ביטוחי חיים, ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, פוליסות מסוגים שונים, חשבונות רדומים בבנקים, תכניות חסכון לסוגיהן, כספי פיצויים שלא נפדו, דיבידנדים, מניות ועוד.

מדובר בהיקף עצום של כספי, שהושקעו במוסדות הפיננסיים מאז קום המדינה ועד היום.

לאלפי חוסכים או יורשים אין מושג היכן הכספים שהושקעו.

איפה הכסף?

קיימות סיבות רבות לכך שהכספים נשכחו ואבדו:

* חברות ביטוח ו/או בתי השקעות אשר התמזגו עם השנים ומידע על החשבונות השונים הלך לאיבוד.

פוליסות ביטוח, שבעליהן הספיקו לשלם את דמי הפרמיה, או אפיקי חסכון שונים, שבעליהם הפסיקו להפקיד בהם כספים ושכחו מקיומם.

פוליסות ביטוח, קופות גמל ו/או קרנות פנסיה שנפתחו ע"י מעסיקים ללא ידיעת העובד, שלא ידע בעת הפסקת עבודתו שלזכותו עומדים הכספים שהופקדו במהלך שנות עבודתו.

מעבר בין מספר מקומות עבודה שונים מביא לא פעם לכך, שעובד שוכח מקיומה של פוליסת ביטוח או חסכון פנסיוני או אחר, ומקום העבודה החדש פותח עבורו תכניות חדשות.

במיקרים מסויימים העובד מחליף כתובת מבלי לעדכן את הגוף הפיננסי או שנרשמה כתובת שגויה אצל הגוף הפיננסי, כך שדו"חות שנשלחו לכתובת השגויה מעולם לא הגיעו לידי המבוטח.

חוסכים באפיקים שונים או מבוטחים היגרו לארץ אחרת ולא יידעו את הגופים הרלבנטיים. כתוצאה מכך, כספים המגיעים להם מעולם לא ניפדו.

רישומים רבים הופיעו בפרטים שגויים (שם, מספר זיהוי וכד') מלכתחילה אצל הגופים הפיננסיים. כתוצאה מכך, נותק הקשר בין הגוף הפיננסי למבוטח ו/או לא נוצר קשר עם מבוטח או מוטב.

עצמאים שפתחו קופות גמל או קרנות השתלמות חדשות מידי שנה ואינם זוכרים היכן מצויים הכספים.

ניתוק קשר עם סוכן הביטוח שניהל את התיק הביטוחי או הפנסיוני של המבוטח גרם לאובדן מידע.

אובדן מסמכים המתעדים כספי הפקדה או השקעה.

לגבי נפטרים - חוסר הידיעה רב עוד יותר, משום שיורשים רבים אינם יודעים כלל על קיומם של הכספים של הנפטרים, להם הם זכאים בדין. פעמים רבות, מוסדות פיננסיים אינם פועלים נמרצות לאתר את היורשים ולידעם בדבר הכספים. במיקרים מסויימים, המבוטח לא מינה לעצמו מוטבים או לא יידע את הגופים הרלוונטיים לגבי מוטבים, ולכן אלו אינם יודעים למי להעביר את הכספים כשהמבוטח נפטר.

נושא איתור כספים אבודים וחשבונות רדומים בישראל עלה לאחרונה לסדר היום הציבורי, ועל כן נפתחו בישראל אפשרויות לאיתור כספים שלא היו קיימות בעבר.

הגופים הפיננסיים עצמם אינם מיקלים על הפונים השונים ודורשים מידע מדוקדק על הכספים והזכאות לקבלתם.

במיקרים של תושבי חוץ הבעיות הינן רבות: היעדר תעודת זהות ישראלית כתעודת זיהוי המבוטח... היעדר חשבון בנק בארץ על שם המבוטח או על שם יורשיו... היעדר דרכון ישראלי בכלל או דרכון ישראלי בתוקף... ולגבי נפטרים: הדרישה לצו ירושה בישראל תוך דרישה לחוות דעת משפטית של הדין הזר.

חשוב לדעת, שקיימים אמצעים להתגבר על כל המכשולים בדרך ולאתר את הכספים האבודים ולממשם. לכל בעיה ניתן למצוא כיום פתרון הולם כך שאפשר יהיה לאתר כספים ולפדותם.

בנוסף, במיקרים שכספים הופקדו לפני עשרות שנים, לגופים הפיננסיים אין רשות לטעון להתיישנות מאחר ומדובר בכספים השייכים לאנשים הזכאים להם ושמעולם לא איבדו הזכות לקבלתם, למעט חריגים במיקרים בודדים כשקיימות בפוליסות הוראות חד משמעיות בנושא.

מומלץ לכל ישראלי לשעבר המתגורר כיום בחו"ל לבדוק את הדברים  ולחפש כספים אבודים.

---------

בתחילת דצמבר 2017 תגיע מיכאלה זילברמן לסדרת הרצאות ללא תשלום בארה"ב:

* ניו יורק - 3 בדצמבר

* קולומבוס - 5 בדצמבר

* פלורידה - הכרטיסים אזלו

 

לשאלות נוספות בנושא הכתבה ניתן לפנות למחברת המאמר, עו"ד מיכאלה זילברמן, המתמחה באיתור כספים אבודים בישראל בפייסבוק בקישור הבא  https://www.facebook.com/zilbermanmlawoffice?fref=ts - או באי-מייל מכאן.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה