התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

לראשונה בתולדות NYU: סטודנט ישראלי נבחר לשאת את "נאום הסטודנטים" היוקרתי בטקס סיום התואר
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 11.07.2015 22:10
"דיברתי על תובנות שהגעתי אליהם כישראלי שעבר חוויות מעצבות, וכיהודי שמודע היטב לגל האנטישמיות הגואה לאחרונה", אומר עו"ד גדי עזרא. צפו בנאומו

NYU Law 2015 Convocation Speech - Gadi Ezra


 

גדי עזרא, עורך דין ישראלי בן 29, סטודנט ללימודי מאסטר במשפטים באוניברסיטת ניו יורק (NYU) זכה בכבוד יוצא דופן, שרק סטודנטים מעטים זוכים: הוא נבחר לשאת את נאום נציג הסטודנטים בטקס סיום התואר, והפך בכך ככל לישראלי הראשון הזוכה בכבוד זה באחת האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם.

גדי, יליד קרית גת ועדיין מחובר אליה עד היום, שירת בסיירת הצנחנים והגיע ללימודים בניו יורק לאחר שהשלים תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת תל אביב.

עורך דין עדי עזרא

מהו המסר העיקרי, גדי, שרצית להעביר בנאום?

"תכנית המאסטר ב-NYU מונה מעל ל-400 סטודנטים שמגיעים מלמעלה מ-60 מדינות שונות. המגוון הבינלאומי כאן הוא עוצר נשימה. המסר העיקרי בנאום היה שעל אף הרב-גוניות והשוני, בסופו של יום כולנו דומים. לא משנה מהיכן אנחנו בעולם, כולנו חותרים לאותם הדברים הבסיסיים בחיים – בריאות, אושר ומימוש עצמי. ההבנה הזו, שאותו הכוח מניע בני אדם, היכן שלא יהיו, תורמת לתקווה שאפשר לשפר את החברה בה אנחנו חיים.

"היה לי גם חשוב להסביר שלתובנות האלו הגעתי כישראלי שעבר חוויות מעצבות, וכיהודי שמודע היטב לגל האנטישמיות הגואה לאחרונה. בד בבד, ניסיתי לשמור על צביון בינלאומי, אליו יוכלו להתחבר אנשים ממקומות שונים בעולם. אני מקווה שהצלחתי לעשות שירות טוב להסברה הישראלית בנאום בפרט, ולאורך השנה ב-NYU בכלל".

מתי ולמה החלטת להתמחות בתחום שבחרת - זכויות אדם?

"תחומי ההתמחות העיקריים שלי הם משפט חוקתי, בינלאומי ופלילי. נושא זכויות האדם עובר כחוט השני בכל אחת מהנישות האלה, ומניח דגשים שונים בכל אחת מהן, בהתאם לסיטואציה.

"הבחירה בעיסוק הזה היא תולדה של חוויות שונות שעברתי לאורך ציר הזמן – החל בילדותי בקרית גת, המשך בשירות הצבאי, עובר במפגש עם מרצים שהשפיעו עליי באוניברסיטת ת"א, וכלה בהתמחות בלשכת פרקליט המדינה בישראל, שם עסקתי בסוגיות בוערות שגרמו לי להבין את חשיבות הנושא.

"אבל אם צריך לנקז את כל הסיבות לאחת, הייתי אומר שמדובר בחינוך מהבית לאהבת האדם, המדינה, והרצון לשנות ולהפוך את המקום הזה לטוב יותר. התשתית בהחלט הגיעה משם. אבי שוטר ואמי אשת חינוך. בכל פעם שאבא היה מגיע עם מקרה מהעבודה, היינו נוהגים לנתח אותו מזוויות שונות, שהאירו את המורכבות של כל סיטואציה מחד, אבל הבהירו את הצורך לשמור על גרעין של זכויות אדם ואזרח מאידך".    

איך התקבלת ל-NYU? היה קשה? האם היית הישראלי היחיד בתכנית?

"בניגוד לאוניברסיטאות בארץ, שמציבות רף ברור ומוגדר לקבלה ללימודים (שילוב של ציון פסיכומטרי וממוצע בגרויות), ב-NYU (ולמיטב ידיעתי באוניברסיטאות רבות אחרות בארה"ב) התהליך מעט יותר מורכב. כסטודנט זר עליך לעבור מבחן רמה באנגלית, שאמור לנבא את יכולתך להתמודד בסביבה אקדמית דוברת אנגלית. במקביל, בוחנים את קורות החיים בקפידה, כאשר ציונים והישגים ממוסדות אקדמיים קודמים הם פרמטר אחד בלבד מבין רבים, אם כי עיקרי. מעבר לכך צריך לשכנע מדוע אתה, מבין אלפי המועמדים בשנה נתונה, ראוי להתקבל למוסד האקדמי.


"בשנה האחרונה למדנו כ-11 ישראלים בתכנית המאסטר למשפטים. כולם מרובי כישרונות, עם רזומה וניסיון חיים מרשימי. אבל מעבר לאינטלקט ולמצויינות האקדמית, מדובר באנשים מעניינים ברמה האישית, וחברים טובים. היתה לי הזכות והכבוד העצום ללמוד לצדם".  

לזכות לשאת את נאום הסטודנטים הוא כבוד גדול שצריך להרוויח - מה עשית כדי להרוויח אותו?

"כחודשיים לפני הטקס נשלח 'קול קורא' בבית הספר למשפטים, מתוך ניסיון לאתר את מי שינאם בטקס. כל אדם יכול להציע את עצמו כמועמד. לחלופין, קבוצת אנשים יכולה להמליץ, קולקטיבית, על אדם אחד, כ'מועמד שלה'. כך היה במקרה שלי. 
"כל מי שמועמדותו מוגשת מתבקש להכין טקסט שמטרתו להסביר מדוע הוא זה שראוי לשאת את הנאום. בנוסף, עליו לשלוח קורות חיים ואת תקציר הנאום שלו והעקרונות העומדים בבסיסו. מבין העשרות שמועמדותם מוגשת, מוזמנים מספר סטודנטים להציג את הנאום שלהם בפני סוג של ועדת איתור, שמורכבת מהנהלת הפקולטה למשפטים. מדובר במעין 'אודישן' שנועד לבחון את היכולת של אותו הסטודנט לשאת נאום בפני קהל, אבל גם להתוודע לאדם שמאחורי הטקסטים. בסופו של דבר הוועדה בוחרת את הנואם לטקס".

כמה אנשים צפו בך, השתתפו בטקס? האם בני משפחתך היו נוכחים?

"בטקס נכחו כ-3,000 איש - סטודנטים, בני משפחות וגורמים מקצועיים שונים. בני המשפחה שלי לא נכחו, אבל קיבלו 'עדכונים חיים' מהטקס".

לימודים, לימודים – אבל בת זוג יש לך?

"אכן כן. שמה אפרת, והיא למעשה מי שהחזיקה אותנו בניו יורק, הידועה גם כרכבת ההרים המפותלת והמהנה ביקום". 

לאן אתה הולך מכאן?... ישראל או ארצות הברית? ומה אתה רוצה לעשות בחיים עם מה שלמדת?

"אפרת ואני חזרנו לישראל. בימים אלו אני בוחן אפשרויות שונות, מתוך מטרה לנצל את הידע שרכשתי בשנים האחרונות על מנת לתרום לחוסנה של מדינת ישראל ולשיפור תדמיתה בעולם". 

לכל הכתבות החדשות

 

הוסף תגובה חדשה