התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

הונאת תורמים: התובע של ניו יורק סגר עמותה למען ילדים חולי לוקמיה בראשות ישראלי-אמריקאי מברוקלין
מאת: זיו קריסטל, פוסטה | פורסם: 29.07.2015 13:59
ראש העמותה, צבי שור, ששכל את בנו למחלה, גייס ב-4 השנים האחרונות 10 מיליון דולר, אבל פחות מ-1% (!) בודד של הכסף הועבר לטובת הילדים החולים

המאמר מפורסם ע"פ הסכם עם "פוסטה" - הבלוג של אמיר זוהר על חברה,חוק ומשפט

צבי (סטיב) שור (צילום: מתוך דף פייסבוק ישן של העמותה)צבי (סטיב) שור (צילום: מתוך דף פייסבוק ישן של העמותה)

התובע הכללי של מדינת ניו יורק הורה לסגור עמותה למען ילדים חולי לוקמיה, שבראשה עומד ישראלי-אמריקני, עקב הונאת תורמים וגריפת הרוב המוחלט של כספי התרומות לטובת מגייסי התרומות והאיש אשר עמד בראש העמותה.

התובע הכללי של ניו יורק, אריק שניידרמןהתובע, אריק שניידרמן (בתצלום משמאל), הצהיר בבקשה למתן צו סגירה אשר אושרה על ידי בית המשפט בברוקלין, כי "הקרן הלאומית למען ילדים חולי לוקמיה" - National Children's Leukemia Foundation - אשר בראשה עומד צבי (סטיב) שור, גייסה ב-4 השנים האחרונות קרוב ל-10 מיליון דולר מתורמים ברחבי ארצות הברית, אך כל הפעילויות שעליהן הצהירה העמותה לא התקיימו למעשה: פחות מאחוז אחד (1%) מהכספים שגייסה העמותה בתרומות הוקדשו למטרה אשר בשמה היא פעלה כביכול – למען ילדים חולים בלוקמיה (סרטן הדם).

העמותה הוקמה על ידי שור (64), ישראלי-אמריקני תושב ברוקלין. הוא ונציגי העמותה הציגו לתורמים מגוון של פעילויות כביכול: גיוס ורישום של מאגר תורמי מוח עצם, מימון מחקרים רפואיים ומילוי משאלות של ילדים חולי לוקמיה  בתוכנית שכללה טיולים, ימי כיף ומפגשים עם סלבס, כביכול.

איבד את ילדו למחלה

מחקירת התובע הכללי האמריקני עלה שהתוכניות האלה נותרו על הנייר בלבד. החקירה העלתה כי העמותה היא ארגון של אדם אחד, צבי שור, אשר ניהל אותה ממרתף ביתו בברוקלין מאז שהוא עצמו שכל את ילדו שלו ממחלת הלוקמיה לפני כ-20 שנה. 

בכל הנוגע לגיוס תרומות פעילותו עלתה יפה. לפי הדיווח של התובע שניידרמן לבית המשפט, בין השנים 2009 ל-2013 בלבד גייסה העמותה 9.7 מיליון דולר מתורמים – אולם מתוכם 7.5 מיליון דולר נכנסו לקופות של חברות שונות לטלמרקטינג ודיוור ישיר ולמגייסי כספים שונים שגייס שור. 

שור עצמו, נטען, משך במהלך ארבע השנים האלה 1.2 מיליון דולר לטובתו האישית  - 600,000 דולר כמשכורת, וסכום דומה בהפרשה לקופות גמל ופיצויים אישיות על שמו.

לדברי התובע שניידרמן, בניגוד למצגי העמותה, היא לא ניהלה שום מאגר של תורמי מוח עצם, ובכל השנים שנבדקו לא שלחה אפילו ילד אחד ל"דיסני-וורלד". למעשה, רק 57,000 דולר מתוך התרומות הוקצו למטרות שלשמן היא קמה. 

"אין דבר מביש יותר מאשר לשלשל לכיס מיליוני דולרים של אזרחים טובים, שרצו לסייע לילדים חולים", אמר התובע, הדורש משור להחזיר את הכספים. 

כבר הונה בנק בניו יורק

לפי הדיווח שנמסר לבית המשפט בברוקלין, העמותה חשודה גם בזיוף ספרי החשבונות שלה, ולפי החשד היא לא ניהלה כלל ספרים. ב-2010 העמותה דיווחהכאילו שור סיים את תפקידו כנשיא העמותה והוחלף על ידי רואה החשבון יהודה גוטוויין, אולם לטענת התובע אלה היו חילופים פיקטיביים לאחר שהתגלה כי לשור יש הרשעה פלילית – הונאת בנק בניו יורק ב-1999. התובע לא סיפק פרטים נוספים בעניין זה.

לדיווח הכוזב על פעילות העמותה היה שותף, לפי החשד, גם בנו של צבי שור – שלמה שור (43), אף הוא מברוקלין הרשום כדירקטור. שור הבן חתום, בין היתר, על דו"חות כספיים של העמותה שהציגו עמלות בהיקף מיליוני דולרים אשר שולמו למתרימים כהוצאות על "חינוך" ועל "הגברת מודעות הציבור" למחלה.

הקשר הישראלי

ויש גם קשר ישראלי לגמרי לעמותה הניו יורקית הנגועה: ב-2009 רשם שור בישראל עמותה-בת בשם "הארגון למלחמה בלוקמיה", בניהולה של אחותו, יפה ברנד, לאחר שקיבל לצורך כך תרומה, בין היתר מהארגון הפילנתרופי הגדול "הקרן לידידות".

לטענת התובע מניו יורק, לעמותה הישראלית הוקצו על ידי שור 655,000 דולר למטרת תרומות למחקר רפואי ו "הקמת מרכז מחקר עצמאי" כביכול לפיתוח טיפול בלוקמיה. ואולם גם העמותה הישראלית מסתמנת כפיקציה.

מבדיקת "פוסטה" אצל רשם העמותות במשרד המשפטים בישראל, עולה כי הרשם לא אישר את הדו"חות הכספיים האחרונים שהגישה העמותה על שנת 2012 - ודרש הבהרות. אך העמותה בראשות ברנד, אחותו של שור, לא הגישה את המסמכים שנדרשו ממנה. עקב זאת, נשלל ממנה "אישור ניהול תקין" - תו-התקן שמנפק רשם העמותות לעמותות המאושרות על ידו כמנוהלות באופן כשר... ברנד לא הגיבה לפניית "פוסטה" בעניין. 

בתגובה לפנייה של רשת ABC בארה"ב מסר שור:

"הקרן הקטנה שלנו עזרה למשפחות רבות ב-20 השנים האחרונות. ייסדתי את הארגון אחרי מות בני מלוקמיה. במשך יותר מ-8 שנים לא לקחתי משכורת, ורציתי לעזור למשפחות רבות ככל האפשר שילדיהם חלו. כל החוזים שלנו עם מגייסי התרומות הוגשו לתובע הכללי, ואנחנו מרגישים שלוקחים אותנו כשעיר לעזאזל, בגלל חוקי השוק בנוגע לעלויות גיוס כספים, שעליהם אין לנו שליטה".   

עורכת הדין הישראלית-אמריקנית יעל פוקסועוד קשר ישראלי מעניין לפרשה: את החקירה בעניין העמותה של שור ריכזה העוזרת לתובע הכללי שניידרמן, המופקדת על תחום הפיקוח על עמותות – עורכת הדין הישראלית-אמריקנית יעל פוקס (בתצלום מימין).

עו"ד פוקס משמשת כעוזרת לתובע הכללי בניו יורק מאז 2011. לפני כן עבדה במשרד עורכי דין ניו יורקי גדול במשך 6 שנים, וב-2008 עשתה כמה חודשים בבית המשפט העליון בישראל בלשכתו של השופט אשר גרוניס, שהפך מאוחר יותר לנשיא בית המשפט.  

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה