התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

יועצי המס הישראלים-אמריקנים שהשתמשו בבנק לאומי והפועלים בארה"ב להלבנת הון לקוחותיהם יצאו בזול: הבן יישב 4 שנים; האב 3 שנים
שרות ILUSA | פורסם: 16.08.2015 10:01
בנוסף ישלמו נדב ודוד קלעי, שבשיאם הפעילו 12 משרדי ראיית חשבון בכל רחבי ארה"ב, קנסות בסך של כ-300,000 דולר

יועץ המס המורשע דוד קלעי

הם יצאו בזול - יגיד כל משפטן על גזר הדין שניתן היום בבית המשפט בלוס אנג'לס נגד 2 רואי חשבון ישראלים-אמריקנים, דוד (בתצלום למעלה) ונדב קלעי, אב ובנו תושבי לוס אנג'לס, שהורשעו במתן סיוע ללקוחותיהם להתחמק מתשלומי מיסים באמצעות פתיחת חשבונות סודיים בסניפי בנק לאומי  ובנק הפועלים בארצות הברית.

הבן, נדב, נדון ל-4 שנות מאסר ועוד חודשיים ולקנס כספי של 10,000 דולר. אביו, דוד, נדון ל-3 שנות מאסר ולקנס כספי של 286,000 דולר.

חשיפתם של דוד ונדב קלעי - ושותפם לשעבר דוד אלמוג, שנמלט מארה"ב, וקשריהם עם הבנקים הישראלים הפועלים בארה"ב הובילה לפתיחת החקירה הקשה של משרד המשפטים האמריקני ורשות המיסים על התנהלות הבנקים לאומי, הפועלים והמזרחי ביבשת. בנק לאומי שילם כופר של 400 מיליון דולר בתמורה להסרת כתב אישום פדראלי נגדו בפרשה זו.

קלעי ואלמוג היו הבעלים של משרד יעוץ מס בשם URS, שבשיאו הפעיל 12 סניפים ברחבי ארה"ב והתמחה בשירות לקוחות כפולי דרכון, ישראלי ואמריקני.

במהלך המשפט התגלה כיצד אנשי URS - United Revenue Service, הקימו מאז תחילת המאה עבור עשרות מלקוחותיהם מאות ישויות משפטיות בבליז, באיים הקריביים ובמקלטי מס אחרים, משם פתחו חשבונות בנק אנונימיים בשלוחות של בנקים ישראלים ש'העלימו עין'.

הבנקים הישראלים 'החזירו טובה' והיפנו לקוחות שהתעניינו בחברות קש לחברת ייעוץ המס של קלעי ואלמוג.

החקירה נגד קלעי נפתחה ב–2011. במהלכה נתפסו כל מחשבי החברה, ובהם נחשפו מאות התכתבויות אישיות של דוד ונדב במיילים מול לקוחות ומול נציגי בנק לאומי ובנק הפועלים. התכתבויות אלו הם שסיבכו את שני הבנקים, ובעקבותיהם החליטו הרשויות בארה"ב להציב את בנק לאומי ובנק הפועלים ברשימת 14 הבנקים הנתונים בחקירות בארה"ב, שסווגו תחת דרגת החומרה החמורה ביותר. דוד ונדב הורשעו בסוף השנה שעברה, בדצמבר 2014.

איך השיטה עבדה

אחד העדים במשפט היה משה נתיב, בעבר מנכ"ל חברת ההיי־טק WinNet, שנמכרה בשנת 2000 לחברה הישראלית ECI תמורת 40 מיליון דולר ויצרה לו רווח אישי של כ-2.5 מיליון דולר.

בעדותו המרתקת חשף נתיב איך השיטה עבדה:

לקראת מכירת החברה הוא התייעץ עם דוד קלעי בנושאי מיסוי ונהג על פי עצותיו והמלצותיו. דרכו הגיע לבנק הפועלים, שם הפקיד 2 מיליון דולר "במטרה להגן על הכספים מפני רשות המיסים בארה"ב". על פי הנחיות הבנק הוא נשלח לישראל, נפגש עם מנהל בכיר בבנק הפועלים בת"א, שפתח עבורו 2 חשבונות בבנק הפועלים בלוקסמבורג, אחד פרטי ואחד על שם חברה.

בהמשך סיפר נתיב כיצד בנק הפועלים הקים עבורו חברת off shore שתחת שמה פתח את החשבון בלוקסמבורג. "הבנק אף הציע את שם החברה", הוא העיד.

במשך השנים, על פי ההמלצות שקיבל, אישר נתיב לאנשי הבנק לסגור ולפתוח חברות פיקטיביות במקומות שונים בעולם, בהם פנמה, כדי "לבלבל" את הרשויות האמריקניות - והכל במטרה להחביא את רווחיו ממכירת החברה.

נתיב, אגב, כבר הורשע ושילם מיסים וקנסות בסך 1.2 מיליון דולר.

עד אחר במשפט, אלכסיי יאזלובסקי, מפיק טלוויזיה יהודי-אמריקני ממוצא רוסי ממרילנד, המחזיק ערוצי טלוויזיה ברוסית המשדרים בארה"ב, סיפר כיצד הוטסו בנקאים מישראל לניו יורק כדי להיפגש איתו במלון הילטון, וכיצד סייעו לו להקים חברת קש בבליז שלחשבונה הופקדו  2.6 מיליון דולר בסניף בנק הפועלים בלוקסמבורג.

מבחינת משרד המשפטים ורשות המיסים האמריקאים, הרשעתם של דוד ונדב קלעי היא הישג חשוב במאבקם מול שותפתם של בנקים זרים, וישראלים בפרט, בהעלמות מס של אזרחים כפולי-דרכון.

לכל הכתבות החדשות בנושאי כלכלה ונדל"ן

לכל הכתבות החדשות

צילום אילוסטרציה: freedigitalphotos.net; צילום דוד קלעי מלינקדין

הוסף תגובה חדשה