התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

חיים סבן ושלדון אדלסון: איך הפוליטיקה האמריקנית נכנסה למאבק בתנועת החרם נגד ישראל?
שרות ILUSA | פורסם: 02.10.2015 17:02
למה הברית הא-פוליטית לטובת ישראל בין המיליארדרים היהודי האמריקני הרפובליקני והישראלי האמריקני הדמוקרט, לא שרדה אפילו חודשיים

חיים סבן (מימין) ושלדון אדלסון (משמאל) - ביניהם: יו"ר ארגון הישראלים האמריקאים היוצא, שון אבן חיים, בוועידה הראשונה של ארגון IAC בוושינגטון בשנה שעברה: בוועידה באוקטובר השנה לא תהיה כנראה תמונה דומהחיים סבן (מימין) ושלדון אדלסון (משמאל) - ביניהם: יו"ר ארגון הישראלים האמריקאים היוצא, שון אבן חיים, בוועידה הראשונה של IAC בוושינגטון בשנה שעברה: בוועידה באוקטובר השנה לא תהיה כנראה תמונה דומה

לפני כחודשיים נעשתה 'היסטוריה' בקהילה היהודית האמריקנית תומכת ישראל: שניים מהאנשים העשירים ביותר בארה"ב - שלדון אדלסון היהודי האמריקני הרפובליקני (מקום 18 ברשימת המיליארדרים של "פורבס" עם הון של 31.4 מיליארד דולר) וחיים סבן הישראלי האמריקני הדמוקרט (מקום 497 ברשימה של "פורבס" עם הון של 3.5 מיליארד דולר), חברו יחד להשיק בקול תרועה רמה ובגיבוי כ-250 ארגונים יהודיים-אמריקניים את "היוזמה למלחמה בתנועת החרם נגד ישראל (BDS)", שקיבלה את הכינוי "המכבים בקמפוס"... "צונאמי אנטישמי בדרך, ניאבק יחד בחרם", יצא המסר ממלון "ונשיאן" בלאס וגאס.

השבוע מתברר, כי הזוגיות הא-פוליטית שלא נשמעה דוגמתה קודם, למען המטרה החשובה כל כך הן לישראל והן ליהודי ארה"ב, לא ממש עובדת.

האתר היהודי-אמריקאי Forward דיווח, כי בשקט וללא הודעה מוקדמת, סבן החליט להפסיק את מעורבותו ותמיכתו בקמפיין שעזר להשיק עם אדלסון, ובמקביל להקטין את מעורבותו בארגון הישראלים האמריקאים (IAC) שבו מעורב גם אדלסון.

האתר מצטט אדם מקורב לסבן, שהסביר כי למרות שבכל מה שקשור לישראל, ועל אחת כמה בכל מה שקשור למלחמה בקריאות להחרמת ישראל בארה"ב - שני טייקוני ההון מסכימים לחלוטין, סבן לא אהב שהיוזמה שהשיק יחד עם אדלסון מממנת בין היתר ארגוני ימין קיצוני, ודוחה בקשות מימון של גופים בעלי אוריינטציה פוליטית שאינה עולה בקנה אחד עם זו של אדלסון. 

בתגובה - דובר רשמי מטעם סבן בלוס אנג'לס הדגיש, כי הוא ימשיך להיאבק בתנועת BDS בדרכו שלו: "מר סבן מתמקד בכמה פעילויות פילנתרופיות כדי לקדם מדיניות פרו-ישראלית ולהילחם במאמצי הדה-לגיטימציה נגד המדינה, כמו סמינר מנהיגות שיכשיר 10,000 מנהיגי סטודנטים פרו-ישראלים להתמודד מול תנועת החרם... בטווח הקרוב, מר סבן מתמקד גם בפעילותו עם ארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF) ובפורום סבן, שני אירועים גדולים שיתקיימו בחודשים הקרובים".

"שחקן מפתח"

במטה "המכבים" הופתעו לשמוע על נסיגתו השקטה של סבן מהיוזמה וסיבותיה - סיפרו כי לפחות בשבועות הראשונים לאחר השקת יוזמת המאבק בתנועת החרם סבן היה "שחקן מפתח", טענו שמדובר בשמועות ותו-לא והכחישו שאירע קרע בין שני האישים.

דיוויד ברוג, שעומד בראש היוזמה, צוטט כאומר: "אני יכול להבטיח לכם שחיים סבן לא מתנגד לתכניות שלנו הקשורות למכבים. מי שטוען אחרת, פשוט לא יודע על מה הוא מדבר... תירגעו ותראו מה אנחנו עושים".

ובכל זאת - שעה שאדלסון מתכונן "לקנות את הנשיאות" ולתמוך במועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, חיים סבן ואשתו שריל הם גדולי התורמים ומגייסי התרומות לעמותת העל של המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון, שאיתה ועם בעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, הם ביחסי חברות קרובים... סבן גם הביע תמיכה בנשיא ארה"ב, ברק אובמה, שאותו תוקף אדלסון בכל הזדמנות.

על פי "פורוורד", אחד הנפגעים מהקרע בין אדלסון לסבן הוא ארגון הישראלים האמריקאים (IAC), ששני האישים הם תורמיו הגדולים ועזרו להעצים אותו מארגון מקומי בלוס אנג'לס לארגון גג ארצי. ע"פ "פורוורד", סבן לא אהב שהארגון קרא לאחרונה לחבריו לתמוך ביוזמה להביס את עסקת הגרעין עם איראן בקונגרס, בניגוד לעמדתו של סבן שתמכה בהסכם הגרעין עם איראן (למרות שהדגיש כי אינו מושלם).

חבר מועצת המנהלים של הארגון, שמונה לאחרונה ליושב ראש IAC, יזם הנדל"ן והפילנטרופ אדם מילשטיין ("ספריית פיג'מה"), היה השושבין הראשי ביצירת החיבור בין שני אילי ההון להשקת מיזם "המכבים בקמפוס", שהניב, על פי "פורוורד", כ-50 מיליון דולר למלחמה ב-BDS.

בתשובה לשאלת "פורוורד", מילשטיין השיב בדיפלומטיות, כי הוא גאה מאוד בכך שסבן היה תומך עיקרי בארגון IAC מאז הקמתו ו"אנו מצפים להמשך העבודה שלנו איתו".

ארגון הישראלים האמריקאים יקיים את הכנס השנתי השני שלו בוושינגטון באמצע אוקטובר. סבן, אמר ל"פורוורד" מקור קרוב אליו, לא יהיה שם. שלדון ואשתו מרים, לעומת זאת, הבטיחו את השתתפותם.

רקע:

כדי להביס את BDS – הקהילה הישראלית-אמריקאית חייבת להתגייס עכשיו - מאת: אדם מילשטיין, יו"ר ארגון הישראלים האמריקאים (IAC)

הילרי קלינטון: המלחמה בתנועת ה-BDS תהיה בראש סדר העדיפויות שלי כנשיאה

"שלדון אדלסון מוכן לקנות את הנשיאות"

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: IAC IsraeliAmericanCouncil / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה